Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létrehozható-e gravitációs...

Mikrobi 57 kérdése:

Létrehozható-e gravitációs erővel működő mechanikus szerkezet? Ha minden erő egy energiafajta megnyilvánulási formája, akkor ezen logika szerint létezik-e gravitációs energia?

Figyelt kérdés
2011. jún. 26. 23:50
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
100%

Hmm


Először is igazán érdekfeszítő a gondolat meneted.


Ha megengeded mindenféle matematikai okoskodás nélkül.


Abban egyetértünk, hogy a Földön minden energia forma közvetetten, vagy közvetlenül napenergia. Pontosabban nem minden, hiszen pont most írtál egy példát, ami nem az.


Had szóljak pár szót az árapályról.

Nézzünk egy (Hold-Föld)statikus rendszert. :D

Tehát tételezzük fel, hogy a Hold stabil távolában áll a földtől.(Nem térünk ki arra, mi az ami tartja a statikus távot, mivel nincs mozgás, a távol tartó erő nem végez munkát)


Működik e most az árapály erőmű? Természetesen nem. A holdhoz közelebb(és átellenben) dagály van, "oldalt" apály. Viszont ez nem változik, hiszen a rendszer statikus. Tudjuk, hogy munkavégzés, csak akkor van, ha van változás, vagyis jelen helyzetben nincs.

Tehát a gravitációs tér, jelen estben nem végez munkát.


Nézzük mi van, ha a Hold elkezd keringeni a Föld körül(avagy, a Föld elkezd forogni, a két eset hasonló).

Ilyenkor, a föld felszínén rögzített pontból nézve a dagály hol van, hol nincs, vagyis első ránézésre, a G munkát végez. 1. ránézésre. Ugyanis itt valójában nem G végez munkát, hogy úgy mondjam, az csak közvetít, valójában a hold keringése(a hold helyzetének időbeni változása!!! ds/dt nem nulla) végez munkát azáltal, hogy mindig, a hozzá közelebbi részen megemeli a vízmagasságot, majd tovább haladva, az lecsökken. Ezáltal tehát, a Hold mozgási energiáját hasznosítjuk akkor mikor árapály erőművet építünk. A gravitációs tér(erő) itt csak közvetítő szerepet játszik, helytelen megfogalmazásban a hold mozgási energiáját közvetíti a Föld felé.


Ebből viszont következik egy fontos tény, a Hold mozgási energiája nem végtelen, :D vagyis, ahogy az árapály munkát végez(a víz súrlódó folyadék, erózió, Erőművek) a hold mozgási energiája csökken, ennek hatására lassul, vagyis távolabbi pályára kényszerül. (Ennek, és a föld lassuló forgásának hatására, a Hold ténylegesen távolodik tőlünk.)


Remélem elég jól leírtam, hogy itt sem G végez közvetlen munkát, hanem "a változás :)".


A föld lassulásáról csak annyit, hogy bár a perdületmegmaradás igaz, a Föld nem tömör deformációra képtelen test, belül folyékony, felszínén folyadék, ami veszteséget okoz, lassítva forgását.



Zárt nyitott rendszer?


Ez definíció kérdése. Ha csak egy naprendszert nézünk, összességében zárt, függetlenül attól, hogy a végtelen térben nem elhanyagolható gravitációs hatást okoz egy csillag. (Elszigeteltük a rendszert.)


Ugyanakkor a valóságban természetesen nyitott, energia áramlik be, és ki egyaránt, nem feltétlenül ugyanannyi, de ha figyelembe vesszük pl. a galaxis többi objektumát akkor ismét zárttá tehető...


Sokkal célravezetőbb az a megközelítés, hogy a mi berendezésünk zárt vagy nyitott termodinamikai rendszernek tekinthető e.


Talán észrevehető, hogy minden azon múlik, hogy a kiváltó effektust belevesszük e a rendszer definíciójába.


Baleys

2011. jún. 28. 23:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 A kérdező kommentje:

Baleys !Köszönöm, a válaszod! Reméltem, hogy eredménye lesz ennek a „magas labdának” és nem csalódtam .

Jó volt olvasni a logikus okfejtéseidet, még ha az a fránya gravitáció kicsúszni látszik is a lehetséges, hasznosítható erőforrások közül.

Teljesen igazad van, „ a Hold mozgási energiáját hasznosítjuk akkor mikor árapály erőművet építünk. A gravitációs tér(erő) itt csak közvetítő szerepet játszik, helytelen megfogalmazásban a hold mozgási energiáját közvetíti a Föld felé.”

Végső következtetés: A Földön felhasznált energiák túlnyomó része közvetlen, vagy közvetett napenergia,

(csillag-energia), valamint a Hold mozgási energiájából származó energia.

Van még más is?

A gravitációs erő (jelenleg :) nem hasznosítható, mivel szerepe csak közvetett.

Persze a sok tanulságos mellett írtál egy inspiráló mondatot is.

„Tudjuk, hogy munkavégzés, csak akkor van, ha van változás”Üdv. Mikrobi 57

2011. jún. 30. 22:58
 13/18 A kérdező kommentje:

Sajnálom, hogy hiányzik az írásod végéről a

"Privát e-mail a válasz írójának"

2011. jún. 30. 23:04
 14/18 anonim ***** válasza:

Van más, atomenergia.

Ez fűti a Földet: ha más nem lenne, kb 20 fokot tudna felfűteni a Föld felszínén. Vagyis ha ez nem lenne, akkor mindenütt 20 fokkal hidegebb lenne.

2011. júl. 2. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 Krill válasza:
Tudomány mai állása szerint se energiát se anyagot nem lehet teremteni, csak átalakítani. Ebből adódóan minden anyag és energia az ősrobbanásból származik. Tehát a kakukkos óra jó válasz. Kár kötözködni rajta. Ingyen energiának. Ott a nap, szél víz energia. Kár az egely fele marhaságokat kkal vacakaolni.
2015. jan. 29. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 anonim válasza:

Egy normál karóra is a gravitációval működik (részben), nem?

Elengedhetetlen dolog, hisz az óra az űrben nem működőképes.

Vagy legalábbis máshogy jár, ahogy közeledünk vagy távolodunk a föld középpontjához/középpontjától.

Vagy nem?

2015. júl. 2. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:
100%
Nem.
2015. júl. 2. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 qgeninja válasza:
A kiegyensúlyozatlan kerék munkába fogható, mivel annak tengelyét a gravitációs erőtér okozta nyomatékkülönbség forgatja. Számtalan példáját lehet működő modellként megtekinteni a legnépszerűbb videomegosztón. Szerintem ez a válasz a kérdésre. Elméletileg működik, valaki készített már ilyen szerkezetet?
2016. jan. 3. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!