Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Lehetséges így az élettartam...

Lehetséges így az élettartam meghosszabbítása?

Figyelt kérdés

Ugye elméletileg bizonyos fajta meditációval lelassíthatók az életfunkciók, az anyagcsere stb. Na már most, ha lassabb az anyagcsere és lassabbak az életfunkciók, akkor az öregedés, a test elhasználódása is lassabb, nem?

Tehát elvileg ezzel abszolút értelemben hosszabb ideig lehet élni, még ha a nem meditációval töltött idő ugyanannyi is, mint egyébként az élettartam.

Vagy rosszul gondolom? Illetve még az érdekelne, hogy ha ez tényleg igaz, mennyire lassíthatók le az életműködések és ezzel mennyivel, hányszorosára hosszabbítható meg az élettartam?

Pusztán elméleti síkon érdekel. Nem tervezem kipróbálni. Úgyhogy nyitott vagyok a legvadabb teóriákra is.


2011. jún. 16. 23:17
 1/8 anonim ***** válasza:
0%
a hosszú élet titka nem az életfunkciók lelassításában hanem az egészséges életmódban rejlik
2011. jún. 16. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Mint mondtam, nem akarom kipróbálni. Nem ezzel tervezem meghosszabbítani az életemet. Az egész csak elméleti szinten érdekel. Úgyhogy megtisztelnél, ha a kérdésemre válaszolnál.
2011. jún. 16. 23:26
 3/8 anonim ***** válasza:
100%

Ha keresgélsz, több ilyen kérdés is volt ebben a témakörben az örök élettől kezdve a lassabb öregedésig. A meditációs formáról még nem hallottam, egyelőre tudományosan problémás bizonyítani, hogy sejtszintű működéseket felsőbb agyi befolyásolással lehet szabályozni (mondjuk ki: nem lehet - ellenkezőjét még senki sem bizonyította), szóval ezt szerintem elvethetjük. Ha bármiféle bizonyítékot találnának rá, akkor persze valóban lassabb anagycsere lassabb sejtosztódást eredményezne, de ez nem jelentene egyértelmű élettartam-hosszabbodást. Bizonyos "nem osztódó szövetek" - szívizom, neuronok - ezt nem érzékelnék. Lassabb anyagcsere esetleg járhat egyfajta "hibernációs" állapot előidzésvel, így ugyan látszólag hosszabbodik az élettartam, ez sokat nem jelent. Mintha téli álmot aludnál, ilyenkor semmi hasznosat sem tudsz csinálni.

A jelenleg ismert öregedést gátló sejtszintű masinériák szintén nem szabályozhatóak meditációval, inkább kemikáliákkal, bevitt mesterséges enzimekkel, de ilyenkor megnő a rák esélye (a fitt, osztódó sejtek és a fitt, korlátlanul osztódó tumoros sejtek között vékony a határvonal). Az ilyen módszerekkel nem tudjuk, mennyire hosszabbítható meg az élet (az aktív élet ugyanúgy, ahogy a teljes), Klionsky egyszer tett egy olyan kijelentést, hogy nyolcvan évesen negyven-ötvennek érezhetnénk magunkat, ha végre sikerülne elkészíteni az öregedésgátlókat (megfelelő dózis a kérdés), mások csuklóból 120-ra tennék az átlagéletkort, megint mások 300 évet vizionálnak, és aki tényleg továbbmegy az elméleti legvadabb ötletekig, az simán örök életre esküszik, mint az egyik tanárom. De ehhez a meditáció édeskevés.

Az viszont, hogy akarattal hogyan befolyásolható a test működése, nagyon képlékeny terület. Az emberi akaraterő "csodákra képes", tehát nem lehetetlen, hogy ha elég sokat meditálsz, akkor tényleg elérnél egy kicsive hosszabb életet - csakhogy ez bebizonyíthatatlan, tudományosan vizsgálhatatlan.

2011. jún. 16. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:

Értem.

Tehát a probléma az, hogy ha lehetséges is a sejtszintű folyamatok meditáció során való lelassítása, a nem osztódó szövetekre ez nem lenne hatással, tehát az élettartam nem nőne.

Viszont ha a meditáció mellé bejuttatnánk olyan enzimeket, amik, mint te is említetted, ezen szövetek működését is lassítják, akkor lehetséges lenne, nem?

Okés, hogy nagy a rák kockázata, de mivel csak elméletről beszélünk, ez csak mellékes probléma.

2011. jún. 16. 23:46
 5/8 anonim ***** válasza:
100%

Úgy látom, kihagytad a hibernációs részt... ha lassul a sejtműködés, akkor a szervek működése is, és ez a klasszikus téli álom. Ilyen állapotba kerülnél meditációval, ha sikerül lelassítani mindent. Hogy nem mindent - ennyi erővel már akkor azt is elképzelhetjük, hogy a sejtekben egyenként aktiválód az öregedést gátló ágensek génejit, méghozzá a megfelelő mértékben. (Ez már egy igen-igen vad ötlet.)

A rák kockázatát meg ne becsüld le. Ugyanazokat a folyamatokat aktiválja, a balanszolás lehetetlen (gyakorlatilag). Mondom, az egyetlen ötlet az, hogy minden egyes gént akaratlagosan erősítesz, ami kell. Minden egyes sejtben. Így lehet ellene védekezni.

2011. jún. 17. 00:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Esetleg vírussal a genomba nem kódoló védő génszakaszokat bejuttatni úgy, hogy ne pusztuljon el a sejt, működőképes maradjon, és még rákos se legyen. Aki ezt véghezviszi kap vagy 3 Nobel-díjat. Egyszerre.

De meditálással max annyi a varia, hogy az idegműködést normalizálja, és ESETLEG kisebb a kockázata a szívrohamnak, vagy agyvérzésnek. Esetleg.

2011. jún. 17. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:

egyszegedipasi:

Ennyi erővel inkább telomeráz aktivitás növelése. Ugyanazt csinálja, és még endogén is. Ez a tuti. Ha csak hosszabbítod, akkor számolni kell a többet/kevesebbet osztódó sejtekkel.

2011. jún. 17. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Bécs P válasza:

Igaz, csak átfutottam a válaszokat, de 1-2 gondolatot megosztanék - így elnézést, ha nem voltam alapos most, és valaki már írta.


Önmagában a meditáció nem elég, de hozzájárul. És erre bizony vannak kutatási adatok.


Alapvetően nem csak a biológiai oldalról közelítik meg a témát, magát az embert, hanem nem véletlenül mondják a biopszicho-szociális szemléletet ma már. Oda-vissza kölcsönhatások vannak, egyik hat a másikra, ami hat ismét vissza, stb. Tehát az egészséghez mindegyiket figyelembe kell venni, nem csak a genetikai vetületét a dolgoknak (ettől még fontos).


Csak 1-2, nem részletezett válasz:


Mik Magyarországon a vezető halálokok? Pl. cardiovascularis és cerebrovascularis betegségek, mint amit egy hozzászóló fent említett.


Így, logikusan, ha a meditációval (több minden más mellett) ennek a rizikóját lehet csökkenteni, ebből adódik, hogy kisebb lesz a halálozási arány. Hiszen a legtöbb magyar "népbetegségekbe" hal bele.


Genetika ide, vagy oda, azóta jól tudjuk, hogy van epigenetika is, ezt sem kell elfelejteni. Sőt, olyan kutatás is volt, ami szerint a stressz által felszabadult fehérjetermészetű anyagok, illetve hormonok kifejezetten sejtkárosítóak, ebből adódóan kedvez az olyan típusú betegségek kialakulásának, mint pl. a daganatos és a fent említettek. Illetve, ami szerint a meditáció hatására a génekben tárolt információ is képes "változni".


Vannak arról szóló adatok, hogy a telomeráz aktivitás valóban nő meditáció hatására, de ehhez kevésbé tudok hozzászólni, mindenesetre összefüggésbe hozzák az öregedéssel.


Egy biztos, hogy ez összetettebb dolog, és az is, hogy valamelyest a meditáció is hozzájárulhat a hosszabb élethez. Ezt még a "nagyok" is kutatják, találtak már néhány fehérjét, amiről feltételezik, hogy hozzájárulhatnak.


És vannak egyebek, pl. célok, hit, szociális közeg, fizikai aktivitás, táplálkozás, stb., röviden: életmód.

2023. júl. 21. 21:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!