Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy jöttek rá, hogy kritikusn...

Hogy jöttek rá, hogy kritikusnál több U235 -ben megindul a fisszió?

Figyelt kérdés
Gondolom nem papíron vezették le, ha meg igen, hogyan? Ha nem, akkor elvileg valaki szétrobbantotta magát egy rakat uránnal, nem?
2011. máj. 31. 21:36
 1/7 anonim ***** válasza:

Az U235 radioaktivitása kétféle tényezőtől függ:


1) A saját természetes felezési idejétől

2) Az elbomlott atomok által kisugárzott és a többi el nem bomlott atom által befogott neutronok mennyiségétől. Ezek a befogott neutronok elbomlasztják a befogó atomokat.


Namármost, minél több U235 van egy helyen (1 darabban) annál több ezeknek a befogott neutronoknak a mennyisége és annál nagyobb az ebből adódó radioaktivitása. A mennyiség folyamatos növelésével meg lehet figyelni, hogy hogyan emelkedik a radioaktivitás és ebből aztán le lehet vezetni a képletet, amelyik alapján ki lehet számítani a kritikus mennyiséget.

Röviden és nagyjából erről van szó.

2011. máj. 31. 21:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

Ki lehet számolni, hogy mekkora tömegűnek kell lennie az urándarabnak, ami akkora neutronmennyiséget sugároz ki, ami már fenntartható meghasadást hoz létre.

Tehát ha kevés van, akkor a neutronok elnyelődnek az urán saját anyagában, és a maghasadás folyamata nem lesz önfenntartó.


Differenciálegyenletekkel ki lehet számolni, mi Fizikai Kémia szemináriumon számoltuk is.


Tapasztalati úton nem lehet "lemérni" mert nincs túlélő, aki elmondaná, mert abban a pillanatban felrobban... és a környéken minden más is.

2011. máj. 31. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

egyrészt tapasztalati úton azért sem lehet kimérni, mert a kritikus tömeg nem robban. felmelegszik, szétfolyik és ennyi. az uránbombáknál egy plussz neutronforrást használnak.


de, papíron vezették le. amikor megismerték a bomlás folyamatát és rájöttek arra, hogy a bomlás során keletkező két neutron újabb bomlást tud előidézni, akkor ebből egyenesen következett, hogy megfelelő kürülmények között ez a dolog nagyot robbanhat.

el is kezdték számolgatni, hogy mekkora gömb kell a dologhoz (mivel az a legtömörebb alak, azaz a legnagyobb térfogathoz a legkisebb felület tartozik, amin keresztül elveszhetnek a keletkező neutronok), de az akkori vezető szaktekintély Heisenberg elrontotta a számítást, pontosabban elvi hibát vétett, maga számítás jó volt, csak rossz alapokról indult és mindenki azt hitte, hogy több méter átmérőjű tömör gömbre van szükség a dologhoz. hála az égnek, különben a németeknek valószínűleg elöbb lett volna bombájuk, mint bárki másnak. aztán már a háború alatt két egyetemista rájött, hogy a számítások rosszak, új számításokat csináltak és ez indította be a atombomba fejlesztést.


(Heisenbergék már fogságban voltak az első bomba robbantásakor, nézették velük a híradót és közben lehallgatták őket. meg voltak döbbenve és az volt a véleményük, hogy valami átverés a dolog, mert az atombomba technikailag kivitelezhetetlen)

2011. jún. 1. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:

Tévedés, ha eléri a kritikus tömeget kék villanás, és felrobban. Atombombákban az uránt külön tárolják, majd hagyományos robbanószerrel összerobbantják, így éri el a kritikus tömeget. Nem külön neutronforrással.


Ez a felmelegszik és szétfolyik esetleg csak a kritikus tömeg közelében lehet, az önabszorpció miatt.

2011. jún. 1. 16:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

"Tévedés, ha eléri a kritikus tömeget kék villanás, és felrobban. Atombombákban az uránt külön tárolják, majd hagyományos robbanószerrel összerobbantják, így éri el a kritikus tömeget. Nem külön neutronforrással."


de. olvass utána.

1. polónium környékén keresgéljél.

2. a kritikus tömeg egy elméleti számítás eredménye, ami arra vonatközik, hogy egy tömör, rádióaktív anyagból álló gömb középpontjában végbemenő véletlenszerű bomlásból származó neutron 50%-os valószínűséggel ütközzön egy másik atomba milött kiér a gömbből. azaz a "láncreakció" csak az első atomra működik benne, a többinél a valószínűség kisebb, azaz lecseng a folyamat. ezért nem robban. csak melegszik, mint a franc.

2011. jún. 1. 16:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

Akkor csak a sugárzásba halnak bele, bocs.

De az atombomba akkor is így van. Tanultuk.

2011. jún. 1. 16:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

"De az atombomba akkor is így van. Tanultuk."


meg a filmekben is így csinálják...

majd pont elmesélik neked, hogy miként is kell csinálni a dolgot...


az uránbomba valóban úgy működik, ahogy leírtad, azzal az apró kiegészítéssel, hogy a két összerobbanó anyag között még van valami. a neutronforrás. mondtam, a kulcsszó a polónium. olvass utána.

2011. jún. 1. 16:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!