Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell az alábbi radiokar...

Hogyan kell az alábbi radiokarbonos grafikont nézni?

Figyelt kérdés

Erről lenne szó:


[link]


Az előbb láttam itt a gyakorikerdeseken ezt a grafikont az egyik válaszoló linkelte be.


Az alábbi dolgokra lennék kíváncsi:


Mit jelent a piros csík?

Mit jelent a fekete csík?

A függőleges számok?

A víszintes számok?

A "Present" 1950 AD?

Hogyan kell leolvasni azt, hogy egy i.e. 2000-es lelet esetében mennyi az eltérés?


Bocsánat a sok kérdésért...


2011. máj. 31. 21:25
 1/6 A kérdező kommentje:
És mégegy kérdés: Ezt a grafikon mennyire megbízható? Van ennél pontosabb is, vagy ezt lehet hitelesnek venni?
2011. máj. 31. 21:33
 2/6 anonim ***** válasza:

1. A wikipédián semmit sem lehet hitelesnek venni, ha van forrás, amiből ezt idézték, akkor a forrástól függ a hitelessége.


Mivel a légkörben a C14 izotóp aránya nem állandó, hanem évekkel, évezredekkel ezelőtt a maitól eltérő volt, nem elég kiszámítani azt, hogy mennyit mérünk, és abból visszaszámolni, hogy mennyi bomlott el, akkor mennyi idős a lelet (KÉK vonal, nem fekete).

Ha különböző időszakokból mintát veszünk pl kőzetzárványok levegőjének szén-dioxidából, készíthetünk egy ilyen kalibrációt, hogy mikor mennyi volt az arány. Ha ebből még figyelembe vesszük a bomlást, akkor húzhatjuk meg a piros görbét. Tehát azok az ingadozások a C14 arányának ingadozásai (de akár lehet a mérés hibája, szórása is).

A függőles számok, azaz az y-tengely mutathatja a kalibrált és a számított érték közötti különbséget, az x tengely pedig a minta korát. Nem tudom, mit jelenthet a "BP", ehhez szükség lenne a szövegkörnyezetre.

A "present AD", azt jelenti, hogy 1950 környékén mérték, és akkor az volt a "jelen".


Közben látom, hogy ez egy cikkben volt a Radiocarbon c. tudományos folyóiratban. Tehát relatíve megbízhatónak tekinthető. Persze, hogy melyik folyóirat mennyire megbízható, az egy külön kérdés lehetne.


Nem tudom hogy kell leolvasni.

2011. máj. 31. 23:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a választ.


Egyébként az igaz hogy minél távolabb vagyunk az időben annál pontatlanabb a módszer?


Tehát mondjuk példul találunk két leletet. Az egyikre az jön ki, hogy i.e. 2000-ből való, a másikra meg mondjuk az hogy i.e. 15 000-ből


Akkor az i.e. 2000 éves lelet esetében a karbonmeghatározás pontosabb mint az i.e. 15 000 éves lelet esetében?

2011. máj. 31. 23:27
 4/6 anonim ***** válasza:

Szia, lattam, hogy feltetted itt is kerdest, ugyhogy itt valaszolok; Ugyan nem vagyok szakertoje a temanak, nekem ugy tunik, hogy az elmelet, miszerint a pusztan a radioaktiv szenatomok szamanak meghatarozasabol ki lehet szamitani a lelet korat nem allja meg a helyet. Azert nem, mert sok minden befolyasolja a C14 mennyiseget a legkorben, ilyen kornyezeti hatasok: vulkankitores, nagy tuzveszek, klimatikus valtozasok hatasara felszabadulo szen keszletek (tengeri metanhidrat). Szoval emiatt a hiba miatt minel messzebbre nezunk vissza annal pontatlanabb a modszer. Ezt a hibat ugy lehet kkikuszobolni, hogy ismert koru leletek C14 tartalmahoz hasonlitjuk a mintat.


Ezzel a korrekcioval, amit a grafikonon lehet latni, kikuszobolhato ez a hiba. Az x tengelyen a valos naptari evek lathatok, mig az y tengelyen az un. radiokarbon evek, amit a felezesi ido ismereteben szamolnak ki. Az latszik a grafikonon, hogy a 7000 eves cuccok csak 6000 evesnek tunnek a rediokarbonos meghatarozas szerint.

2011. jún. 1. 05:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Igen, minél távolabb megyünk vissza, annál pontatlanabb.
2011. jún. 1. 08:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:
Most már oké :) Köszönöm szépen
2011. jún. 1. 10:53

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!