Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A kovalens kötés vagy az...

A kovalens kötés vagy az ionos kötés erőssége erősebb?

Figyelt kérdés

Van egy ilyen kérdés: Melyik erősebb? NaCl kötéserőssége vagy HCl kötéserőssége.

Gondolkoztam, talán a NaCl-ot mondanám, mert ott ugye + és - ionok nagyon erősen kapcsolódnak ionos kötéssel a kristályrácsban.

De egyébként nem tudom. Melyik az erősebb?:)


2011. máj. 24. 20:06
 1/5 anonim ***** válasza:
A kovalens kotes a legerosebb elsorendu kotes. De ha a molekulak kozti kolcsonhatas erdekel, szerintem a HCl molekularacsos, az pedig gyengebb mint az ionracs
2011. máj. 24. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Kovalens kötés a legerősebb kötés, Típusa: kettős vagy 3-as kov. kötésnél egy szigma kötés van, ez található a legközelebb a két atommaghoz, míg az 1 vagy 2 pí kötés külsőbb térrészre szorul. Nyilván energetikai különbségek is vannak.

Evidens, hogy az ionkötés ez alatt helyezkedik csak el erősségben.

2011. máj. 25. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Pedig a válasz ionos kötés
2011. máj. 25. 08:20
 4/5 Silber ***** válasza:
Akkor helytelen a válasz. A legerősebb a kovalens kötés.
2011. máj. 25. 09:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Általánosságban a kérdést nem lehet megválaszolni, hogy az ionos- vagy a kovalens kötés az erősebb. Mindig az aktuális esetet kell vizsgálni.

Több jól mérhető adatot nézhetünk: például a kötési energiát (azaz a szétszakításhoz szükséges energiát). Ahol a kötési energia nagyobb, ott erősebb a kötés.

Ezzel fordítottan arányos a korreláció, ha a partner atomok távolságát nézem. Minél kisebb a távolság köztük, annál erősebb a kötés.


A kérdéses NaCl és HCl esetében a HCl-nál erősebb a kötés, mert nagyobb a kötési energiája és kisebb a kötés távolsága.


[link]

2011. máj. 25. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!