Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi van két atom/molekula között?

Ozmium42 kérdése:

Mi van két atom/molekula között?

Figyelt kérdés
Nem kötésben értem, hanem pl. egy tökéletes gáz részecskéi (amik nem hatnak egymásra) között. Létezik olyan, hogy valahol nincs semmi?
2011. máj. 20. 15:19
 1/5 anonim ***** válasza:

Igen, köztük "nincs semmi". :-D

De nem csak a gáz, hanem a folyadékok és a szilárd anyagok körében is így van ez. Sőt, az atomok/molekulák belsejében is nagyrészt csak űr van. Az atomon belül az "anyagi" rész szinte elenyésző méretű az atom teljes méretéhez képest.

[link]


Pedro

2011. máj. 20. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

A dolog nem ilyen egyszerű, mert a kvantumelmélet óta tudjuk, hogy a részecskék nem tömör golyók, hanem valami egészen más. A helyzetüket egy valószínűségfüggvénnyel írhatjuk le, ami megmondja, mennyi az esélye, hogy adott helyen rájuk találunk (kölcsönhatásba lépünk vele). Innentől nem biztos, hogy van értelme a konkrét helyükről beszélni és így a köztük lévő tér sem definit már.


(Valahogy úgy képzeld el, hogy van sok dobozod, mindegyikben két pontosan ugyanolyan gázatom pontosan ugyanúgy helyezkedik el. Ha belenyúlsz ezekbe a dobozokba és mindenhol pontosan ugyanoda belemarkolsz, lesz, ahol két atom marad a kezedben, lesz, ahol egy és lesz, ahol egy sem. Annak ellenére, hogy a dobozok tökéletesen ugyanolyanok, közöttük semmilyen módon nem lehet különbséget tenni.)

2011. máj. 20. 17:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:

Erőterek vannak köztük. Az is anyag végülis...

Ahol pedig még erőtér sincs, ott a tér van. Ebből kialakulhat pl. virtuális anyag, az kölcsönhat a te anyagoddal... ahol már tér sincs, az kívül esik a világunkon.

2011. máj. 20. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 A kérdező kommentje:
Miből van az erőtér?
2011. máj. 20. 21:36
 5/5 anonim ***** válasza:

Az erőterek anyagnak felelnek meg az E=m*c2 miatt.

Igaz, nagyon kevés anyagnak.


A nemesgáz atomjai ugyan elvileg semlegesek - csakhogy ott is van töltésmegosztás: az atommag pozitív, az elektronfelhő negatív. Ezért aztán, ha 2 atom közel kerül, egy kicsit deformálják egymás elektronfelhőjét, és máris nem olyan szép szimetrikusak. Ez aztán egy nagyon pici erőt is kelt a két atom között: ezért lehet pl. cseppfolyósítani ezeket a gázokat is.


Ezen kívül gravitációval is hatnak egymásra, ami ugyan rendkívül kicsi hatás, de létezik.

2011. máj. 21. 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!