Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hol a határ a folyékony és...

Hol a határ a folyékony és szilárd között?

Figyelt kérdés
pl a vaj mi? vagy gyurma, ragasztóstift, fogkrém stb.
2011. máj. 19. 22:13
1 2
 1/12 anonim válasza:
akkor folyékony, ha csepeg
2011. máj. 19. 22:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:
azt hallottam, az üveg is folyékony. én pl a temperát is annak mondanám, az nem csepeg.
2011. máj. 19. 22:21
 3/12 anonim válasza:
100%

Rosszul van feltéve a kérdés.

A határ a folyékony is szilárd HALMAZÁLLAPOT között a fagyáspont.

Na most vannak olyan anyagok, amiknek nem egy meghatározott ponton történik ez, az anyagszerkezetüktől függ, nevük amorf anyagok.

2011. máj. 19. 22:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
a vaj a gyurma meg ezek egyik halmazállapotba se tartoznak. Ezek ilyen emulziók, kollegének vagy mi. Kolloidkémia, nézz utána, én már régen tanultam.
2011. máj. 19. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:

eztfigyeld, gyakorlatilag sehol:P

műegyetemen olyanokat tanulunk, hogy mittudom én mondjuk gamma szilárd oldat.....

namost egy oldat ami folyékony halmazállapotú az hogyan lehet szilárd is :P ????!!!!! XD

2011. máj. 19. 22:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 anonim ***** válasza:
nincs ilyen határ
2011. máj. 19. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Egy példa


[link]

2011. máj. 19. 23:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:
100%

Próbálom egyszerűen elmagyarázni...


Na... a különféle halmazállapotokat, hogy hogy működnek, le lehet vezetni atomi méretekig. Atomok pl. molekulákká összeállnak, de még a molekulák között is hatnak különféle erők. Mikor melegítünk valamit, akkor ezek a mütyürke részecskék annál inkább mozognak. Egyszer csak annyira rázkódnak és mozognak, hogy legyőzik azt az erőt, ami ott tartja őket, ahol vannak, így könnyen elmozdulhatnak... és így megváltozik a halmazállapotuk.


Szilárd halmazállapotban a részecskék egymáshoz képest (viszonylag) ugyan ott vannak és tartják egymást, viszont folyékony halmazállapotban már könnyedén elmozdulnak egymáshoz képest, de még együtt maradnak. Gázoknál meg mindegyik részecske megy amerre lát...


És azért egy bizonyos hőmérsékletnél váltanak halmazállapotot az anyagok, mert azon a hőmérsékleten haladja meg a részecskék mozgása azt az erőt, ami még összetartja a molekulákat egymással... vagyis visszatartja, hogy ne kolbászoljon el (vagy egyéb szerkezeteket... pl. fémrácsokat, stb...)


Viszont nem csak olyan anyagok vannak, amikben csak ugyan olyan részecskék találhatók (pl. mind vas, vagy mind szén, stb...), mert ilyen nincs. Legfeljebb olyan, hogy nagyon nagy tisztaságú... (pl. 99%-ban csak ugyan olyan anyag)


Így viszont az egyik féle részecskék és a másik félék nem ugyan azon a hőmérsékleten akarnak szétszéledni... így pedig vannak az anyagoknál különféle fázisátalakulások. Hogy nem csak simán megolvad valami egyik pillanatról a másikra, hanem közben különféle szerkezeteket vesz föl az anyag, amiből egyikbe-másikba átváltozik.


Tehát számít, hogy az adott anyagban mikből áll... különféle ötvözeteknél épp úgy fontos, mint valami egyéb összemixelt cuccnál.


A anyagismeret tudomány többek között ilyenekkel foglalkozik.


Ha akarsz látni erre egy jó példát, akkor keress rá a neten a vas-szén állapot ábrára ! Biztos találsz olyat, ahol jól el is van magyarázva, hogy mi miért hogy.

2011. máj. 20. 02:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
az üveg is folyik csak olyan lassan hogy évszázadok kellenek neki. ha megnéznél egy kétszáz év feletti üveget az bizony láthatóan kifolyt a helyéről.
2011. máj. 20. 14:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
szerintem az a folyékony ami magától ki akarja tölteni a teret de sűrű marad.
2011. máj. 20. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!