Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi alapján dönthetem el, hogy...

Mi alapján dönthetem el, hogy egy reakció megfordítható-e avagy sem? Meg kell tanulni, vagy rájöhetek?

Figyelt kérdés

Tehát például tanuljuk a hidrogént és itt tanultunk, olyat, hogy megfordítható reakció: H2 + I2 <-> 2HI.

De ez miért megfordítható? 2H2 + O2 = 2H2O ide már nem raktuk ki a kettős nyilat. Most ezt így kell megtanulni? vagy ennek oka van?


2011. máj. 13. 15:04
 1/7 anonim ***** válasza:
Oka természetesen van. Ha úgy vesszük minden reakció megfordítható, de azok a reakciók amelyeknél a nem teszük ki a kettős nyilat a visszairányuló reakciósebbeségi állandója az adott körülmények között elhanyagolhatóan kicsi. Azt ajánlom inkább tanuld meg sokkal gyorsabb, mint reakciósebességi állandókra vadászni.
2011. máj. 13. 15:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
A HI már néhány száz fokon is disszociál (vagyis szétbomlik), míg a víz csak jóval magasabb hőmérsékleten (több mind 2000 °C felett) ezért itten ezt nem írják ki.
2011. máj. 13. 15:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

Tanulás (és logika is).

Például az egyszerű reakcióknál ezt ki lehet találni, főleg ha ismered az anyagokat

1.) pl: az általad írt példában vízzé égetünk el hidrogént. Egyértelmű, hogy külső beavatkozás nélkül a víz nem fog visszaalakulni oxigénné és hidrogénné. De itt is tehetsz kettősnyilat, de ekkor oda kell írnod a megfelelő irányú nyilak alá a körülményeket. (pl a víz esetében visszafelé: elektrolízis)


2.) Ha keletkezik gáz, akkor az kilép a rendszerből, így biztos hogy nem megfordítható a reakció. Pl: 2Na + 2HCl = 2NaCl + H2 => itt a hidrogén "elszáll".


3.) A sav-bázis reakciók általában megfordíthatók. (persze nem minden esetben, pl CaO + SiO2 -> CaSiO3 nem megfordítható, de HCl + H2O <=> H3O+ + Cl-)


4.) Általában a nagy mennyiségű energiavesztéssel járó folyamatoknál sem tud külső beavatkozás nélkül "visszafordulni" pl ha több energia kellene a keletkezett anyag kötésének felszakításához, mint amennyi a környezettől elvonható, vagy rendelkezésre áll. (ebben nem vagyok teljesen biztos)

2011. máj. 13. 15:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
2011. máj. 13. 15:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Igen azt olvastam a könyvemben, hogy a reakciók nem megfordíhatók gázfejlődés esetén, mivel a keletkező gáz eltávozik. De azt is olvastam, hogy minden reakció megfordítható:)
2011. máj. 13. 15:44
 6/7 anonim ***** válasza:
Igen, minden reakció megfordítható, csak éppen natúr (földi) körülmények között a természetben nem minden megy végbe visszafelé is. (Mint ahogy írták, a víz is szétbomlik H2-re és O2-re, de vagy elektrolízissel [ami a természetben ritka] vagy pedig 2000 fok feletti hőmérsékleten. Ami szintén ritka a természetben).
2011. máj. 13. 15:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ácsi, elektrolízist ki kéne hagyni a buliból.

Ha a kérdező arra kíváncsi, hogy két cuccot összekeverve mikor lesz egyensúlyi reakció, mikor nem akkor:

MINDIG egyensúlyi reakció lesz, csak általában nagyon eltolódik az egyik irányba. K értéke szabadentalpiákból számolható.


[link]


egész jó összefoglaló.

2011. máj. 13. 22:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!