Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogyan kell elképzelni a...

Hogyan kell elképzelni a közvetítő részecskék mechanizmusát?

Figyelt kérdés

Mondjuk egy atomra kivetítve. Mi történik az elektronok és a magban lévő protonok között? Tételezzük föl ,hogy egy szuper nagy fölbontású mikroszkóppal néznénk az atomot és egy szuper gyors kamerával. Mit látnánk? Azt ,hogy az elektronok és a protonok között fotonok rengetege áramlik vagy azt ,hogy egyetlen fotont "dobálnak" egymás között.


Valamint ugyanilyen szemszögből mi történik a nukleonok között és az azokban lévő kvarkok között? (Már ,hogyha egyáltalán léteznek kvarkok.)


2011. ápr. 6. 11:10
 1/3 anonim ***** válasza:

Látom valamennyire benne vagy a témában. Nekem sokat segített John Gribbin- Schrödinger kiscicái című könyv. Ott majdnem mindenre választ találsz.


Az Einstein- Bose statisztika foglalkozik a bozonok ( közvetítő részecskék) mechanizmusával.


Minden egyes kölcsönhatásnak meg vannak a saját közvetítő részecskje.Pl:

Erős KH - Gluon

Elektromágneses KH - Foton

Gyenge KH - Z és W bozon

Gravitációs KH - (talán a) Graviton


A fotonnak van egy nagyon érdekes tulajdonsága. Egyszerre Részecske is és Hullám is! Sok tudós egyenesen megőrült, mert nem tudták, hogy ha a fény hullám, hogy jut az űrön (vákuumon) keresztül a földig. Ha pedig részecske, akkor miért tud így is viselkedni:


http://www.youtube.com/watch?v=LbubPpizIwg


A Fotont megnézni mikroszkóppal, értelmezhetetlen. Ha valaki tud rá válaszolni, akkor hajrá.


A Gluon az a közvetítő részecske, ami egyben tartja az atommagot. Ezzel a Kvantumszíndinamika foglalkozik és extrém bonyolult. Én sem tudom, hogy működik pontosan. Van egyfajta Standard modellje a fizikusoknak, ami egyfajta tákolmány, sok ellentmondással, és nem ad választ a főbb kérdésekre (szimmetriák eredete pl)


A kvark az is egy sötét folt, de nagyából van sejtésünk hogy mi az. Elvileg a kvarkok ki tudnak szabadulni a gluonok fogságából, de ahhoz hatalmas hőmérséklet kell! (4-7 x 10^12 Kelvin!!!) Egy részecskegyorsítóban észleltek ilyesmit nagyon nagyon kis ideig. Ezt a tudósok "Asszimptotikus szabadságnak" hívják, és egy olyan lötyinek képzelik el, amit ha megkevernénk egy kanállal, akkor a világegyetem végéig keringene a pohárban. (magyarul: viszkozitása szinte 0)Szóval a kvarkok rejtélyesek, de elvileg ez a kvarkfolyadék az ami miatt állíthatjuk, hogy léteznek. Hangsúlyozom: elvileg.


A gravitonról pedig addig nem beszélek, amíg nem biztos a létezése.


Gyenge kölcsönhatás (W és Z bozon) a béta- bomlásért felelős.


Remélem segítettem, bocs ha rizsásztam is közbe, de szeretek az ilyesmiről beszélni csak az a baj, hogy nincs kivel... :P Érdektelenek az emberek :(


JustFeelGood.

2011. ápr. 6. 18:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:

Thanks a részletes válaszért. Ez a hullám-részecske kettősség az ami még nagyon érdekel. Tudtommal minden részecskének van hullám és anyagi természete (nem csak a fotonnak) pl. az elektron (mint a videón).


Tudtommal az elektron az atomban állóhullámként viselkedik ez azt jelentené ,hogy ahol épp a hullám van ott egyszerre ott van mindenütt az elektron?


Valamint régebben olvastam valamelyik oldalon ,hogy amerikai kutatóknak sikerült a VALAMI EGYSZERRE KÉT HELYEN JELENSÉGET kinagyítani egy nagyon kicsi de szemmel már éppen látható fémlemezre és állítólag vannak is fényképek róla ahol pontosan lehet látni ,hogy két valami van a képen ami valójában egy valami. Ha ez igaz akkor mondjuk lehet az is hogy egy kamion egyszerre legyen két vagy több helyen?

2011. ápr. 7. 12:54
 3/3 hapciBen@ válasza:

Elore bocsajtom, hogy tudomasom szerint ezt nem tudjak pontosan, igy en sem tudok neked valaszt adni.


Ezeket virtualis reszecskeknek nevezik, de a mi makro vilagunkba (ahol van puska, labda, szel, viz) nincsennek olyan jelensegek, amikkel ezeket a folyamatokat szemleletesen le tudnak irni. Ezert is van az, hogy nem erti senki.


Annyit tudunk, hogy egyesek hatotavolsag rovid, masoke hosszabb, megint masoke vegtelen. Ugy gondoljak, hogy ez annak fugvenye, hogy ezek a virtualis reszecskek milyen kolcsonhatasba lepnek a Higgs mezovel. (ennek fugvenyebe van tomeguk a reszecskeknek). Elvileg a foton egyaltalan nem lep kolcsonhatasba a Higgs mezovel, igy a foton altal szalitott elektromagnesesseg vegtelen hatotavolsgu. (en utalom a vegtelen szot, mert ez csak annyit jelent, hogy nem tudjuk)


Egy pelda, hogy ezek miert nem lehetnek reszecskek: vagyunk mi ketten a legures terbe es van nalunk egy taska, amibe van egy bomba. Te hozzam dobod, hogy nalam robbanjon fel, en meg hozzad, hogy nalad.. igy az impulzus miatt mi tavolodunk egymastol. A vonzas, mint ero igy elkepzelhetlen. Akar mit dobsz hozzam, te tavolodsz ezaltal.


Remelem, hogy egy szep nap megertjuk...

2014. febr. 21. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!