Mi az a földelés? Fázisceruzával miért nem ráz meg? Ha mindkét ujjamat BEDUGNÁM a konnektorba, akkor átmenne a szívemen és kampo?
Na tehát, tisztázzuk az alapokat:
Feszültség: Két pont közti potenciálkülönbség.
Áramerősség: Az elektromos vezetőn időegység alatt áthaladó elektromos töltés. Mértékegysége az Amper
Villamos-ellenállás: Az anyag azon tulajdonsága, mely az elektromos áram áramlását akadályozza.
Ohm törvénye: A feszültség és áramerősség közt egyenes arányosság van, képletben R=U/I
A másik lényeges fizikai alap, hogy az áramerősség az áramkörben mindenhol egyforma.
Az emberi szervezet elektromosan vezető, ellenállása sok mindentől függ. Az elektromos áram élettani hatása elsősorban az áramerősségtől függ. Ohm Törvénye értelmében, minél nagyobb a feszültség, annál nagyobb az áramerősség és annál kisebb az ellenállás.
Az elektromos távvezeték azért üt agyon, mert gondolom két kézzel fogod. így a tested ellenállásnak vehető elektromosan és ennek megfelelően mintegy párhuzamos kapcsolásként a két kezed közt jön létre a potenciálkülönbség. egy 10-20 ezer voltos feszültségnél ez a két kéz közt létrejövő feszültség áthajthat rajtad akkora áramot, hogy vége legyen a dalnak.
Kirchioff II törvénye szól konkrétan erről.
Tehát ha superman vagy és fel tudsz ugrani a vezetékig a földről, úgy, hogy közben nem fogsz meg semmit se, azon egy kézzel meg bírod tartani magad (no, meg a vezeték is megbír...), akkor nem fogsz érezni semmit, és áramütés se lesz. Na persze ha superman vagy, akkor lehet két kézzel se ütne meg... :)
Fázisceruza: A fázisceruzák kétféle képen működnek: Vagy Glimm lámpa van benne, vagy elektronika. A kérdés szempontjából ez most lényegtelen. A glim lámpa egy olyan gáztöltetű fényforrás, mely nagyon pici áramerősség esetén is tud világítani. Ha bedugod a konnektorba, akkor semmi sem történik, de ha megfogod a végét, akkor világit. A dolog elve a következő: A glimm lámpa árama a testeden keresztül, a föld felé zárul, DE a fázisceruzában van egy bazi nagy (megaohmos nagyságrendű)ellenállás, mely az átfolyó áramot olyan kicsire korlátozza, hogy az ne okozzon áramütést, de a Glimm lámpát még fel tudja gyújtani.
Gumitalpú cipő: A gumi jó szigetelő anyag. az ellenálása nagy, így korlátozza az áramkörben (tehát rajtad keresztül) folyó áramot.
A ma engedélyezett védőcipők általában nem gumiból vannak, mert a gumi nem teljesíti a jelenlegi szabvány követelményeit.
Az egyszerű cipőre rakott gumitalpban, mint írják, lehet adalék, amitől az áram veszélyes lehet.
Aztán van még pár furcsaság leírva (a konnektorban a védőérintkezőbe kötött vezeték igenis földelt is... tehát azért csak van benne földelés...), de lusta vagyok. :)
"fel tudsz ugrani a vezetékig a földről, úgy, hogy közben nem fogsz meg semmit se, azon egy kézzel meg bírod tartani magad (no, meg a vezeték is megbír...), akkor nem fogsz érezni semmit, és áramütés se lesz."
Ez pont nem igaz, miként a youtube-on látható videokon lehet tanulmányozni, hogy mikor helikopter a vezetékhez közel kerül, a kis padon ülő szerelő egy kampóval összeköti a helikoptert a vezetékkel, miközben a kampó fél méteres ívet húz.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!