Honnan tudom, hogy melyik a fázis, a nulla vagy a földelés?
Ismét rengeteg hozzá értő tanácsát olvashattuk, különösen 00:58 ra gondolva!
Ha már írni nem tudsz és nem ismered a kábelek és vezetékek szabványos elnevezését,mellesleg talán még villanyszerelő sem vagy inkább ne irkálj fél-hülyeségeket.
Az a szürke vezeték amire te gondolsz annak az elnevezése MM fal esetleg M falra vezeték lehet.A régi szabvány megengedte az egyszínű vezetékek használatát csak a kötésnél és a végeken kellett jelölni.Másrészt a kérdező írásából nem derül ki mi lehetett ott előtte dugalj. kapcsoló? Csillár vagy váltó kapcsoláshoz is 3 szál kell.Ma sem húzunk be mindig más színű kapcsoló szálat, aki szakember az úgyis tudja aki meg nem az ne piszkálja.
2000Ftos multi mérőműszerrel (ellenállás mérés) ki lehet mérni, ennek hiányában lámpázni (a kapcsolószekrénytől indulva).
Figyelem! Ez nem hobbi feszültség, életveszély előfordulhat, ha nem értesz hozzá kérd szakember segítségét. Távsegítség sajnos nem pótolja a legjobb szándék mellett sem a tapasztalatot.
Köszönöm a válaszokat.
w3dzz: Kapcsoló magasságában helyezkedik el és doboz tető is van rajta. Tehát ismeretlen, hogy mi lehet.
Melyik a legjobb mód és legegyszerűbb módszer a földelés és a nulla megkülönböztetésére?
Megismétlem akkor (utolsó válaszoló vagyok):
1, mindegyik automata biztosíték lekapcsol (ez a fázist, az áramot megszakítja.. jó esetben elég)
2, Mérőműszer ellenállás mérésbe kapcsol, majd egyik felével az általában jól láthatóan közössített nullához (kék színű vezetékek) érint és a vizsgált vezetékhez. Ha rövidzárat mutat akkor az pont a nulla.
Elképzelhető, hogy mind a 3 vezetékre közel rövidzárat mutat ilyenkor valamelyik fogyasztó be van kapcsolva, de egyébként a legkisebb ellenállású így a vezeték.
3, A földelésnél ugyanez, de ott még inkább előfordulhat hiszen a mérőóra előtt egyenpotenciálra hozás van.
Ezért a legbiztosabb, ha nem az óránál, hanem a fali doboznál megbontod és onnan méred ki az ellenállásokat, majd ugyanabba a sorrendbe is kötöd vissza. Így ugyanis tényleg csak 1-1 vezetéket nézel, nem zavar be a többi kötés, fogyasztó.
Mérőműszer nélkül valami aksit vagy elemet teszel a vizsgált vezeték egyik felére, majd a másik felére egy égőt. Ha világít akkor a vizsgált vezeték kezdete és vége megegyezik.
De ha szabályosan van bekötve akkor a csillár égő külső feléhez van a nulla, a belső (középső) érintkező a fázis és ami a lámpatestre megy a nulla. A kapcsoló a fázist kell, hogy megszakítsa. Gyakorlatban viszont ha fordítva van akkor is működik csak épp nem szabályos és balesetveszélyes, de amíg nincs baj senkit sem érdekel...
Köszönöm szépen. Ezt vártam, frankón le van vezetve és így ha más is megnézi, akkor érteni fogja!
Megy a kezecske :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!