Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az a földelés? Fázisceruzáv...

Mi az a földelés? Fázisceruzával miért nem ráz meg? Ha mindkét ujjamat BEDUGNÁM a konnektorba, akkor átmenne a szívemen és kampo?

Figyelt kérdés
Hogy van földelve a konnektor? ha pl egy távvezetékre ráugrok miért ráz meg az áram, ha nem is vagyok leföldelve? Ha gumitalpú cipőben vagyok nem ráz meg egy vezeték mert nem megy át rajtam?(bocs sok kérdést)
2011. ápr. 2. 21:58
1 2
 1/14 anonim ***** válasza:
77%
A lakásba egyfázis esetén kapsz egy fázisvezetéket és egy nullát.Ha ezeket összefogod agyonvág.A házban ajánlatos földbelevert fémet földelésnek ami a harmadik lesz a konnaktorban.A földelést a fogyasztó burkolatára kötik és ha zárlat keletkezik nem a fogyasztón jelenik meg a fázis hanem a földbe vezetődik.
2011. ápr. 2. 22:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/14 anonim ***** válasza:
54%

a távvezeték azért vág agyon, mert te ugyan semleges töltésű vagy, ámde a távvezetékhez KÉPEST alacsonyabb potenciálú vagy, mellesleg viszonylag jó vezető is, ezért áram fog feléd folyni, amint hozzáérsz.

gondolj arra, hogy a neutronok is összetartják a pozitív protonokat az atommagban.


a gumitalpú cipőt pont úgy tervezik, hogy hatalmas feszültség alakuljon ki a talpad és a föld között, csak minimális áram follyon át rajtad, ami épp elég a fázisvezezetékek összekötéséhez. Ámde ha megfigyeled, nem állhatsz fémlétrán, nem foghatod meg a falat, vagy a nullavezetéket, amíg a fázissal foglalkozol. Nem véletlenül.


a levegőn keresztül is folyik át áram, és a szigetelőn is, csak épp az teljesen minimális.


több infóért ajánlom a googlét, írd be, hogy "villamos anyagismeret"

2011. ápr. 2. 22:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/14 anonim ***** válasza:
24%
A fázisceruzás dolog engem is érdekelne.
2011. ápr. 2. 23:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/14 anonim ***** válasza:
81%

A földelés elméletileg a végtelen nagy töltés elnyelésére alkalmas "készülék", ha jól emlékszem.

Az hogy meghalsz-e attól hogy áram folyik át rajtad, az függ attól is milyen utat jár be a testedben. Pl. amikor iskolába jártam, munkavédelem órán többször is szóbakerült a villanyszerelő, aki az ujjaival hozzáért a földeléshez, a csuklójával meg valami nagyfeszültségű alkatrészhez, a kézfején záródott az áramkör, ami emiatt eléggé megégett.

2011. ápr. 3. 00:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/14 anonim ***** válasza:
94%
A fázisceruzával belenyúlsz a "220-ba", ekkor a fázisceruzán és magadon keresztül összekötöd azt a 0 potenciálúnak tekintett földdel. Vagyis a fázisceruzán és rajtad összesen 220 V-nyi feszültség esik, mert sorba vagytok kötve. Csak a fázisceruzában a kisülési cső mellett van egy jókora ellenállás, a sorba kötött fogyasztókon pedig az ellenállásuk arányában esik a feszültség. Vagyis a 220 V nagyon nagy része a fázisceruzán esik, te már legfeljebb pár voltot kapsz, ami egyáltalán nem veszélyes.
2011. ápr. 3. 01:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/14 anonim ***** válasza:
92%

"A fázisceruzás dolog engem is érdekelne"


És a fáziscerzánál nem direkt vezetés van mivel a glimmlámpa gázgerjesztésű cső a személy mikroampert se kap.

2011. ápr. 3. 01:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/14 anonim ***** válasza:
78%

Ha a fázist fogod meg és 1 leföldelt vezető tárgyat

(pl a radiátorcső) akkor megráz az áram.

A távvezeték nem ráz meg ha nem vagy leföldelve.(lásd a madarak)

Az,hogy gumicsizmával nem ráz meg az csak azért van mert a 220V kevés ahoz,hogy átüsse a gumicsizmát(ez sac/kb 1-2000V-ig szigetel).A paksról kijövő 100Kv ne félj átmenne rajta(-d) A szigetelő mindig csak addig "szigetelő" amíg az adott feszültség át nem lépi az átütési határértéket az adott tárgynál,... esetünkben a gumicsizmának.

2011. ápr. 3. 07:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/14 A kérdező kommentje:
Köszi a válaszokat:)
2011. ápr. 3. 20:45
 9/14 anonim ***** válasza:
100%

NEEEEE! Ezért van évente egy csomó haláleset, mert mindenki azt hiszi, hogy a konnektorban földelés van.


A konnektor NINCS FÖLDELVE! Ismétlem, a konnektor NINCS FÖLDELVE, és FÖLDELÉS sincs benne! TILOS! TILOS! TILOS! Akinél ez van, sürgősen hívjon egy minősített, valódi papírral és tudással rendelkező villanyszerelőt!



A "földelt"-nek nevezett konnektorban (sima mezei otthoni szabvány):


a két "lyukból" az egyik a nullavezetőre (kék, jele: N) csatlakozik, a másik valamelyik fázisvezetőre (fekete, jele: L (L1, L2, L3)), és a kézzel is szabadon megérinthető része pedig a védővezetőre (zöld-sárga, jele: PE, vagy régen piros) csatlakozik.


Földeltnek hívják, de földelés nincs benne.


A házba 2 vagy 4 vezeték jön be minden esetben az áramszolgáltatótól (most egy rendszert feltételezve, kisfeszültségű megtáplálásnál):


2 esetén a nullavezető és valamelyik fázis a 3 közül

4 vezeték esetén a nullavezető és a 3 fázis.


Itthon TN-C-S az általánosan használt érintésvédelem. ennek elemzése nélkül nézzük, ez egy lakás célú házban miből áll:


A bejövő nullavezetőhöz kötnek egy előírás szerint készült földelést, amit az épület megfelelő környezetében kell elkészíteni. Ezzel elkészül a NEFH, azaz Nullavezetővel Egyesített Földelő Hálózat. Ettől a pillanattól a nullát nem nullának, hanem PEN vezetőnek hívják, azaz az N és a PE együtt fut. Ez a vezeték a kulcsa a biztonságnak és az áramellátásnak is, nem lehet toldani, nem lehet akárhová és akárhogy vezetni! Ez az épület főelosztójában kettéválik: A PE megy egyenesen (zöldsárga, a konnektorban a védővezető), és az N kiválik belőle és nullavezetőként (kék) megy tovább. Azaz a "földelés"-nek nevezett kézzel is megérinthető védővezető és a nullavezető UGYANODA csatlakozik. A kettő között az a különbség, hogy a nullavezető üzemszerűen vezet áramot, a védővezető pedig csak akkor, ha valami hiba van!


Mivel a védővezető földpotenciálon van, és ezt minden háznál a NEFH meg is erősíti, ezért nem rázhat meg. Még akkor sem, ha épp hibaáramot vezet le.


Érdkeesség:

A TN-C-S érintésvédelmi rendszer kiegészítéseként ma már előírnak áramvédő kapcsolót, amit FIrelé-ként is ismerhetünk. Ebből lakás célú helyre 30mA-es hibaáramút kell (érdemes) telepíteni, amin a nulla és a fázis átmegy, a védővezető pedig megkerüli. Ez azért jó, mert ha mégis sikerülne belenyúlni a konnektorba, akkor ez a kioldási árama felett 0.2mp-en belül lekapcsol, így drasztikusan megnöveli az esélyt a túlélésre! Ha van FIrelé, akkor a kádba ejtett hajszárítót is jó eséllyel túl lehet élni (természetesen nem kell kipróbálni, mert a FIrelé az áramot nem korlátozza, csak annak idejét!) Én mondjuk még nem hallottam olyanról, hogy FIrelé használatával meghalt volna valaki áramütésben. Az a 10ezer forint csak megéri az életet! (nyilván szereléssel többe kerül, de akkor is... ÉLETET MENTHET!) Ez nem reklám, mert ma már kötelező, de régi házakban is ennyit megér...


Ennyit a konnektor földeléséről.


Annyit még érdemes megjegyezni, hogy a PEN vezető szétválasztása után a PE-re csatlakozik a ház EPH rendszere (egyenpotenciálú hálózat), amibe kötelező bekötni minden nagy kiterjedésű fém tárgyat, vagy idegen vezetőképes testet! Azaz vízvezeték, csatorna, villámhárító, gázvezeték, KÁBELTV, stb.) Igen, a kábelTV árnyékolását is be kéne kötni, sokan nem is sejtik, hogy miért megy tönkre esetleg a TV, vagy a kábelmodem végén lógó számítógép mitől fagyhat... többek között ettől is!) A műanyag csöveket is be kell kötni egy fém idommal (víz, csatorna, gáz). A gázt a kazán védelme miatt, a vizet és a csatornát azért, mert a víz is vezeti ám az áramot, illetve a műanyag szennycsatorna belső felületén idővel lerakódik a szutyok, és abban a nedves-párás környezetben vezeti az áramot! 2009 nyarán egy 15 éves fiú és anyja így halt meg! (fürdőkádnál, zuhanyzónál a csaptelepet és a lefolyót helyileg is érdemes összekötni legalább 10-es keresztmetszetű rézzel, és a fenti baleset elkerülhető!)


***


A távvezeték azért ráz meg, mert a vezeték és a föld között mindenképpen valahogy elhelyezkedsz. A nagyfeszültségű távvezetéken nem látsz madarat sem! Csak a legfelső, villámvédelmi vezetéken, ami földpotenciálon van. A vezeték mellett már akkora a villamos térerősség, hogy az általad kitöltött tér (tested kiterjedése) is hatalmas potenciálkülönbséget jelent, így elkerülhetetlen az áramütés!


A gumitalpú cipő NEM SZIGETEL annyira, hogy az életedet megvédje. Mivel grafitot tartalmaz, a talpad izzadhat, vagy épp a cipő külső talpa is vehet fel vizet. Emiatt szigetel ugyan, de messze nem annyira, hogy a fázist megfogva ne rázna meg jó alaposan az áram. Fa létrán, fa széken állva már a fázisceruza is alig világít. De ott sem fogdossuk a fázist! A megrázás is nagyban függ a bőröd nedvességtartalmától. Az áram tudatos megfogásánál SOKKAL JOBBAN RÁZ, mivel a félelem közben az ember ujjai megnedvesednek! A hazugságvizsgáló berendezés működésének egyik alapja például ez!


***


Fázisceruza:


sokan leírták: egy glimmlámpa "kisülőcső" van benne, ami fémesen nem vezet. Nagyon kis áramra is már világít, ami egy gumitalpú cipőn is áthalad rajtad. Van benne egy pármegaohm-os ellenállás is, hogy az áramot "direkt"-ben is annyira lekorlátozza, hogy az minden élettani hatás alatt maradjon. Bizonyos fázisceruzáknál földpotenciálon lévő tárgy megérintésével megrázó érzés is érhet. De ez még mindig messze elmarad a halálostól, mivel maximum mikroampereket jelent ez még így is! De nem szabad vele játszani, mert nincs két egyforma helyzet!

2011. szept. 9. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/14 anonim ***** válasza:
100%

A konnektor védővezető hálózatához még hozzáteszem, hogy a védővezetőt 6-9 évente kötelező lenne mindenkinek otthon is megméretni, hogy megvan-e még a fázisvezető és közötte a megfelelő hurokellenállás, hogy az alkalmazott védelem (kismegszakító) gyorskioldó karakteriszitkájának megfelelő minimális zárlati áramot tudja-e biztosítani, hogy az a védelem az előírt 2 tized másodperc alatt megszakítsa a meghibásodott berendezés áramellátását! (azaz a szabadon is megfogható védőérintkező egy mesterségesen koordinált zárlatot okoz az ezt használó berendezésben, ha annak szabadon megérinthető része veszélyes feszültségre szeretne emelkedni)


Ha csak földelve van, és nincs nullázva a védőérintkező, akkor ez a zárlati áram a közelében sem lesz az előírtnak, és nem fogja kioldani a védelmet. Viszont mivel ez a védővezető máshol is jelen van, a jól működő berendezések kézzel megérinthető felületeit és életveszélyessé teszi!!! Ráadásul a földelésen keresztül nem kis villanyszámlát gyárthat egy ilyen berendezés... (most a tűzveszélyt és hasonlókat még nem is vettük figyelembe...)


És a szomorú az, hogy az új építésű társasházi lakásokban is sok helyen magasról tesznek az előírásokra... mert egy régiben még csak-csak megérti az ember, bár csoda, hogy csak annyi halál- és tűzeset van, amennyi, pedig a háztartások 90%-ában életveszélyes állapotban van a villany. Szerencsére a boltban kapható villamos készülékek többnyire jó minőségűek, így a hibahelyzet kialakulása igen ritka, csak ennek köszönhető a "kevés" baleset.


Ez messze túlnyúlik a kérdéskörön, de ha valaki ezt elolvasva komolyan veszi a témát, ennek tudása életet menthet!

2011. szept. 9. 23:35
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!