Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az mitől van, hogy az idő nem...

Az mitől van, hogy az idő nem egyformán telik mindenütt?

Figyelt kérdés
Arra a kísérletre gondolok, amikor beállítottak két milliomod másodpercre pontos atomórát, egyet egy a hangsebesség többszörösével száguldó repülőn indítottak el ugyanabban az időpontban mikor a földön a másikat, és akárhányszor ismételték meg a kísérletet, az jött ki, hogy a repcsin levő atomóra néhány ezredmásodperccel kevesebbet mutatott, mint a földi, azaz a repülőn lassabban telt az idő (!), ami elvileg nem létezik (!)
2011. márc. 29. 17:14
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Miért ne létezne az idő? Az egy teljes mértékben létező dolog :)


Amúgy azért telik máshogy az idő, mert a gravitáció és a sebesség befolyásolja.


Minél nagyobb a gravitáció, vagy/és minél nagyobb a sebesség, annál lassabban telik az idő.


Tehát pl a nap felszínén, a hatalmas gravitáció miatt majdnem 1 millió évvel kevesebb telt el, mint a Földön (a nap 4,6 milliárd éve alatt, bár az értékre nem emlékszem, lehet csak 100.000 év :S)


A Merkúr, ami sokkal gyorsabban kering, majdnem 1000 év minuszban van hozzánk képest, mert gyorsabban mozog, míg a Plútón meg sok száz évvel több idő telt el, mint a Földön :) (persze ezek az értékek 4,6 milliárd évre levetítve értendők, vagyis elenyészően semmik :D )

2011. márc. 29. 17:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Van olyan elmélet miszerint nincs. Pl. valaki itt az oldalon is írt ilyet (utolsó előtti):


http://www.gyakorikerdesek.hu/ezoteria__egyeb-kerdesek__1616..

2011. márc. 29. 17:51
 3/7 A kérdező kommentje:
Én éppen emiatt mármint, hogy az idő relatívan telik, gondolom, hogy az külön létező valami, de nem nagyon tudom felfogni.
2011. márc. 29. 17:52
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

Próbáld meg az időt egy külön dimenzióban felfogni, ahol folyamatosan csak előre tudunk haladni. Tehát úgy, mint a fölfelé irány: létező irány, és te folyamatosan felfelé haladsz.


A gravitáció és a sebesség ezt az irányt torzítja, így "hosszabb" utat "jársz" be, mint "normál" esetben.


Ez ugyan nem fedi a valóságot, de megértést nagyban segíti :)

2011. márc. 29. 18:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
Szerinted szükségszerű ennek a dimenziónak (az időnek) a léte? Az hogy a dolgok elmúlnak, változnak, megöregszünk, az tényleg az idő miatt van, vagy az csak változás, és ehhez nincs köze? Mármint, mi az alapján mérjük az időt, hogy hol áll az óra mutatója vagy hogy a nap az égen (azaz hogy körülötte a föld hol áll éppen), tehát ezek mozgások, az öregedés az kicsit komplikáltabb, de biológiailag ott is ki lehet elvileg mutatni az anyagcser folyamatok okozzák, stb. Lehet, hogy nem jól fejeztem ki magam.:S
2011. márc. 29. 19:26
 6/7 anonim ***** válasza:

érdekes kérdés.


ha itt vagy a bolygónkon, a Földön, akkor számodra az idő egyféle mértékben telik...ha a Napon vagy akkor számodra ott is ugyanúgy telik el mint itt. De ha mi innen nézzük, hogy a Napon te változol(azaz fog rajtad az idő), akkor számunkra te lassabban öregszel, de önmagad számára mindig ugyanolyan gyorsan fogsz. ezért mondják hogy az idő relatív, nézőpont függő. viszont azt meg azért mondják, hogy az idő mint maga nem létezik, mert önmagában nem létező, hanem a tudat arról, az értelem teszi létezővé, vagyis az idő illúzió, az események egymásutániságának az illúziója, de nem hamis...:)


a sebességgel kapcsolatban ugyanez a helyzet. de a sebességnél van még valami furcsa. én úgy látom az idő maga a változás(hiába van egy koordináta amit az ember kijelölt, hogy a számításokhoz jól jöjjön), és ennek a változásnak van úgymond egy sebessége, úgy képzeld el mintha a kamerába befűzött filmkockákat vetítjük a vászonra. annak is van sebessége egy bizonyos. de ha valami túlságosan felgyorsul, akkor arányba kerül a változással, vagyis megközelíti a változás sebességét, és így felvéve azt a tempót, "csal" az öregedésben, mivel ekkor olyan gyors, hogy végül is leelőzi, vagyis beéri az öregedést.


üdv

26/F

LastOne.Left

2011. márc. 30. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Az időt nem az óra méri, vagy a Föld keringése a Nap körül: de végülis mérhetné az is. De ott vannak az atomi rezgések, a kémiai reakciók, sőt, legjobb igazából a radioaktív bomlás :)


Ezek biztos időjelzők: ugyanolyan gyorsan mennek végbe, bárhol is vagy. És ebből jön a relatív idő: tehát a Nap felszínén is megadott időközönként fog elbomlani egy C14 izotóp, és ugyanolyan időközönként fog elbomlani a Földön is. De, mivel a Napon a gravitáció torzítja az időt, így a Földön x-szer több atom bomlik egy (KÜLSŐ SZEMLÉLŐ SZEMSZÖGÉBŐL) mint a Napon, dacára, hogy mind a két adott helyen (tehát ha OTT vizsgálod és méred).


Érdekes téma :) De nem hinném, hogy ebből az jön le, hogy az idő nem létezik. Az idő létezik, folyamatosan megfigyeljük. Az, hogy dimenzió-e, vagy sem, hát, az jó kérdés :)

2011. márc. 30. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!