Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy alakul ki a kondenzcsík...

Hogy alakul ki a kondenzcsík a levegőben?

Figyelt kérdés
Én eddig azt hittem, hogy az üzemanyag elégéből származó vízgőz csapódik ki a hidegben, de a fizikatanárom azt mondta, hogy ez hülyeség, de nem indokolta meg, hogy miért... tud rá valaki más magyarázatot?
2011. márc. 20. 17:38
1 2
 1/12 anonim válasza:
A kondenzcsík akkor alakul ki, ha nagy magasságban repül a repülõgép, ahol a levegõ már olyan hideg, hogy a benne lévõ nedvesség rég kicsapódott volna, de hiányzik a kondenzációs mag a „felhõképzõdéshez”. A kondenzcsík tehát nem a hajtómû égésterméke, hanem az égéstermékekre kicsapódott pára, ami hosszú vékony „felhõ” formájában jelentkezik.
2011. márc. 20. 17:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:

Ne vitatkozz tovább a tanároddal, akkor sem ha nincs igaza, márpedig most nincs.

Az üzemanyag szénhidrogén (kerozin). Szénnel ne foglalkozzunk, a hidrogén vízzé ég el. Ha ennek nagy a hőmérséklete gőznek hívják. A levegőben is van vízgőz, de miután a relatív páratartalom 100% alatt van, nem látszik. De ha hűl a levegő, és a páratartalom nem változik, elérjük a 100%-ot, ez a harmatpont és akkor kicspódik, láthatóvá válik.

Nézz fel az égre, a csíkot. Nem rögtön a hajtóműnél jelenik meg, mert ott még nincs annyira meghűlve, hogy elérje a harmatpontot. Időnek (távolságnak) kell eltelnie, mire ez bekövetkezik, kb. 50-80m a repülő után.

(Ez egy fizikatanár?)

2011. márc. 20. 17:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 A kérdező kommentje:

Nem vitatkoztam vele, csak elmondtam az én szemszögemet, ő meg lehülyézett. Egyébként az első válasz is logikusnak tűnik, de szerintem az én meglátásom sem logikátlan.

Elsőnek: akkor tulajdonképpen az "ott fenn" lévő levegő egy túltelített oldat?

2011. márc. 20. 18:13
 4/12 anonim válasza:

Kondenzációról akkor beszélünk, amikor egy adott térrészben a levegő nedvességgel te­lí­tet­té válik, és a telítettségen felüli páramennyiség kicsapódik.


Igen,jó a meglátásod!

2011. márc. 20. 18:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2011. márc. 20. 18:29
 6/12 anonim ***** válasza:

"De ha hűl a levegő, és a páratartalom nem változik, elérjük a 100%-ot, ez a harmatpont és akkor kicspódik, láthatóvá válik."


Ez csak akkor igaz, ha a relatív páratartalom 440% (!!!) felett lenne. Ha nincs kondenzációs mag, akkor nincs kicsapódás eddig az értékig (igen, 440%, azaz négyszáznegyven százalék!(

2011. márc. 21. 09:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:

Gábormaci!

Az amit olvastál valószínűleg egy meteorológiai szájton, az nyugalomban lévő levegőtömeg lehűlés hatása miatti túltelítetté válására vonatkozik!

Ellenben a repülőgép és hajtóművei okoznak akkora turbulenciát, hogy itt erről szó sincs, amiről te beszélsz!


Kérdező, a 17:49-es mondja jól, az üzemanyag égése során képződő vízgőzzel válik telítetté a levegő, majd lehűlve túltelítetté, így átmenetileg köd képződik (folyadékcseppecskék légnemű közegben), mely kpercek alatt feloszlik.

Ha a Gábormaci verziója igaz lenne, akkor a kondenzcsík, nem "tűnne el" utólag fokozatosan, hanem ellenkezőleg, felhővé alakulna percek alatt. Ilyesmit azonban soha nem látthattunk...

2011. márc. 21. 13:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Én csak azt mondtam, hogy nem indul meg MAGÁTÓL a kondenzáció, ha el is érjük a 100% relatív páratartalmat. Se többet se kevesebbet...


maci

2011. márc. 21. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:

Valóban, úgy is lehet értelmezni, hogy ezt írtad, de ez sem igaz!

A nyugalom nem valósul meg, miközben egy gázturbinás repülő elhúz benne.

(És sosem láttam még kormot, egy ilyen hajtómű végén)

Különben ütéssel/erős vibrációval nem lehetne a túlhúlés/túltelítődés jelenségét megszüntetni. Márpedig lehet!

2011. márc. 21. 13:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:

Nem érted... Ha egy repülő "elhúz", ha erősen hatsz rá, turbolenciával, mozgatással, akármivel, az már nem "magától történő kondenzáció"... no mindegy, ne ragozzuk...


maci

2011. márc. 21. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!