Lehet, hogy hülye kérdés, de a repülők nyernek időt azzal ha a föld forgásával ellentétesen repülnek? Úgy értem, hogy amíg a levegőben vannak és a föld forgásával szemben repülnek akkor hamarabb odaérnek a célállomásra, mintha pl nem forogna a föld?
hűha, látom feltámadt egyesekben az iq :)
- honnan veszed azt a marhaságot, hogy a forgásirányba való út más, mint az ellenkező??
a és b pont távolsága attól függően más és más, hogy melyik irányba megyünk..?
- azoknak a "látványos íveknek" semmi köze a coriolis erőhöz, mindössze arról van szó, hogy egy gömb felületén nem az egyenes a legrövidebb út két pont között...
Nem, az inerciarendszer a LÉGKÖR, ami áll :-) Azaz tekintsünk el a légköri szelektől, mivel azok nem mindig arra fújnak amerre a föld forog. Az időzóna más kérdés. Ha Nyugatra megy a repülő akkor meglehet, hogy pl elindul du 3 kor Párizsi idő szerint, és leszáll New Yorkban 4 kor helyi idő szerint, de az út akkor is pl 6 óra, és nem 1! (hasraütésre írtam a számokat)
Jó gondolkodást!
:-)
nandras!
Előző vagyok.
Ja, feltámadt ám :D De a gömbfelületes dologról van valami forrásod, mert ez kicsit megmozgazza a fantáziámat. Mire keressek rá, tudnál linket küldeni?
kicsit elkapkodtam, ill. nem voltam elég szabatos :)
természetesen két pont között az egyenes a legrövidebb távolság, de a gömbfelületen megtett "egyenes" térképre kiterítve íveltnek látszik, ezért úgy tűnik, (a térképen, tehát síkba terítve) mintha a repülő nem a legrövidebb útvonalon menne a célja felé.
a coriolisos válaszoló ezt a látszólagos ívet keverte, az egyébként valóban létező coriolis erő hatásával.
Ok, köszi, már értem, a google earth jól szemlélteti ezt. Kicsit tényleg elgondolkodtam ezen, már azt gondoltam, hogy hiányos az ismeretem ezen a téren, de így már ok.
Amúgy látom jött egy újabb válasz, no comment. NEM LESZ HOSSZABB, BE RÖVIDEBB AZ ÚT, AZ INERCIARENDSZER A LÉGKÖR!!!
A Föld felszínének két tetszőleges pontjának távolsága adott. Az teljesen független a Föld forgásától! A levegő meg -a légköri áramlásoktól eltekintve- együtt forog a Földdel. Az esetleges időeltéréseket alapvetően 2 tényező hatása okozza.
Az egyik, ahogy helyesen írták is, az időzónák elhelyezkedése. Így ha egy repülő nyugati vagy keleti irányba repül, ha a HELYI időt nézzük, valóban van eltérés. Ha azonban az abszolút időt tekintjük (azaz pl. stopperrel mérjük), természetesen az idő egyforma lesz! Igaz az összefüggés, hogy a repülőgép sebessége a két pont távolságával, és ezen távolság megtételéhez szükséges idővel kifejezhető, és ha ezen értékek különben egyformák, nincs és nem is lehet eltérés a repüléshez szükséges időben.
A másik tényező, amivel viszont nagyon is kell számolni, a magaslégköri szelekkel kapcsolatos. Vannak folyamatosan fújó, jelentékeny sebességű állandó szelek a légkörben, amik természetesen befolyásolják a gép földfelszínhez képest mérhető sebességét. Ezekkel adott esetben számolnak is a légitársaságok, így valóban elképzelhető olyan szituáció, hogy az A ---> B repülés ideje eltérjen a B ---> A idejétől.
maci
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!