A "nem specifikus" immunitás a szerzett, vagy a vele született immunitás?
Az immunrendszerünkben kétféle immunválasz létezik, a specifikus és a nem specifikus immunválasz. A specifikus immunválaszon belül különböztetünk meg sejtes és antitestes immunválaszt.
Míg a nem sejtes immunválasz T-limfocitákkal történik, amelyek a csecsemőmirigyben - thymusban - termelődnek és érnek meg - innen a nevük - és 4 fajtájuk van - segítő, memória, citotoxikus és szupresszor - melyek ellenanyagot termelnek a kórokozókkal szemben, DE - és ez a fontos - nem kimondottan, speciálisan ellenük termelik, hanem egy általános ellenanyagot termelnek.
A B-limfociták - melyek már az antitestes immunválaszért felelősek - hasonlóak a T-limfocitákhoz, mert több fajtájuk van, de ők kimondottan az adott antigénre nézve termelnek ellenanyagot.
Amire te kíváncsi vagy, az a nem specifikus immunválasszal köthető össze. Itt beszélünk a falósejtekről - monociták, granulociták. A falósejtek már kezdettől fogva hatékonyan végzik a dolgukat, nincsenek köztük memóriasejtek, vagy citotoxikus sejtek, amiknek "kísérletezniük" kéne az ellenanyaggal, hogy megjegyezhessék az immunválaszt és legközelebb gyorsabban folyjon le a betegség.
A specifikus immunválasz viszont szerzett, mert itt ugrik be a képbe a természetes és a mesterséges immunitás is. A természetes az, amikor kicsiként átesel egy-egy betegségen, és az immunválaszt a saját sejtjeid teremtik elő, majd a memóriasejtek megjegyzik. Ilyen pl a bárányhimlő. A mesterséges immunitás lehet passzív és aktív. Mesterségesnél mindkettőnél oltást kapsz, csak nem mindegy, milyet. A passzívnál kész ellenanyagot fecskendeznek beléd, amit a memóriasejtek megjegyezhetnek, nem megy végbe az immunválasz. Az aktívnál kapod a legyengített vakcinát, ilyenkor leszel lázas, meg egy picit beteg, mert létrejön az immunválasz, ugyancsak a saját szervezeted termeli az ellenanyagot, csak tuti, hogy nem halsz bele, mert gyenge a kórokozó.
Remélem tudtam segíteni, és mindenre kitértem, hogy érthető legyen valamennyire. :)
Először is köszi a választ, most már értem! :)
Utóbbihoz: A T Supressor a T limfok egyik fajtája, ez korlátozza a többi fehérvérsejtek számát, másszóval ez tartja kordában mennyiségüket, mert ha túl sok van, akkor a saját szervezete ellen fordul! Jól írta a második!
Köszi ismételten! :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!