Az SbF5 valóban a legerősebb sav,többször maróbb hatású,mint a kénsav.Az a tény,hogy ez egy oldat,amit hidrogén-fluoriddal állítanak elő,nem zárja ki,hogy ez egy sav is egyben.
2011. márc. 20. 22:52
Hasznos számodra ez a válasz?
12/20 anonim válasza:
a karborán sav a legerősebb de az űvegett nem oldja az űveg oldás szempontjábol a fluor-kénsav a legerősebb. Ugy hogy az egyik beszolónak van igaza: végülis nincs ilyen hogy ,,legerősebb" sav.
2011. márc. 21. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
13/20 anonim válasza:
Informatikai szlenggel elmondva az SbF5 patch-eli a hidrogén fluoridot.
Az SbF5 eros Lewis-sav, szeretne még egy elektronpárt, így erős fluoridion-akceptor, ezért felveszi az egyébként csak gyenge Brönsted-sav HF disszociaciója soran kepződő fluoridiont, az oldatban meg ottmarad a proton, ezért az egyensúly erősen eltolódik a HF disszociaciója felé. [Talán még szemléletesebb, hogy mivel a HF valójában H2F2 dimer alakban létezik szobahőmérsekleten is, igy SbF5 + H2F2 = SbF6- + H2F+ keletkezik, és a H2F+ már egy nagyon erős sav (hiszen egy gyenge HF sav van protonálva, nyilván hogy ő nagyon szívesen ledobja azt a protont)].
Tehát akit nagyon érdekel a saverőssége az antimon-fluoridnak, az a H2F+ pKs állandóját keresse.
A legerősebb bázisok pedig nyilván a periódusos rendszer első oszlopának (alkálifémjeinek) hidroxidjai (MeOH), az oszlopban alulról felfelé haladva csökken a báziserősség...
2011. márc. 21. 11:43
Hasznos számodra ez a válasz?
14/20 anonim válasza:
Kicsit érdekes ez a kérdés. Aki ezzel nem nagyon foglalkozott még, annak a sav valami érdekes, maró anyag, amitől többnyire félni kell. Nekik az "erős sav" az, ami a gyémántot is feloldja. Holott a saverősség nem ezt jelenti, hanem hogy mennyire hajlamos a sav H+-ionra és anionjára disszociálni vízben. Pl. a HF közepesen erős sav, mégis azon kevés anyagok egyike, amelyik oldja az üveget.
2011. máj. 22. 03:57
Hasznos számodra ez a válasz?
15/20 Ozmium42 válasza:
Azért becsapós, mert a klasszikus savak is oldatok, csak vizes oldatok, de a sav-bázis jelenséget nem csak vizes oldatra lehet értelmezni, hanem teszem azt antimon-pentafluorid oldatra is, amiben a HF van oldva, ami pl. vízben önmagában is sav, de az antimon-pentafluorid rettentő módon megnöveli az alap savi erősségét. Szemléltetésképpen, egy ilyen szupersavban még a metán is képes protonálódni, azaz CH5+ keletkezik, ami azért nem jellemző, klasszikus vizes oldatos savakkal ezt nem lehet megcsinálni. Tehát ez a szupersav nagyon könnyen deprotonálódik, és olyan dolgok is bázikusan viselkednek mellette, amik egyébként nem. Ha minden igaz, a HF-SbF5 rendszer egymilliárdszor erősebb, mint a sima vizes HF, és tapasztalataim szerint már ez is, mármint a vizes HF (pontosabban H2F2) is marja az üveget.
2011. dec. 31. 02:01
Hasznos számodra ez a válasz?
16/20 anonim válasza:
látom a kémia csak felszínes nálatok..járjatok utána a szuper savaknak és kiderül h van olyan is ami a kénsavnál 1.000.000-szor erősebb
2013. máj. 21. 06:23
Hasznos számodra ez a válasz?
17/20 anonim válasza:
Kedves kérdező. A legerősebb sav a Karboránsav, mely egymilliószor erősebb mint a kénsav.
A fluor-antimonsav a legerősebb ismert sav, 10 kvadrilliószor erősebb sav, mint a 100%-os kénsav. A kvadrillió az 1 milliárd x 1 milliárd x 1 millió. Ez az egyes után 24 nulla.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!