Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi történne a kvantumfizikai...

Mi történne a kvantumfizikai kettős rés kísérletben, ha az alábbit végeznénk el?

Figyelt kérdés
Ugye a kísérlet annyit takar, hogy az elektronok interferencianyomot hagynak a két rés mögé helyezett falon, kivéve hogyha pontosan meg akarjuk figyelni, hogy melyik résen is haladnak keresztül a kettő közül. Ekkor ugyanis részecskeként viselkednek, és olyan nyomot is hagynak. De mi történne akkor, ha mondjuk a kísérlet ideje alatt nem figyelnénk meg, hogy hol is haladnak keresztül az elektronok, de odatennénk egy vagány kis videókészüléket, amivel ezt felvennénk, és csak utólag néznénk meg, hogy na mi is történt a réseknél? Lehet hogy a kísérletnél interferencianyomot tapasztalnánk, de a felvételen pedig részecskelenyomatot? Köszi előre is az értelmes válaszokat!
2011. márc. 5. 01:36
1 2 3 4
 11/31 A kérdező kommentje:

Azok számára, akik úgy vélik, hogy a tudatnak nincs köze a dologhoz, az a kérdésem, hogy miért pont a szenzor változtatja meg az elektron tulajdonságait? Ki kellene akkor próbálni, hogy egy más testet helyeznénk oda szenzor helyett, amely ugyanolyan anyagból épül fel mint a szenzor, és vajon az is részecskévé "változtatná"-e az addig hullámként viselkedő elektronokat? Fontos, hogy ezzel a testtel NE FIGYELJÜK MEG a réseket, egyszerűen csak helyezzük a szenzor helyére. Ha ez esetben is részecskeként viselkednek az elektronok, akkor valószínűleg azoknak van igazuk, akik úgy gondolják, hogy nem a tudat befolyásolja a kísérletet. Ha viszont ebben az esetben hullámként viselkednek, mint mikor egyáltalán nem helyezünk oda semmiféle megfigyelő eszközt, akkor az látszik bizonyosnak, hogy igenis a tudat határozza meg az elektron tulajdonságát. Hol tartanak a kísérletek ennek eldöntésére?


Amúgy javítsatok ki, ha rossz a vélekedésem.

2011. szept. 14. 22:55
 12/31 Tom Benko ***** válasza:

Jajj. Itt a lényeg, hogy a megfigyeléshez kölcsönhatás kell. Ha odateszel valamit, ami kölcsönhat a részecskével, akkor nincs interferencia, ha nem, akkor van.

Az időképes kvantumradart el kéne felejteni, szörnyen hibás.

A megsemmisített papírokról valami linket tudna adni a válaszoló? Erős a gyanúm, hogy valami bődületes badarságot idézett.

2011. szept. 14. 23:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/31 PótPápuaPuapó ***** válasza:

"Kvantumfizikai könyvekben folyamatosan azt olvasom, h a tudatnak van köze a dologhoz;"


Egész pontosan mely könyvekben olvastad? Mi volt a címe, kik a szerzők, hol adták ki?



A tegnap 21:20-kor hozzászólónak: Hát persze, megsemmisítették az eredményeket! Szerinted nem lehet megismételni a kísérletet? Katódsugárcsövet ingyen lehet kukázni. A rés néhányezer forintba kerül. Detektor sem vészesen drága.

2011. szept. 14. 23:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/31 A kérdező kommentje:

"Egész pontosan mely könyvekben olvastad? Mi volt a címe, kik a szerzők, hol adták ki?"


Például: John Gribbin: Schrödinger kiscicái és a valóság keresése; Akkord kiadó


Ebben a könyvben leírja többféle értelmezését a jelenségeknek, többek között az évtizedeken át elfogadott Koppenhágai modellt is, amely tudtommal éppen a tudatra helyezi a hangsúlyt. Persze való igaz, vannak a tudattól független értelmezések is, a könyv végén a szerző éppen egy ilyesmi mellett foglal állást. De ez egyáltalán nem azt jelenti, hogy igaza van, mert ő is mondta, hogy ez még nincs bizonyítva. Tehát van a tudattól függő és független értelmezés is, így nem mondhatja senki se teljesen biztosan, hogy független a tudattól, mert ez nincs bizonyítva. Ráadásul én pl. inkább emellett teszem le a voksom.

2011. szept. 15. 01:13
 15/31 PótPápuaPuapó ***** válasza:

Itt a baj. Az ilyen könyvek ismeretterjesztő, szórakoztató irodalmak, nem tankönyvek. Ezeknek meg nem az a lényegük, hogy ne legyen benne hülyeség, hanem az, hogy élvezetes legyen olvasni. Minél több ember értse meg, nem baj, ha nem teljesen igaz. Ezek a könyvek kb egy szinten vannak a national geographic channellel, discovery channellel és a spektrum tv-vel.

Ha megnézed, az egyébként csillagász szerző sohasem publikált szakmailag lektorált folyóiratba, hanem csak magazinokba (mint a New Scientist, Natgeo) írt cikkeket.


Ha komolyan érdekel a modern fizika, akkor keresd meg milyen tankönyvekből tanulnak a fizikusok, és tanulj azokból. Bár előtte nem árt, ha elmélyedsz a matekban, elektrodinamikában.

2011. szept. 15. 05:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/31 PótPápuaPuapó ***** válasza:
Szeptember 14. 23:10-kor írt válaszomat egy kicsit kiegészíteném. Még detektor sem kell, elég egy foszforeszkáló bevonattal ellátott üveglap (a régi tévék képernyője tökéletes).
2011. szept. 16. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/31 A kérdező kommentje:
Kedves 05:39, ha szerinted ez a tudat-féle leírás csak az ismeretterjesztő könyvek "hibája", akkor hogyan követhetnek el ekkora hibát? Mert nem holmi adatokat nagyolnak el, hogy egyszerűen megérthessük, hanem egy konkrét modellt írnak le, amely ezek szerint nem is létezik a tudományban? Ez azért nagyon durva lenne. Mondanál olyan helyet ahonnan érdemes lenne tanulni? Pl. egy netes linknek még jobban örülnék.
2011. szept. 16. 14:38
 18/31 anonim ***** válasza:
22%
Ma már a világ komoly fizikusainak nagy része belátja, hogy a tudattól függ. Viszont egyelőre ezt még nem szabad tanítani az egyetemeken (ennek tudható be, hogy az ide írogatók szerint nem így van). Kíváncsi vagyok, mi lesz 5-10 év múlva.
2011. szept. 16. 21:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/31 PótPápuaPuapó ***** válasza:

Honnan érdemes tanulni? Hát tankönyvekből :-)! Persze csak ha az a célod, hogy érts hozzá, és ne csak a bölcsészeket kápráztasd el egy kocsmában/kávézóban. Az alábbi könyveket (szerzőtől független, de kvantummechanikához értő emberek) lektorálták. És ezeket a könyveket olyan emberek írták, akik eleve kvantummechanikával foglalkoztak (ez volt a munkájuk), PEER-REVIEWED folyóiratokba publikáltak, és ellenőrizték mások publikációit is. Szóval ezeknek a könyveknek a szerzői

értetek a kvantummechanikához, és ismerték a legújabb eredményeket is.


Marx György: Kvantummechanika, Műszaki Kiadó, 1957

Nagy Károly: Kvantummechanika, Tankönyvkiadó, Budapest 1981

Neumann János: A kvantummechanika matematikai alapjai, Akadémia Kiadó, Budapest 1980

Sailer Kornél: Bevezetés a kvantummechanikába (egyetemi jegyzet)

Geszti Tamás: Kvantummechanika, Typotex Kiadó, 2007.


Hogy a fenti könyvek közül melyik érthetőbb, jobb; azt nem tudom. Én csak a kvantummechanika egyik oldalágát tanultam, a kvantumkémiát. (És már rég nem tudok belőle semmit.)


Ezzel szemben a te szerződ csillagász (fizikából csak bsc-je van). Tanulta egy vagy két féléven át az alapjait a kvantummechanikának sok-sok évvel ezelőtt. És soha nem adott be tudományos publikációt kvantummechanika témában. Nem várható el tőle, hogy annyira értsen hozzá, mint a fenti szerzők. Összeolvasott ő is mindenfélét (persze nem publikációt, hanem laikusok számára lebutított könyveket), aztán leírta ahogy megértette. Később te is elolvastad a könyvét, és nincs semmi garancia arra, hogy nem értetted félre.


A scribd.com-on megtaláltam a könyvét, pont az elektronok interferenciájáról szóló részt. Még nem olvastam végig, de nem egyértelmű, hogy mire gondolsz. A mérés/megfigyelés befolyásolja szerinted az eredményt, vagy az emberi akarat?

2011. szept. 17. 11:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/31 A kérdező kommentje:

Valamelyik könyv leírta azt is, hogy a klasszikusok is különböző nézeteket vallottak. Úgy tudom, pl. Bohr volt a Koppenhágai modell egyik képviselője, ami tudtommal pont a tudatot emeli ki. De mivel nem tanultam a tárgyat, lehet h tévedek.


"A mérés/megfigyelés befolyásolja szerinted az eredményt, vagy az emberi akarat?"


Volt a könyvben egy olyan eset, ahol olyan kísérletet végeztek, ahol azt igazolták, hogy nem a megfigyelésről van szó, hanem konkrétan arról, hogy az illető már TUD az állapotról. Majd megkeresem konkrétan; ezen kívül még két könyvet olvastam, de azok ennyire sem tudományosak, mint ez.

Szerintem tehát a tudat/akarat a befolyásoló tényező, de persze ha ez megdől, hajlandó vagyok elfogadni a másik oldalt. De megmondom őszintén, nekem kicsit unalmas már a megszokott, tudatunktól független objektív valóságban való hit. :) Viszont ez önmagában nem jelent semmit.

2011. szept. 17. 12:47
1 2 3 4

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!