Biosz feladatokat oldogatok, de az egyik megoldását sehogy sem értem. Segítene vki?
A feladat: Egyforma üvegcsöveket az egyik végén celofánnal elkötünk, majd desztillált vizes edénybe állítjuk őket úgy, hogy a celofános végük 3-4 cm mélyen a desztillált vízbe merüljön. Ezután az első üvegcsőbe 0,5%-os szacharózoldatot, a második üvegcsőbe 5%-os szacharózoldatot, a harmadik üvegcsőbe 10%-os szacharózoldatot töltünk úgy, hogy a betöltés befejezésének pillanatában a folyadékszint minden üvegcsőben azonos legyen. Félóra elteltével megfigyeljük az üvegcsövekben a folyadékszintet, és azt tapasztaljuk, hogy nem állnak egyforma magasan az üvegcsövekben.
Állítsa a folyadékszint magassága szerint CSÖKKENŐ sorrendbe az egyes üvegcsöveket.
Van egy tippem, de a megoldókulcs nem azt írja...én vagyok a hülye, vagy elnyomtatták?:D
Pls aki ért hozzá segítsen:)
ez engem is érdekelne.Pl.:mitől csökken a szacharózoldat mennyisége?elolvad?
hogy vannak beletéve az üvegek a vízbe?(bár gondolom a nyitott végük van felül)
mi a tipped és mit ír a megoldás?milyen jellegzetes tul.-ai vannak a szacharóznak?
10% 5% 0,5%
Elvileg minél nagyobb a koncentrációja, annál nagyobb az ozmotikus nyomás, ami a vizet szívja fel. Mi volt a megoldásban?
bioszban, sőt a kémiában sem vagyok otthon, de a feladat csak annyi, hogy csökkenő sorrendbe állítod az egyes üvegcsöveket a bennük megjelenő vízszint magasság alapján.
De egyszerűbb lett volna, ha megírtad volna azt, hogy mit írnak a megoldásban.
Elsőnek: nem a szacharóz csökken, hanem a víz mennyisége nő:)
Második: én is így gondolom, de a megoldókulcs pont fordítva írja...0,5, 5, 10...akkor nem vagyok hülye?:)
Az utolsó válaszadónál a pont. A két oldat közötti koncentráció különbség kiegyenlítődése a lényeg és az, hogy ez mindig a hígabból a töményebb felé tart.A hígabb oldat térfogata ez által csökken.
Én biológus vagyok, de igazából már elöttem többen is helyesen leírták a választ. Tehát a legtöbb víz a 10%-os szacharózoldatban lesz, ezt követi az 5%-os, majd a fél %.
Tehát a folyadékszint állások csökkenö sorrendben:
1.) 10%
2.) 5%
3.) 0,5%
Ha a megoldókulcsban nem így van, akkor vagy nem pontosan írtad meg a feladatot, vagy a megoldás hibás.
Ne nagyon aggódj, középsuliban én is rengeteg bioszfeladatot oldottam meg különmunkának, és nemegyszer elöfordult, hogy hiba volt a megoldókulcsban. Ilyenkor mi a tanárt kérdeztük meg, ö pedig szépen levezette, hogy hol hibáztunk, vagy igazat adott nekünk és átjavítottuk a megoldást.
Szerintem legközelebb te is konzultálj az illetékes tanárral, ö azér' van :)
A biológus kolléga elmondta a megfejtést, én csak hozzá tennék még valamit.
Ezt a kísérletet el lehet végezni viszonylag egyszerűen, otthon is, így tuti örökre megmarad.
Üvegcső helyett használhatsz például átlátszó golyóstoll vázat is, csak ki kell venni a belét és le kell szedni a végét. Pl ez jó:
Bármilyen átlátszó cső jó, csak egyformák legyenek.
Patikában vehetsz pl orvosi fecskendőt, ha kihúzod a dugóját és levágod a csőrös végét, akkor máris van két jó csöved. Szerintem a szüleid szívesen segítenek ha elakadsz, bizonyára örülnek ha értelmes dolgokkal foglalkozol.
Cukoroldattal nem kell nagyon pontosnak lenni. Ha fogsz egy kis vizet (pl pálinkás pohárban), és feloldasz benne egy kockacukrot, az jó lesz "tömény" oldatnak, ha ebből az oldatból kiveszed a felét és felhígítod egy decis pohárban, az jó lesz "híg" oldatnak. A különbség kb tízszeres lesz ugyanúgy, mint a 5% és a 0,5% között.
Szerintem két koncentráció elég, mivel csak azt nézzük, hogy a tömény vagy a híg vesz-e fel több vizet.
Celofánt lehet kapni bármely boltban. Bekötöd a tollak végét, alaposan, hogy ne eresszen.
Feltöltöd a tollakat a cukoroldatokkal. Fontos, hogy ugyanannyit tölts mindkettőbe, és hogy ugyanolyan magasan álljon a folyadékszint, vagyis ne folyjon a celofán mellett.
Desztvíz helyett csapvízbe is állíthatod.
Ha érdekel, de nem tudod megcsinálni otthon, akkor megcsinálom neked nálunk a laborban és fotósorozattal dokumentálom neked, de a saját kezű kísérletezésnél nincs jobb. :) Remélem kedvet kaptál és sikerül!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!