A csillag körül keringő bolygókat mi tartja folyamatosan a pályájukon? Illetve mi okozza a tengely körüli forgást?
Pl. a Föld esetében. A befelé húzó erő a Nap gravitációja. De mi az az erő, ami megakadályozza, hogy spirális pályán mozogva a Napba zuhanjon?
Vagy egyáltalán mitől mozog pályán?
Abban egyetértünk remélem, hogy egy test mindaddig nem változtat a mozgásállapotán, amíg külső erőhatás nem éri. Egy bolygó ha repül szabadon az űrben, az repülni is fog mindaddig, amíg nem ütközik valamibe. Ha egy tömeg közelébe kerül, akkor szépen a pályája görbül a gravitációs erőnek engedve. Azért nem azonnal, és nyílegyenesen közeledik a másik tömeghez, mert van saját tömege és a tehetetlenségénél fogva igyekszik megmaradni az eredeti útvonalán. Mondjuk úgy, hogy van egy bizonyos lendülete. Ez nem más, mint alapesetben a test (bolygó) tehetetlensége, avagy az ebből eredő erő (nevezik centrifugális erőnek is, de lényegében ez egyfajta tehetetlenségi erő...), egyensúlyban van a gravitációs vonzóerővel. Ez aztán (közel) körpályán tartja a bolygót. Azért nem lassul és gyorsul, a szó klasszikus értelmében, mert az erők eredője nulla, és mint az első mondatból kiderült ilyenkor nincs egyéb külső erő, nincs mi változtasson a mozgásállapotán (hamar hozzáteszem ez csak féligazság, mert gyorsulás azért van. Bonyolítás nélkül: a sebességnek van iránya és nagysága. A gyorsulás pedig a sebesség változása. Mivel nem csak a nagysága változhat az iránya is, itt is beszélünk egy bizonyos gyorsulásról, de ezzel most ne foglalkozzunk..)
A tengely körüli forgás oka pedig a kialakulásakor meglévő forgási energia. Gyakorlatilag erről szól a perdület megmaradásának törvénye. Egy valamennyi perdülettel rendelkező, egymással kapcsolatba kerülő részek, alkotóelemek perdülete összegződik. Tehát az az anyag amiből végtére kialakult a Föld, rendelkezett egy bizonyos alap energiamennyiséggel, azaz perdülettel. Maga a gáz, vagy a részecskék nem voltak nyugalomban, hanem örvénylő kavargó mozgást végeztek. Az összehúzódás során pedig ezen részecskék, energiái összegződtek, és kialakult a jellegzetes forgó mozgás. Úgy képzeld, el mint amikor a korcsolyázó lassú forgása felgyorsul, amikor a kezeit lábait behúzza. Az anyag összehúzódása megfelel a kezeinek a behúzásával. Így a relatíve kicsi, avagy alig észlelhető perdület látványosan képes felgyorsítani a pörgést.
maci
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!