Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A csillag körül keringő...

A csillag körül keringő bolygókat mi tartja folyamatosan a pályájukon? Illetve mi okozza a tengely körüli forgást?

Figyelt kérdés

Pl. a Föld esetében. A befelé húzó erő a Nap gravitációja. De mi az az erő, ami megakadályozza, hogy spirális pályán mozogva a Napba zuhanjon?

Vagy egyáltalán mitől mozog pályán?


2011. febr. 18. 07:10
1 2 3
 11/22 anonim ***** válasza:

"-Termodinamika I. főtétel "


Hmmmm....


Az említett főtétel pont az energiamegmaradásról szól. Furcsa, hogy erre hivatkozol, amikor közben pont arról próbálsz meggyőzni, hogy a Föld energiát veszít a keringése során. Meséld már el ugyan, hogyan veszít, és mennyi energiát veszít? mutass már erre valamit...


Newton törvének?


1. egy test amire 0 erő hat, megőrzi mozgásállapotát

2. F=m*a

3. Két test egymásrahatása során mindkét testre azonos nagyságú, de egymással ellentétes irányú erő hat.

4. Több, ugyanazon testre ható erő helyettesíthető egyetlen eredő erővel


Na most, ezek közül melyiknek és milyen kapcsolata lenne az állítólagos energiavesztéssel?


"Vagy ha így nem világos, akkor nézz utána, hogy miért van szükség a műholdak pályakorrekciójára! "


Nos ehhez különösebb előképzettség sem kell. Aki egy picit is ért hozzá az tudja, hogy a műholdak pályakorrekciójára a -ha mégoly ritka- felső légkör fékező hatása miatt van szükség. Ennek a jelenségnek semmi köze nincs a Föld Nap körüli pályája menti keringéséhez. És nincs is megfelelője, fogalmam sincs mire is szeretnél rámutatni ...


Szépen említettél pár olyan dolgot aminek köze nincs a témához, hát szedd össze magad barátom, mert kezdesz komolytalan lenni


Másik érvet kérnék...


maci

2011. febr. 18. 19:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/22 anonim ***** válasza:

Tessék egy link. Wiki


[link]


Gravitációs hullámok címen sok információt lehet találni, hogy ne kelljen végigolvasni idézem:


"A gravitációs hullám a téridő görbületének hullámszerűen terjedő megváltozása, amelyet az általános relativitáselmélet jósolt meg."

"Emiatt minden gyorsuló tömegekből álló rendszer (mint amilyen egy kettőscsillagrendszer vagy egy keringő bolygó) gravitációs hullámot kelt."

"A feltételek értelmezéséhez szükséges megjegyeznünk, hogy a fizikában a gyorsulás nem csak a sebesség folyamatos növekedését jelentheti. Gyorsuló mozgás az is, amikor a mozgás iránya változik folyamatosan, így a Föld körül gyakorlatilag egyenletes sebességgel keringő Hold mozgása is gyorsuló mozgásnak minősül."

""A gravitációs hullámok egy indirekt kimutatása sikerült Russell Hulsenak és Joseph Taylornak, a Princeton Egyetem fizikusainak. A két tudós az 1974-ben felfedezett kettőspulzár, a PSR 1913+16 sok éves megfigyelésével igazolta, hogy az egymás körül keringő két tömeg pályája az idő folyamán egyre szűkebbé vált, azaz energiát vesztett a rendszer."" !!!

2011. febr. 18. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/22 anonim ***** válasza:
Baleys voltam az lemaradt.
2011. febr. 18. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/22 anonim ***** válasza:

Nos igen. Ez a hatás valóban létező dolog (lehet).... de...


Az említett pulzárok keringési távolsága jóval kisebb, össztömegük a Nap Föld vizsgált kettős rendszerénél sokkalta nagyobb. Ebből kifolyólag a hatás nagyságrendekkel nagyobb lehet mint a Föld és a Nap esetében. Ez pedig azt jelenti hogy az egyéb pertubáló hatások itt a Föld környezetében is lényegesen nagyobbak ennél a megjósolt, és imitt amott valóban megjóslot hatásnál. Ez az egyik.


A másik hogy a Pulzárok nem épp közeli objektumok, és nem igazán van pontos képünk az ott tapasztalható körülményekről. Sokkal inkább nevezném elméletnek, mintsem igazolt tudományos ténynek a megfigyeléseket, pontosabban a magyarázatukat. Innentől fogva akár lehet olyan hatás, ami ott jelen van, bár ilyen irdatlan távolságból nem kimutatható. Ez nem azt jelenti hogy cáfolja magát a jelenséget, csupán rávilágít, hogy ott aztán könnyen lehet olyan hatás, ami a mi esetünkben nincs! De ha volna is, az említett okokból kifolyólag olyannyira pici lehet ez a hatás itt a Nap környezetében, hogy gyakorlatilag kimutathatatlan. Amúgy is egy bolygórendszer igazán hosszú időskálán nem tekinthető stabilnak. Olyannyira nem, hogy jelenleg képtelenek vagyunk néhány száz millió évnél hosszabb időre megadni a pálya változásait, a bolygók befelé vagy épp kifelé történő vándorlását. Ez pedig azt jelenti hogy a jelenlegi legjobb közelítés a valós helyzetre az amit tanítanak is, történetesen hogy ellipszis pályán kering a Föld, és szó sincs a spirál szerű közeledésre.


Mi sem igazolja ezt jobban hogy nyoma sincs olyan publikált hivatalos elméletnek ami efféle spirális mozgást feltételez, avagy állít a Nap és a Föld esetében. És ez nem véletlen...


maci

2011. febr. 18. 21:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/22 anonim ***** válasza:
Azt még valóban nem válaszolta meg senki, hogy miért kering: azért mert egyszer bekerült a Nap vonzásába, és a Nap "befogta". Ha gyorsabban menne, érintő irányban elhagyná a pályáját, ha lassabban, belezuhannánk a Napba. Magyarán: vagy megfagynánk, vagy megsülnénk. Örülök, hogy a középutat járjuk:D
2011. febr. 18. 22:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/22 Sajtoskifli ***** válasza:

Az nem igaz, hogy "belekerültünk" a Napba. Bár nem foglalkozom bolygókkal, ezért építő jellegű javítást elfogadok, de a Föld, és a többi bolygó is annak idejében a Napról levált anyagfelhők gravitációs hatására összetömörülő égitestek lettek a bolygók, ez magyarázza, hogy a bolygók miért szinte csak egy síkban keringenek.


Témához kapcsolódóan ezt is most csak kitalálta, de talán az is közrejátszik a Föld pályájának stabilizálásában, hogy a többi bolygó is hat gravitációs erővel ránk.

2011. febr. 18. 23:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/22 anonim ***** válasza:
Igen, a bolygók egymás pályáit is stabilizálják.
2011. febr. 19. 23:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/22 anonim ***** válasza:

"Igen, a bolygók egymás pályáit is stabilizálják."


Nos ez egész egyszerűen nem igaz! Egy test keringését egy harmadik test jelenléte csak zavarja.


maci

2011. febr. 20. 12:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/22 anonim ***** válasza:

Kedves hétvégi unatkozók


A wikipediás műveltség jó dolog, legalább nem a gumimacikból veszed a tudományos "tényeket". Hozzá tartozik a dologhoz, nem él a teória, miszerint "ami a wikipediában nincs az nem is létezik".


Nem fogok senkinek sem kutatómunkát, sem számításokat végezni.


Szemléletkiigazítás: ha stacionárius, klasszikus esetről beszélünk, ugyan ne keverjünk bele kaotikus dinamikát. Remélem kétszer elég volt ezt leírnom. Illetve, ha klasszikus fizikáról beszélünk, az miből áll??? Newton törvények, termodinamika tételei és Maxwell egyenletek. Akkor ne jöjön nekem egyik aluliskolázott kistigris sem azzal, hogy ez ostobaság.


Más. Talán még nem jutottatok el idáig a tanítónénivel. Néhány fogalom:

-kéttest probléma (mivel nem káoszozunk)

-gyorsuló mozgás (sugárzás, ilyenek...)

-vákuum


És, egyébként rettentő izgalmas dolog modellezni az ellipszis pálya egyenletét az idő függvényében. Próbáld ki, és ha már arra jársz gondolj bele, hogy miféle vákuum lehet napközelben.

2011. febr. 21. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/22 A kérdező kommentje:

Bocsánat, hogy belekotty a nagyok dolgában, de nekem még mindig nem tiszta, hogy mitől marad a pályán a bolygó és miért forog a tengelye körül?

Tehát miért nem esik bele a Napba, miért nem áll meg "egy helyben", miért nem lassul, gyorsul, vagy száll el a fenébe az űrben.

Gyíknyelven leírná ezt nekem valaki?


Igen, tudom, hogy nem értek rendesen a fizikához, azért is tettem itt fel a kérdést, hátha valaki okosabb nálam.

Előre is köszönöm :)

2011. febr. 21. 14:55
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!