E=mc^2 Jól gondolom?
A gramm <--> joule így nem igazán átváltható :)
De ha 1 gramm anyagból színtiszta energiát tudnál előállítani (mondjuk 1 gramm H2-őből) az irdatlan sok energia lenne.
Pont fordítva. Persze ez csak elméleti lehetőség. A képlet azt jelenti, hogy ha van egy tested, és annak energiája megváltozik (sebesség - kinetikus energia, melegbb - belső energia), akkor a tömege is megváltozik. Persze tapasztaltból tudjuk, hogy ez a változás nem kimutatható.
Vadászgépek tömege nagyon nagy sebességű repülés esetén növekszik egy-két grammot.
döncike:
Hát szerintem ahhoz nem 2M-mel kellene menniük! :-)
Érzékelhető tömegnövekedés csak a fénysebességhez közel lép fel, addig gyakorlatilag elhanyagolható. A vadászgép 9-14 tonnás tömege néhányszoros hangsebességnél csak pár ezred milligrammal lesz nagyobb.
Pedro
Miért nem inkább kiszámolod?
J = (kg * m^2) / (s^2)
A fénysebesség:
c = 299 792 458 m/s
c^2 = 8,98 * 10^16, azaz kb = 90.000.000.000.000.000
Ennyi J energia szabadul fel 1 kg anyagból.
A wiki szerint 2008-ban az emberiség teljes energia fogyasztása 4,74 * 10^20 J volt. Ezt egy kb 5 tonnás test, pl 5 személyautó (akár roncs) energiává alakítása fedezte volna.
Magyarországon az éves energiafogyasztás (2007-es adatbólszámoltam) kb 1*10^11 J, ezt 1 mikrogramm (egy icipici kenyérmorzsa) energiává alakítása is fedezné.
Máshonnan nézve, ha a nálunk megtermelt energiát mindet anyaggyártásra használnánk, azaz senki se kapcsolna villanyt egy évig, senki nem fűtene télen, akkor év végére lenne egy körömpiszoknyi anyagunk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!