Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Ha a talajban nem lennének...

Ha a talajban nem lennének vízzáró rétegek, pl. nem lenne agyagos, akkor meddig szivárogna le a talajvíz? Egészen a magmáig? De gondolom ott meg olyan meleg lenne, hogy elpárologna.

Figyelt kérdés
2010. aug. 23. 13:20
 1/2 anonim ***** válasza:
100%
elpárologni nem tudna, hisz nem tud hova. A körülötte lévő talaj ismét lehűtené, ismét kicsapódna, és ez addig menne, míg a talaj annyira fel nem melegszik, hogy a hozzá érő víz el nem párologna, azaz feljebb kezdődne elölről az egész, egészen egy bizonyos fokig. Tehát ezt ki lehetne számítani, de nekem nincsenek meg hozzá a megfelelő adataim, bocsi.
2010. aug. 23. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem lenne vízzáró réteg, akkor is lenne vízzáró réteg. :)


Értsd: Hiába van töredezett, "lukacsos" kőzeted a felszínen... nagy mélységekben, a nyomás hatására egyre szűkebbek ezek a kis rések.

Ha nincs vízzáró réteg, tehát a víz teljesen összeköttetésben a felszínnel, akkor a víz nyomása simán a mélységből számítható hidrosztatikai nyomás lesz. Míg a réseket összenyomni próbáló kőzetnyomás ennél jóval nagyobb, így azok szépen összezáródnak.


Ezutóbbit azért írtam le, mert nyílván felmerűlhetne a kérdés, hogy ha olyan nagy mélységben nem lehetnek "rések", akkor hogy-hogy sok km-es mélysgekben is találunk vizet.

Azért mert ha van vízzáró réteg, akkor az a vizet is "nyomja", nem csak a kőzetet, így a pórusokban lévő (víz)nyomás is sokkal nagyobb, tehát a pórusok kevésbé tudnak összzáródni... nomeg a víznek sincs hova menekülnie.



---

Huhh... remélem érthető, bevallom most így hírtelen nem gondoltam át teljesen, majd hazafele még filózom a dolgon, de nagyjából stimmel a dolog. :)

2010. aug. 23. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!