Hogy lehet az óceán akár 27C-os is? Bővebben lenn.
A fizika törvényeiben benne van az, hogyha elkezdünk melegíteni jeget, akkor a víz addig nem emelkedik 0fok fölé amíg a jég teljes egészében el nem olvad. De most rákerestem és az Atlanti-óceán akár 27C-os is lehet. Gondolom az sem mindegy, hogy az óceánoknak tengereknek mekkora a sótartalma. De szeretném, ha valaki pontosan érvekkel elmagyarázná ezt nekem.
egy laikus.
Az északsarki, és az egyenlítői víztömegek viszont felmelegedés és léhűlésükhöz szükséges idő(karakterisztikus idő) alatt nem tudnak elég információt, víztömeget cserélni, így nem áll be a termodinamikai egyensúly. Ha egy kisebb térrészre vizsgáljuk, akkor viszont termodinamikai egyensúly áll fenn. Pl az óceánban minden kilométer megtétele után megvizsgáltjuk a víz hőmérsékletét, és víz/jég arányát, azt fogjuk találni, hogy ilyen kis térrészekben a termodinamikai egyensúly fenn áll, így ahol pl. jég van ott pár méteres körzetben a víz hőmérséklete nem emelkedhet 0 fok fölé.
Tehát lényegében ennek a törvénynek a KULCSSZAVA a termodinamikai egyensúly, mégis ez elsikkad, és csak az marad meg hogy ha a vízben jég van akkor az a víz max 0 Cfokos lehet.
A kialakult vitához pedig csak annyit:
Minden fizikai törvény csak adott feltételek mellett és előre definiált események elhanyagolásával igaz.
MINDEN fizikai törvény CSAK 1 MODELL, mely a lehető legnagyobb pontossággal közelíti a valóságot, de maga a törvény nem igaz, az csak egy MODELL, ha a modell nem pontosan jósol egy eseményt akkor vagy a modell hibás, vagy nem jól definiáltuk a modell érvényességének határait, ill. nem jól definiáltuk azon külső tényezőket melyeket figyelmen kívül kell hagyni.
Amennyiben valaha alkotnak egy olyan egységes modellt, mely világ minden eddig érthetetlen vagy nem elég pontosan jósolható eseményét az általunk akkor mérhető legnagyobb pontossággal igazolja, és nem kell elhanyagolni semmilyen egyéb behatást, mert a MODELL azokat is kezeli,AKKOR lehet azt állítani, hogy az a FIZIKA TÖRVÉNYE MELY MINDENHOL IGAZ ÉS SÉRTHETETLEN. DE mint minden, az is csak bizonyos pontossággal lesz ellenőrizhető.
Legjobb példa erre a Newtoni fizika VS Einstein relativitás elmélete.
A földön tapasztalt legtöbb eseményt nagyon jól lehet modellezni az egyszerű Newtoni fizikával, azonban ha azt olyan helyre akarjuk alkalmazni ahol az már nem érvényes nagyon pontatlan adatokat fogunk kapni, Míg az Einsteini fizika ott is megőrzi nagy pontosságát. Ebből azonban legtöbben rossz következtetést vonnak le miszerint akkor a Newtoni fizika hibás. Csakhogy figyelmen kívül hagyták azt, hogy definiálni kell a törvény határait, és az elhanyagolandó eseményeket, és akkor azt kapjuk hogy a Newton törvények továbbra is igazak bizonyos pontossággal.
Ugyanez természetesen az Einsteini fizikára is igaz, bár ma még nem olyan pontosak az eszközeink, hogy kimutassuk a MODELL, és a VALÓSÁG közti különbséget, vannak olyan helyzetek, ahol az Einsteini modellt alkalmazva hülyeségek jönnek ki.( Ez már a fizika élvonala, és folyamatosan bukkannak fel újabb és újabb elméletek).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!