Hogyan lehet egy házat megvédeni egy villám csapástól? (részletek lenn)
Az nem egészen világos a kérdésedben, hogy mi szakította le a csatornát? Abba csapott be a villám, vagy a villámhárítót rossz helyen fogatták fel és leszakadt a súlya alatt?
A villám természeténél fogva olyan, hogy ahol be akar csapni, ott be is fog. A villámhárító nem azért van hogy máshová menjenek a zivatarfelhők. Ha jó a vilámhárító, akkor úgy működik, hogy a föld és a légkör töltéskülönbségét folyamatosan próbálja kiegyenlíteni. Viharban ha felmész a tetőre és megméred a villámhárítón folyó áramot, meg fogsz lepődni, bár a leírtak alapján nálatok nem érdemes méregetni, elég elhinni. Ha ezt a potenciálkülönbséget nem tudja kiegyenlíteni, akkor elektromos ív formájában be fog csapni a villám, a villámhárítóba. Tehát annyi előnye van, hogy nem a környező tárgyakba csap majd be. Fontos a szakszerű szerelése, mert komoly energiákról van szó. Mindenképpen szakember telepítse.
Ja és persze ha a villámhárítóba csap a villám, akkor is előfordulhat, hogy az érzékenyebb elektromos berendezések tönkremennek (nem törvényszerű persze). De a komoly károkat, tüzet elkerülheted vele.
Mindenképpen szakember segítségét kell kérni.
köszönöm a válaszokat! még utána nézek.
A 2. válaszolónak: Állítólag a villám miatt szakadt le a csatorna / eresz
Kedves kérdező!
Nem vagytok szerencsések, mert sajnos a villámáramnak az emberi szervezetre van egy igen rossz hatása, még mellette állva is el lehet ájulni, akár meg is lehet halni.
A rendes villámhárító egy épületen igenis kivitelezhető, de a JÓ villámvédelem már szinte külön szakma.
A villámcsapás másodlagos hatásai ellen is kell védekeznetek, emiatt megy szét mindenféle elektronikus cucc a közelben. A másodlagos hatás fellép a hálózati vezetékeken, távvezetékeken, telefonvonalon, antennakábelen, tehát elvileg minden irányból kell védekezni. Egy ilyen védekezés profin megoldva minimálisra csökkenti a károk esélyét, de átlagember számára rohadt drága. 2 vagy 3 lépcsőben kell megoldani: biztosítéktáblába, konnektorba és a hosszabbítóba is kéne elvileg egy-egy komoly cucc. Ajánlanám, hogy minden érzékeny készülék egy hosszabbítóról menjen, a FÖLDELÉS minősége különösen fontos. Az egyik általam ismert márka a DEHN. Persze az áruházakban is kapható 50000 euróig fizető készülék hosszabbítóban, de az kamu, mert csak a többi lépcső megléte esetén fizet:) Ha nincs pénzetek, vihar esetén mindent ki kell húzni mindenből.
Azt azért tudni kell, hogy még a szabványos villámhárító sem véd meg minden esetben a legerősebb villám ellen.
A villámhárító nem "vonzza" a villámot, csak amikor már az előkisülés egészen közel van. Akkor van az, hogy ha már úgyis belecsap valamibe, hát a villámhárítóba csap inkább, mint a háztetőbe.
Csatorna- stb leszakadás általában rosszul tervezett vagy rosszul szerelt villámhárítónál fordul elő inkább, mert a "legerősebb" villám az ritka. :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!