Lehetséges a halhatatlanság?
"ami haszontalan, az előbb-utóbb eltűnik"
Nos, valóban így van. Miért van az, hogy az ember összes sejtje valamilyen szinten folyamatosan megújul, reprodukálja önmagát, bizonyos periodikus folyamat lelhető fel minden sejtünk megújulásában, kivéve az agysejteket. Az agysejtek úgy tudom, folyamatosan pusztulnak életünk végéig, míg a többi több-kevesebb sikerrel megújul és ugyebár ez az a bizonyos összetett folyamat, amit öregedésnek hívunk, mert sosem lesz tökéletesen ugyanolyan, mint ahogy egy fénymásolóval lemásolsz egy oldalt és az új kópiát újra lemásolod (nem az eredetit), stb-stb és a századik már messze nem lesz olyan tiszta, mint az eredeti.
Talán agyunk pont ezért "engedi el" ezeket a sejteket, mert sokkal nagyobb szükség van a többi szervünk alkotórészeire. Elménk képes meghatározni és döntést hozni, mi az a lehető leghosszabb éllettartam, amit testünk elérhet és talán erre törekszik. Úgymond optimalizálja a "rendszert".
És bizony az emlékek nem tűnnek el, erre viszont van bizonyíték. Egyvalami képes elrejteni azokat, a tudatalatti, ami - talán - mintegy biztonsági okoból nem engedi felszínre életünk bizonyos mozzanatait.
Elég magasröptű... :)
Csak nem számolsz a változó környezettel előző válaszoló!
Emiatt szükséges az újabb nemzedék.
Társas lényeknek, gondolok itt ember, elefánt, delfin, ahol az egyed tapasztalata segíthet a közösség túlélésében ott megfigyelhető az egyed élettartamának növekedése. Ott nyilván hasznos, ha valaki tovább marad életben, míg egy ragadozónak, növényevőnek fontos a környezethez, és az új kihívásokhoz alkalmazkodás, ami bizony generációváltással és szelekcióval oldható meg.
"szaporodunk, és ezek után evolucionális szempontból már nincs többé hasznunk."
"Miért? Szükségszerű, hogy egy egyed csak x ideig legyen szaporodóképes? Illetve ha hosszabb (akár örök) lenne az életünk, nagyságrendekkel kevesebb (és lassabb) szaporodás is elég lenne."
A kiválasztódás elve ez esetben nem lenne olyan hatékony, véleményem szerint. Ha ugyanazon egyedek reprezentálnák magukat az utódaik segítségével, kevésbé lenne olyan sokszínű a populáció, genetikai értelemben. A mutációk csupán a jelenlegi kombinációk töredékét "barangolnák" be, így a fajfenntartás is jobban veszélybe kerülne. Szerintem ezért is nem így alakult, hanem úgy, ahogy. De persze ez csak egy dilettáns vélemény, azzal együtt, hogy ésszerűnek találom.
Nagyjából jól leírták itt a problémákat.
Az emberi test kb. 30 évre garanciális. E fölött már kezd romlani... az elvi határ kb. 200 év.
Ezt mesterségesen: cserével, javítással, jó génekkel lehet elérni. Az agysejtek is cserélődnek, csak rendkívül lassan és nem túl hatékonyan.
De a fentieken túl van még egy probléma: az emberi agy működése nem ilyen hosszú időre lett méretezve. Felejteni gyakorlatilag nem tud - akkor pedig előbb-utóbb elfogynak a képességei, és a szándéka is és nem tudja többé követni a világot.
Eleve alkalmazkodni igazán csak 10 éves korig tud: utána már inkább a világot próbálja sajátmagához alakítani.
Az evolúció pont ezek miatt választotta azt a módszert, hogy az élőlények halandóak, és hogy viszonylag korán halnak. Élhetnének tovább is: ennek előnye az lenne, hogy a testüknek nem kellene újból kifejlődnie ilyen sűrűn - de a hátrány, hogy nem tudnának jól alkalmazkodni, ennél sokkal nagyobb.
Sok élőlény eleve beépítve tartalmaz olyan szerveket is, amelyek a halálát gyorsítják meg: leginkább azok, amelyek amúgy megennék a picinyeiket...
Ha sikerülne belátni, hogy a tudat/elme, nem az anyag terméke, nem anyagi természetű, és az anyagi megjelenés felett áll, mivel egy külső objektív világ csupán feltételezés, s meglehet könnyen hogy felesleges és téves, akkor hamar rájönnénk, hogy a születés és halál csak a fizikai szintre vonatkozik, de nem az elmére, mivel annak léte örök.
a kérdésre a válasz tehát, nemhogy lehetséges, hanem alapban az van, ha a tudat szempontjából vizsgálódunk. és nekünk ez a hozzáállás egyetlen döntésbe kerül és némi belátásba, megértésbe. Ha gondolod elmesélem mire gondolok, mert van itt valami, amit az emberek úgymond figyelmen kívül hagytak, és afféle "spirituális" dolog, ha már ezt hoztad szóba, de én inkább mentálisnak nevezném. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
Jesszusom Last One! Ne magyarázd már itt is a... dolgaidat!
Ez sem nem vallás, sem nem ezotéria, de még csak nem is a bölcsészet témakör.
aszinkronforgogep:
Lehet, hogy ismered LastOne-t, én most látom először írni. Alapvetően én sem hiszem, hogy ennek a témának köze van a valláshoz. Az egy rohadtul külön téma. Legalábbis az európai vallások tekintetében... pl. a katolicizmus maximálisan elítéli bármiféle újjászületés lehetőségét...mármint, hogy kapsz új testet többször is...de ebbe ne menjünk bele ennél a kérdésnél. :)
aszinkronforgogep. :P
mikor esik le, hogy a természethez hozzátartozik a tudat/elme is, így a természettudomány kategória simán elbírja ezt is? :)
"Jesszusom..."? Hogy kicsodád? :D
bocsi a poénért, gondolom nem veszed zokon. :)
üdv
26/F
LastOne.Left
Nem veszem zokon természetesen :)
Egyébként nem is azt vitatom, hogy a természethez hozzá tartozik-e a tudat, vagy sem, hanem a te álláspontod szerinti tudat hozzá tartozik-e. Márpedig a te álláspontod sokkal inkább ezoterikus, legjobb esetben is filozófiai, amimár bala fér a bölcsészetbe, de a természettudományba semmiképp.
aszinkroforgogep. :)
akkor azért jó lenne elárulnád, hogy miért is nem fér bele a természettudományba az a tudat amiről én beszélek. azért mert mi csak anyagi természetű dolgokat tudunk vizsgálni, mérni, mivel anyagi természetűek a műszereink, és az egyetlen mérőeszközünk a relativitás, az nem azt jelenti, hogy a tudat nem létezik, max. csak anyagi szinten...sőt az, hogy képtelenek vagyunk más elméjébe belátást nyerni gépekkel is azt bizonyítja, hogy a természet még tartogat nekünk egy nagy meglepetést, ami nem az anyag. ;)
üdv
26/F
LastOne.Left
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!