Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az abszolút nulla fok közelébe...

Az abszolút nulla fok közelében valószínűleg milyen színűek az anyagok?

Figyelt kérdés
2011. jan. 13. 05:59
 1/10 anonim ***** válasza:

Valószínűleg olyan színűek, mint szobahőmérsékleten!


Az űrben elég hideg van, de nem változik a dolgok szine. Nézd csak ilyen a Discovery a földön:

[link]

És ilyen az űrben:

[link]

A szine nem változott...

2011. jan. 13. 07:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
24%

Te nagyon hülye válaszoló. Az Discovery nem hűlt ki az űrben. Az űrben nincs semmi ami elvonja a hőt, ezért lassan hülnek ki a dolgok, magának az űrnek nincs is hőmérséklete, mert hőmérséklete csak anyagoknak van. Jézusom.

Abszolút nulla fok közelében ha megvilágítasz valami, nagyon gyorsan felmelegszik, de valószínűleg ugyan olyan színe van, mint az adott dolognak nagyon hidegben. Csak valószínűleg ha nem légüres térben van, akkor azonnal ráfagy a pára, vagy hasonló torzítás történik.

2011. jan. 13. 07:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
28%

Elárulom, az űrben baromi gyorsan hűlnek ki a dolgok...


Tudod, mi a hőmérséklet? Az adott atomok voltaképpeni "ugrándozása" vagyis rezgése, még vagyis mozgási energiája, amennyivel mozognak az atomrácsban. Ezért forr fel az adott anyag (mondjuk a víz) mert elég energiát szerez ahhoz, hogy légneművé váljon.


És pont ezért nem hűlnek ki a dolgok a Földön, ugyanis a lehűlés csak úgy lehetséges itt (a rendkívüli atomsűrűség miatt) hogyha átadja az energiát egy másik atomnak. (képzelj el egy rakat pattogó golyót: ami nagyon mozog, az a melegebb, nekiütődik egy másiknak, kicsit lassul, 'hűl' míg a másik felgyorsul)


Az űrben nincs ilyen probléma, és nincs ilyen hőelosztás sem: árnyékban (ahová nem érkezik semmilyen plusz energia) szinte pillanatok alatt -100, -200 fok körülire hűlnek a dolgok (azért csak ennyire, mert azért a naprendszerben "meleg" van, pláne a Föld körül, ahol azért a mélyűrhöz képest nagyon-nagy az anyagsűrűség). Így lehet, hogy az űrhajó egyik része több szász fok pluszban, a másik meg mínusz száz.



Amúgy, válaszolva a kérdezőnek: amennyire tudom, nem változik az anyagok színe.

2011. jan. 13. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
67%
És mégis MINEK ADJÁK ÁT A HŐENERGIÁT? Butcher, az eszedet használjad már könyörgöm. Szépen levezeted, hogy a Földön hogy működik a hőátadás, akkor miért nem jutsz el a következtetésig, hogy az űrben ilyen nincs? Nincs hőátadás. Hősugárzás van, ami ugyen a hőmérséklet negyedik hatványával arányos, így is nagyon kevés.
2011. jan. 13. 08:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
De, a Discovery kihűlt az űrben, pont a hősugárzás miatt.
2011. jan. 13. 10:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
Előbb utóbb kihűl, ez biztos. De nem azonnal, kiér a 15km-es határon, zutty lezuhan a hőmérséklete.
2011. jan. 13. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:

Az űrben azért hülnek ki a dolgok, mert hősugárzással veszítenek az energiájukból. Akkor áll be a hőmérséklete amikor az elnyelt és kisugárzott hő egyensúlyban van.

Nem hinném, hogy egy űrhajó hőmérséklete abszolút nulla fok közelében lenne, mivel a rajta lévő elektronika, és az őt érő sugárzás fűti valamennyire.


Érdekes a kérdés. Utána kéne nézni a fényvisszaverés/elnyelés mechanizmusának, és annak, hogy a hőmozgás ezt mennyire befolyásolja.

2011. jan. 13. 13:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
köszönöm, hogy ennyien írtatok!
2011. jan. 13. 19:44
 9/10 anonim ***** válasza:

Aki még az alapfogalmakkal sincs tisztába az miért ír egyáltalán választ?

1. Hővezetés: Az energia az anyagban terjed.(közeg: atomos anyag)

2. Hőáramlás: Az energiát valamilyen közvetítő anyag szállítja konvekcióval.(Közeg Atomos anyag)

3.Hősugárzás: Az energiát az anyagból kilépő fotonok szállítják.(Közeg "fotongáz")

Mivel az űr sűrűsége ~~1proton/m3 az atomos anyag hőelvonó képessége elhanyagolható, ugyanakkor ettől függetlenül még veszít hőt. Nincs szükség atomos objektumra, aminek átadja az energiáját, hisz azt maguk a fotonok viszik el hőmérséklettől függő tartományban(gamma, röntgen, UV, ÍV,rádió....) Amik aztán bőszen szaladnak pl. 10 fényévet hogy ott találkozzanak egy másik tárgyal.

Mgj.: Természetesen nem fog lehűlni 0 kelvinre, hiszen az űr hőmérséklete ~3,7K tehát csak eddig hűlhet.

Mgj2.: Az űr hőmérséklete alatt legtöbbször azt a 3.7k hőmérsékletű fotongázt értik, ami a világegyetem minden négyzetcentiméterét kitölti, s mindenhol 6 tizedes pontossággal egyforma. (Virágnyelven az űr hőmérséklete ennél valamivel nagyobb, hiszen a csillagok távoli fénye is hordoz valamennyi energiát még ha az a napéhoz képest elhanyagolható is. Azért mondom hogy virágnyelven, mert fizikában csak a Plank görbével rendelkező fényt jellemzi egy hőmérséklet érték és a csillagok fénye már nem Plank görbe, itt legalábbis.)

Tehát ki fog hűlni, nem azonnal, de idővelárnyékban sztm. -150celsius körülre(csak tipp a hold alapján)


Kérdezőnek: A hőmérsékleti skálán lefelé haladva, az anyag színe nem változik, ugyanis egy test színe ha jó sejtem két dologtól függ. Az egyik a testet alkotó atomok belső szerkezetétől, és ezen atomok elrendeződésétől (molekula, molekularács kristályrács) Persze a pontos leíráshoz kemény kvantumfizika kell, de a lényeg az ha elkezdesz hűteni pl egy darab fémet, abban már a kristályszerkezet nem változik, eltekintve persze attól hogy a kristályok összehúzódnak, meg itt ott belső feszültségű jelennek meg.A fém atomok szerkezete úgy szint nem változik, így hát a színe is állandó marad. Persze ha valami olyan anyagot hűtesz le 0k közelébe, amiben a szerkezet lényegi átalakulásra képes, ott elképzelhető színváltozás, de érdekes módon a legtöbb gáz folyadék állapotban is átlátszó :D

Negatív abszolút skálában pedig fogalmam sincs, lehet hogy ott minden változik.

Magasabb hőmérsékleten is ugyan ez miatt változik a szín, a bevitt energia ugyanis megváltoztatja az atom szerkezetét.

2011. jan. 16. 05:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
köszönöm a válaszaitokat!
2011. jan. 16. 16:43

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!