Árthat egy GMO-t tartalmazó kaja az emberi szervezetnek?
Rengeteg vita megy a GMO-k körül. A jogi szabályozás jelenleg három veszélyforrást állapít meg:
1. A GMO növény intenzív mezőgazdaság által használt területeken kívüli megjelenése, veszélyztetve ezzel a természetes környezeten élő fajok kiszorítását.
2. Hibrid fajták kialakulása és elterjedése.
3. Toxikus anyagcsere termékek kialakulása és felhalmozódása a táplálékléncban.
Ez utóbbi lehet veszélyes. Egyenlőre nem ismert, hogy a genetikailag extrém mértékben hozamra és/vagy ellenállásra sarkalt növények termelnek-e, és ha termelnek, akkor milyen toxikus anyagokat. Kimutatható mennyiség feltehetően a GMO növényen tartott állatokban halmozódhat fel, mint például a tengeri élőlényekben a nehézfémek vagy a foszfor.
Csak a félreértés elkerülése érdekében: Magyarországon GMO növény közvetlen emberi fogyasztásra nem hozható forgalomba! A takarmányozásban nem vagyok biztos.
Felhasználási terület lehet az energianövények termesztése.
Az első két pont problémáját értem, de a harmadikat nem tudom elfogadni.
Vagy van benne toxikus anyag vagy nincs.
Ha nincs akkor nincs mit tárgyalni és körültekintően lehetne termeszteni.
Ha van akkor az még kutatás tárgya lehet.
Állati takarmányban engedélyezett a használata (pl:szója) már Mo.-n is.
Kérdés, hogy az egésszég károsítására mekkora kockázatot jelent a toxinok felhalmozódása. Nem lehet mikrobiológiailag és mikorkémialag teljesen tiszta élelmiszereket előállítani. Ez nem is lehet cél. A kérdés az, hogy mekkora az a (toxin, vagy nehézfém) mennyiség, melynek tartós "fogyasztása" (napi) megengengedhető anélkül, hogy hosszú távon egészségkárosodás lépne fel.
Ezt általában hetven év idótávlatában állapítják meg. Lehet vitatkozni, hogy fejlődő szervezetnél nagyobb lehet a káros anyagok hatása.
Összefoglalva: szerintem is túl van lihegve a GMO. A biogazdálkodás pedig a tömegek étkeztetésében nem lehet megoldás, úgyhogy valahol kompromisszumokat kell kötni...
Ez nem ilyen egyszerű azért. Ha olyan GMO növényt hoznak létre, ami pl. kártevőkre rezisztens, akkor az azt jelenti, hogy ültetnek bele egy gént, ami az adott kártevőt elpusztító anyagot termel. Nem lehet tudni, hogy emellett termel-e valami mást is (vagy sok100 más vegyületet?), ezek hosszútávon mit okoznak az emberi szervezetben, hogyan hatnak más (nem kártevő) élőlényekre. Aztán vannak olyan GMO növények, amiket egy gyomirtószerrel szemben való ellenállásra fejlesztettek ki, amire simán kiszórhatják a szert, az nem pusztul el, csak a többi körülötte élő. Meg még biztos van sok változat.
De minden esetben rákerül valamilyen toxikus anyag, ami vagy rajta marad, és az lesz a gond, vagy lemosódik, bele a termőföldbe, ahonnan felszívódik újra, és az lesz a gond.
Miért lenne minden esetben toxikus anyag?
Ha csak a növekedésre ható gén raknak át pl búzából kukoricába akkor itt milyen toxikus anyag keletkezhet?
A rovarrezisztencia ok elismerem ezzel lehet probléma, de a vegyszerrezisztenciánál sem biztos, hogy keletkezik káros anyag...
MINDEN növény védekezik a kártevők illetve a fogyasztó szervezetek ellen. Ennek folyományaként valószínűleg tartalmaz valamilyen toxint. Az más kérdés, hogy ezek az anyagok emberi szervezetre mennyire mérgezőek.
GMO növényekbe nem csak úgy össze-vissza rakosgatnak be mindenfélét, mert egyrészt drága, másrészt nincs annyi idejük. Ráadásul azokat a géneket más élőlényekből izolálják, tehát már korábban is léteztek.
Ilyen formában csak alaposan meg kell fontolni, hogy mit és hogyan változtatnánk meg génmódosítással bizonyos élőlényekben.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!