Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi alapján jelenthető ki egy...

Mi alapján jelenthető ki egy kódrendszerről hogy tervezett vagy sem?

Figyelt kérdés
Pl egy számítógépes kódról egyértelmű hogy tervezett, de a DNS-ről mi alapján jelenthető ki hogy tervezett, vagy épp hogy nem tervezett?
ma 15:35
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
100%
Egy tervezett kódrendszer nyilván nagyon optimális, míg egy evolúcióval kialakult jelentős redundanciát mutat.
ma 16:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 VándorSeregély ***** válasza:
100%

A tervezettségnek vannak olyan jellemzői, amelyek megléte - vagy épp a hiánya - igen árulkodó tud lenni. Olyanok, mint a célszerűség, hatékonyság, optimalizáltság, redundancia, stb.

Ha van egy hosszú szöveged, szépen tördelve, választékos fogalmazással, amely egyértelműen értelmezhető, teljes joggal gondolhatod hogy azt valaki tudatosan írta. Ellenben ha van egy hosszú szöveged, amelyek nagy része csak random, értelem nélküli karakterek egymásutánisága, amelyek között elvétve akad csupán egy-egy értelmezhető szó vagy szótöredék, akkor teljes joggal gondolhatod hogy semmi tervezettség nincs mögötte.

ma 16:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
A kód el tudja-e látni azt a funkcióját amire tervezték.
ma 16:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim válasza:
7%
A DNS-re nem mondhatjuk hogy értelem nélküli karakterek egymásutánisága, sőt gyakorlatilag minden élőlény tervrajzát tartalmazza. Így egyértelműen tervezett lehet csak.
ma 16:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 anonim ***** válasza:
86%

"A DNS-re nem mondhatjuk hogy értelem nélküli karakterek egymásutánisága"

A nagy részére igen. Nagyon kicsi az a része, amelyik ténylegesen kódként értelmezhető. Ráadásul emellett is teli van ismétlődő, hibás, inaktív, stb szakaszokkal. A valóságban kb úgy néz ki a DNS, hogy a rengeteg nonszensz szakasz között véletlenül pont akad itt-ott pár olyan szakasz, amik pont elegek arra hogy valami még kialakulhasson belőle. És persze azt sem árt figyelembe venni, hogy több milliárdnyi évnyi szelekció eredménye minden mai genetikai kód.

Pont a tervezettségre való utalás minden jele hiányzik belőle. Amit a többiek is emlegettek, az optimalizáltság, a redundancia hiánya, stb. Gyakorlatilag minden arra utal, hogy a DNS egyszerűen az evolúciós folyamatok természetes mellékterméke, bármiféle tervezettség nélkül.

ma 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 anonim ***** válasza:
100%

"A kód el tudja-e látni azt a funkcióját amire tervezték."

Ezzel meg az a gond, hogy egy ilyen definíció már eleve előfeltételezi a tervezettséget.

ma 16:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 anonim ***** válasza:
Akkor módosítok: a kód el tudja-e látni azt a funkciót amire létrejött.
ma 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 anonim válasza:
13%

"A nagy részére igen. Nagyon kicsi az a része, amelyik ténylegesen kódként értelmezhető."


Ezt már régen megcáfolták. Korábban valóban így gondolták de már tudjuk hogy azok a részek is fontosak.



"Ráadásul emellett is teli van ismétlődő, hibás, inaktív, stb szakaszokkal."


Ez egy biztonsági mechanizmus. Egyszerűen a hibás szakaszokat más szakaszok veszik át, így életképes maradsz.



"A valóságban kb úgy néz ki a DNS, hogy a rengeteg nonszensz szakasz között véletlenül pont akad itt-ott pár olyan szakasz, amik pont elegek arra hogy valami még kialakulhasson belőle."


Ilyet meg csak egy nagyon buta ember mondhat. Szerinted itt ott van pár szakasz ami alapján kialakult egy olyan összetett létforma mint az ember? :)

ma 16:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 VándorSeregély ***** válasza:
82%

A tervrajz ez esetben egy megtévesztő megfogalmazás. Szemléletes elnevezés, persze, de egy valódi, tudatosan létrehozott tervrajzot pont azok a szempontok különböztetik meg a genetikai kódtól, amiket írtam a korábbi kommentemben. Egy tudatosan megtervezett tervrajz hatékonyan megtervezett, sallangmentes, optimalizált. Viszont ezek egyike sem mondható el a DNS-ről.

Emberi DNS esetén például kevesebb, mint 2% ami aktívan kódol bármit is, és az egyéb működéseket beleértve is alig 8% a funkcionális DNS.

[link]

Tehát nem egy hatékony, nem egy célszerű, nem egy optimális valami, amik alapján valószínűsíthető lenne hogy bárki is tervezte.

Hiszen egy mindenféle tudatosságtól mentes természeti folyamatok eredményeképp létrejött dologtól teljesen normális ennyire alacsony funkcionalitás. De milyen tervező adna ki egy ilyen fércmunkát a kezéből, amely nagy részének tervezettség esetén semmi létjogosultsága nem lenne?

ma 16:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim válasza:
11%

"A tervezettségnek vannak olyan jellemzői, amelyek megléte - vagy épp a hiánya - igen árulkodó tud lenni. Olyanok, mint a célszerűség, hatékonyság, optimalizáltság, redundancia, stb."


Ezek mind megvannak a DNS esetében így akkor csak tervezett lehet.

ma 16:48
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!