Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen következményei lennének...

Milyen következményei lennének ha egy Mimas méretű égitest ütközne a Földdel?

Figyelt kérdés

A Mimas a legkisebb, ismert gömb alakú égitest a Naprendszerben, a Szaturnusz holdja. A Mimas fizikai jellemzőivel, keringési sebesség stb. számolva, valamint telibe kapná a Földet.


[link]



tegnap 09:50
 1/10 A kérdező kommentje:
Tavaszi, vagy őszi nap-éj egyenlőségnél, az egyenlítő menti Csendes-óceán közepébe.
tegnap 09:58
 2/10 anonim ***** válasza:
60%
Szerintem ez az oldal biztosan beszüntetné a működését. Az atomerőművek beadnák a kulcsot és beszennyeznének mindent, meg ilyenek. Lenne egy újabb "reset" a bioszférában. Ezt már az MI sem "élné" túl, hála Istennek.
tegnap 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
Kérdező - játszd végig a SOMA című számítógépes játékot, ahol egy efféle katasztrófa után az emberiség perspektívája nagyon szemléletesen van ábrázolva!
tegnap 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
53%
Ez a méret olyan kozmikus takarítást végezne, hogy kipusztulna az egész bolygó.
tegnap 11:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

Kiindulhatsz abból, hogy a dinoszauruszok kihalásához vezető meteor mérete mekkora volt, és annak milyen hatásai lettek.

A Mimas nagyságrendekkel nagyobb az említett meteornál, de kisebb, mint a feltételezett Theia bolgó volt.

Az elmélet szerint a Theia nem fromtálisan ütközött a Földdel, "csak" érintőlegesen, de a Föld anyagából az űrbe lökődött törmelék állt össze és úgy alakult ki a hold.

Egy 300 kilométer átmérőjű szilatömb becsapódása resetelné a jelenlegi életformák többségét, a becsapódás ereje megrengetné a földkérget, vulkánkitöréseket, földrengédeket idézhetne elő, a hatalas szökőár biztos, de az űrbe kilökődés sem kizárható, bár azt csillagászok tudnák kiszámolni, hogy ahhoz mekkora erőhatások kellenek.

A megmaradt kevés életből aztán évmilliók alatt újra létrejönne valamilyen működő rendszer, amire már többször volt példa az élet kialakulása óta.

Túlélő lenne az ember?

Szinte kizárt, nem az számít, hogy néhányan túlélik a közvetlen katasztrófát, a földtörténeti lépték millió években mérhető, mi azon a sávon jelentéktelen helyet figlalunk el pl a dinoszauruszok 180 millió évet "uralkodtak".

tegnap 11:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
A feltételezett aszteoridát 5-15 km átmérőre becsülik, a Yucatán félsziget környéki kráter 170 km átmérőjű. Tehát számolhatunk egy átlag 17- es szorzóval. A Mimasnak ~400 km az átmérője. Bugyuta számítás alapján a kráter ~6000 km lenne. Értelmezhetetlen időn belül, 3000 kilométer sugarú körben elpusztulna minden élet Ez ~28 millió km2.
tegnap 12:02
 7/10 anonim ***** válasza:
100%

Nem csak a becsapódás körül pusztulna el minden, egy gyors láncreakció miatt globálisan lenne egy pusztulás, amit követhetne utána még egy hosszú hanyatlási időszak, amikor további fajok pusztulnak ki.

A földkérgra gyakorolt hatást még nehezebb modellezni, a tektonikus lemezek lassú mozgásban vannak, de egy ilyen méretű becsapódás egy pillanat alatt átrendezhet beáltt rendszereket, aminek lehet a következménye sorozatos vulkánkitörés, aktiválódhatnak szupervulkánok, sorozatossá válhatnak a pusztító erejű földrengések, cunamik, stb.

A legnagyobb kihalási hullamot a kutatók szerint egy nagyon hosszú ideig tartó vulkanikus tevékenysé idézte elő, ami emberi léptékkel elképzelhetetlen hosszú ideig tartott, a kihalási folyamat évmilliókban volt mérhető.

Az volt a szibériai trap:

[link]

Egy hasonlót előidéző akár egy űrből érkező, nagy méretű becsapódással

tegnap 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 A kérdező kommentje:
Hát igen. Nem kell messzire menni.
tegnap 12:28
 9/10 T. Feri ***** válasza:
Ekkora ütközéstől a Földet folyékony láva borítaná, vagyis minden élőlény elégne.
tegnap 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%

Ha nem is az egész litoszféra, de egy jelentős hányada biztosan megolvadna, ott ugye az élet menne a levesbe. Aztán a sok hő elpárologtatná az óceánokat is (meg úgy általában a felszíni vizeket), úgyhogy onnan is eltűnne az élet. És akkor még ott van az, hogy a jelenlegi légkörből mi maradna, mire lenne elég. Bakteriális élet talán fennmaradhat olyan kis zugokban, ahol maradt pár csepp víz, és a hőmérséklet sem megy 140-150 fok fölé (ATP azonnal szétesik ekörül, jelen tudás szerint ez az élet felső hőmérsékleti határa).

Egy ekkora égitesttel való ütközés valószínűleg wipeolná a bioszférát; amióta van élet, azóta nem csapódott be ekkora égitest a Földbe (legalábbis nincs nyoma). A Vredefort és a Sudbury krátert csináló aszteroida átmérője sem nagyon lehetett több 15km-nél. A Theia a becslések szerint ~1000x nagyobb volt, mint a Mimas (térfogatot, és így tömeget tekintve), az konkrétan az egész bolygót átrendezte, annak az ütközésnek a hatása a bolygómagig megfigyelhető. Egy Mimas erre azért nem lenne elég, de a bioszféra csak felszín kb 20km-es rétegében található, ezt gond nélkül ledózerolhatja.

tegnap 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!