Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért nem tudjuk?

Miért nem tudjuk?

Figyelt kérdés
Egy beszélgetős műsorban Dr.Barna Barnabás azt mondta,hogy a belátható univerzumon kívül fogalmunk sincs annak valódi méretéről.De ha tudjuk a kiindulópont idejét,onnan a tágulás sebességét,és annak változásait az idő előrehaladtával,mégcsak ötletünk sincs arra,hogy mekkora lehet az univerzum?

dec. 10. 07:41
1 2 3
 11/21 anonim ***** válasza:
100%

Hogy mekkora volt a látható univerzum arra itt vannak számolások, aztán ebből annak függvényében lehet mondani egy felső becslést, hogy időben meddig visszamenőleg hisszük el, de talán az 1 fényév az még egy megalapozott felső becslés egy bizonyos időben:

[link] astronomy.stackexchange.com/questions/34467/size-of-the-universe-before-the-big-bang

[link] forbes.com/sites/startswithabang/2021/08/25/how-small-was-the-universe-at-the-start-of-the-big-bang/

(Illetve a 10:09-es válaszban, hogy körülbelül 310-szer ekkora, abba be van építve egy olyan feltételezés is, hogy a görbület kellően simán változik/nem változik olyan távolságokban is, ahol már nem tudjuk mérni. Vagy nem tudom, lehet, hogy elsiklottam afölött, hogy erről mond-e valamit. Meg persze egy ponton mindenképpen feltételezni kell dolgokat, de ez nekem már a nem meggyőző kategória.

youtu.be/u23vZsJbrjE )

dec. 10. 13:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/21 anonim ***** válasza:
Csak kb. nagyság érdekelne, hogy a valós (nem látható) világegyetem mekkora lehetett kezdetben.
dec. 10. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/21 T. Feri ***** válasza:
Jelenleg 13,8 milliárd évre látunk el. Illetve addig sem, mivel amikor még plazma állapotú volt az univerzum, nem volt átlátszó, de azért vissza lehet következtetni az azt megelőző korára. De ez a távolba tekintés, mint látható, az időre vonatkozik, és nem a méretre. Tehát azt nem tudjuk megmondani, hogy mi van azon túl a térben, amit még láthatunk. A távolabbi dolgokról ugyanis csak fénysebességgel ér ide a fény. Amit időben visszafele látunk, pl a kozmikus infravörös háttérsugárzás, az mai korba vetítve 13 milliárd fényévnyi távolságban levő hidrogén plazmától származik, de valójában közelebb volt, mivel közben kitágult az univerzum. És miközben tágult, keletkeztek csillagok, galaxisok. De hogy a hidrogén plazma mekkora volt, azt nem tudhatjuk, mivel mi csak egy 13 milliárd évvel ezelőtti gömb felületét látjuk belülről, amelynek közepén vagyunk.
dec. 19. 11:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/21 anonim ***** válasza:

Ferikém!

Olvasni szoktál?

Nézd vissza: ezek jelenleg 48 milliárd fényévre vannak. Eddig látunk el.

dec. 19. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/21 Mojjo ***** válasza:
Igazából mindkettő igaz. A kozmológiában több féle távolságot is megkülönböztetünk a világegyetem tágulása miatt. A 13 milliárd fényév a fényút távolság, míg a 48 milliárd fényév együttmozgó távolság.
dec. 19. 12:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/21 T. Feri ***** válasza:
#14 Mint Mojjo megjegyezte, nem ez a fontos. Mi jelenleg ezt a 13 milliárd évvel ezelőtti plazma gömb megszűnését látjuk, tehát eddig látunk el, míg azt, hogy az akkori plazmagömb mekkorára tágult a jelen időre, azt csak kiszámolni tudjuk, tehát 48 milliárd fényévet csak számoljuk, de számunkra jelenleg láthatatlan. Talán 35 milliárd év múlva megláthatjuk.
dec. 19. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/21 anonim ***** válasza:

Nem, dehogy.

Azt a gömböt látjuk, csak ugye a korábbi állapotát.

A világegyetem tágulása miatt viszont nem többet, hanem egyre kevesebbet fogunk látni. Mármint távolságra többet, csak anyag lesz kevesebb benne. Olyan galaxisok, amit most látunk, el fognak tűnni.

dec. 19. 13:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/21 T. Feri ***** válasza:
#17 No, pláne. De nem hiszem, hogy 35 millió év múlva már ne lenne háttérsugárzás. Csak nem 2,7K lesz a hőmérséklete, hanem mondjuk 1K. Vagy tévednék?
dec. 19. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/21 Mojjo ***** válasza:
@18: Hogy jön ide a háttérsugárzás? A 17-es arra célzott, hogy míg a látóterünk fénysebességgel terjed, a látóterünk szélén lévő objektumok a fénysebességnél gyorsabban távolodnak tőlünk. Így hiába bővül a látóterünk, egyre kevesebb minden lesz benne.
dec. 19. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/21 T. Feri ***** válasza:
Mojjo, abban nyilván egyetértesz, hogy a háttérsugárzás forrását egy átlátszóvá váló gömb belső felületének gondolom, amelynek fala átlátszatlan plazmából van. Vagyis ami a falon túl van az régebbi, forróbb állapot, és ami belül átlátszóvá vált, az az általunk látható univerzum kezdeti, hidrogénnel teli állapota, amelyben aztán kialakultak azok, amit látunk. Tehát ha a jövőben egyre kevésbé látunk távolabbra, akkor ez az egyre hidegebb gömb is eltűnik.
dec. 19. 15:49
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!