Élhetnek még kihaltnak hitt / felfedezetlen (nagyobb testű) állatok emberektől sűrűn lakott országokban?
Van még őskori fánk is amit manapság találtunk meg 1994-ben és egy komplett kis erdőt alkot Ausztráliában. Úgy tudtuk, hogy 90 millió éve volt a legelterjedtebb és kihaltak az utolsó példányok is 2 millió éve. Ide teszek némi érdekes anyagot róla.
Neve
hétköznapi: "Wollemi fenyő" ("Wollemi Pine")
lat: "Wollemia nobilis"
Név eredete:
1. "Wollemia" - A "Wollemi National Park"-ról, ami Sydney régiójában van, kelet Ausztráliában.
2. "nobilis" a felfedező, David Noble nevéből ered.
............
Wollemia - en.wiki
"A Wollemi fenyő a kritikusan veszélyeztetett (CR) kategóriába tartozik az IUCN Vörös Listáján , [1] és Ausztráliában jogilag védett."
"Miután felfedezték, hogy a fák sikeresen klónozhatók, új fákat ültettek ki a Sydney-i Botanikus Kertben és az Annan-hegyben , és egészen a kaliforniai Eureka közelében található Humboldt Botanikus Kertig ültettek ."
Felfedezés /
"A David Noble , Michael Casteleyn és Tony Zimmerman által 1994. szeptember 10-én történt felfedezés csak azért történt, mert a csoport szisztematikusan feltárta a területet, új kanyonokat keresve. Noble jó botanikai ismeretekkel rendelkezett, és gyorsan felismerte, hogy a fák az egyedi kéreg miatt szokatlanok, és érdemesek további vizsgálatra.
Példányokat vitt az azonosításhoz, és arra számított, hogy valaki azonosítani tudja a növényeket. Példányait Wyn Jones, a nemzeti parkok botanikusa és Jan Allen a botanikus kertből azonosította. Az azonosítás után a nemzeti parkok a titok fátyla alá kerültek, és a felfedezők körülbelül hat hónapig nem tudták meg felfedezésük teljes mértékét. A nemzeti parkok közel kerültek az állomány megrongálódásához, amikor egy kúpgyűjtő helikopter véletlenül a forgórészével metszette az egyik fenyőt. A fajt ezt követően David Noble-ról nevezték el."
"Kevesebb mint 60 kifejlett fa növekszik vadon négy helyen, egymástól nem messze. Nagyon nehéz megszámolni az egyedeket, mivel a legtöbb fa több törzsű, és összefüggő gyökérrendszerrel rendelkezhet. A genetikai vizsgálatok kimutatták, hogy az összes példány genetikailag megkülönböztethetetlen, ami arra utal, hogy a faj 10 000–26 000 évvel ezelőtt egy genetikai szűk keresztmetszeten ment keresztül , amelyben populációja olyan alacsonyra vált (talán csak egy vagy két egyed), hogy minden genetikai változatosság elveszett."
( [link] )
............
A Wollemi fenyő fosszíliája az Australian Museum oldalán.
Itt a Royal Botanic Garden oldalán a hasonlóság szemléltetéséhez ráhelyeztek egy példány leveleiből a fosszíliára.
Australian Museum
"A Wollemi-fenyő a 20. század legnagyobb botanikai felfedezése lehet, ugyanakkor a világ egyik legveszélyeztetettebb növényfaja is volt, csupán néhány kifejlett példányról ismert, hogy vadon él. Számos kormányzati ügynökség dolgozott együtt a fajok védelmében, és ennek egyik módja a fák megművelése és elérhetővé tétele a világ kertészei számára. ... Végül a növények legálisan elérhetősége megakadályozza, hogy a feketepiaci gyűjtőknek meg kell találniuk és kifosztaniuk a vadon élő állományt."
( [link] )
............
Videók a helyszínről és egyebekről.
Ez elég jól mutatja a mély szurdokot ahol élnek.
https://www.youtube.com/watch?v=nEkNMoypTJk
11-es válaszoló: városiasodott, komoly infrastrutúrával, közigazgatassal, iparral rendelkező országokat (Magyarország, Japán), ahol kevés a vadon terület - volt valahol régebben halottam, hogy esetleg Japánban vagy Angliában még élnek kihaltnak hitt helyi farkasok, és ez indított a kérdésre: elképzelhető, hogy évszázadokon keresztül nem fedezték volna fel? vagy ilyen csak az Amerikai, Afrikai, Új-Zélandi, Ázsiai ősrengetegekben, mocsarakban fordulhat elő...
13-as válasz: nagyon érdekes, köszönöm!
köszönöm, érdekes
a kérdés elsősorban arra irányult, hogy TELJESEN felfedezték-e (legalább a sűrűn lakott országok) állatvilágát (már 1900 körülre), vagy ez egy tévedés?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!