Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Élhetnek még kihaltnak hitt /...

Élhetnek még kihaltnak hitt / felfedezetlen (nagyobb testű) állatok emberektől sűrűn lakott országokban?

Figyelt kérdés
Nem a tenger mélyét, sivatagokat, járhatatlan őserdőket/mocsarakat/hegyeket, Pápua Új-Guinea vidékét kérdezem, mert tudom, ilyen helyeken évről mindig találnak valamit. De mennyire van ennek esélye (főleg nagy testű állatok, pl. kihalt farkasok, medvék, vidrák esetében) Tasmaniában, Indiában, Kanári-szigeteken, USA-ban, Japán, főleg Angliában? (mert ilyeneket hallani, hogy lehet még belőle stb...) Lehetnek-e moák még Új-Zélandon? Ezeket az országokat nem térképezték fel már 100%-osan [min. 100 évvel ezelőtt]?

nov. 1. 20:37
1 2
 11/19 TappancsMancs ***** válasza:
Ezek jó példák, de nem igazán értem, hogy mit is értesz itt lakott vidékeken. A lakott vidéken már csak elvétve fordulnak elő odatévedt állatok és az is inkább a települések peremén. Budapesten és Szegeden elég ritkán vannak őzek például. Vagy hogyan érted?
nov. 5. 18:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/19 TappancsMancs ***** válasza:
Moa is esetleg a vadonban. Ausztráliában néha rebesgetik, hogy élhetnek még tasmán tigrisek ott, de az ilyenek városias környezetben végképp nem fognak előfordulni. Városban ismeretlen faj vagy ami kihaltnak ismerünk az szerintem nagyon valószínűtlen.
nov. 5. 18:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/19 TappancsMancs ***** válasza:

Van még őskori fánk is amit manapság találtunk meg 1994-ben és egy komplett kis erdőt alkot Ausztráliában. Úgy tudtuk, hogy 90 millió éve volt a legelterjedtebb és kihaltak az utolsó példányok is 2 millió éve. Ide teszek némi érdekes anyagot róla.


Neve


hétköznapi: "Wollemi fenyő" ("Wollemi Pine")

lat: "Wollemia nobilis"


Név eredete:

1. "Wollemia" - A "Wollemi National Park"-ról, ami Sydney régiójában van, kelet Ausztráliában.

2. "nobilis" a felfedező, David Noble nevéből ered.

............


Wollemia - en.wiki


"A Wollemi fenyő a kritikusan veszélyeztetett (CR) kategóriába tartozik az IUCN Vörös Listáján , [1] és Ausztráliában jogilag védett."

"Miután felfedezték, hogy a fák sikeresen klónozhatók, új fákat ültettek ki a Sydney-i Botanikus Kertben és az Annan-hegyben , és egészen a kaliforniai Eureka közelében található Humboldt Botanikus Kertig ültettek ."


Felfedezés /


"A David Noble , Michael Casteleyn és Tony Zimmerman által 1994. szeptember 10-én történt felfedezés csak azért történt, mert a csoport szisztematikusan feltárta a területet, új kanyonokat keresve. Noble jó botanikai ismeretekkel rendelkezett, és gyorsan felismerte, hogy a fák az egyedi kéreg miatt szokatlanok, és érdemesek további vizsgálatra.

Példányokat vitt az azonosításhoz, és arra számított, hogy valaki azonosítani tudja a növényeket. Példányait Wyn Jones, a nemzeti parkok botanikusa és Jan Allen a botanikus kertből azonosította. Az azonosítás után a nemzeti parkok a titok fátyla alá kerültek, és a felfedezők körülbelül hat hónapig nem tudták meg felfedezésük teljes mértékét. A nemzeti parkok közel kerültek az állomány megrongálódásához, amikor egy kúpgyűjtő helikopter véletlenül a forgórészével metszette az egyik fenyőt. A fajt ezt követően David Noble-ról nevezték el."


"Kevesebb mint 60 kifejlett fa növekszik vadon négy helyen, egymástól nem messze. Nagyon nehéz megszámolni az egyedeket, mivel a legtöbb fa több törzsű, és összefüggő gyökérrendszerrel rendelkezhet. A genetikai vizsgálatok kimutatták, hogy az összes példány genetikailag megkülönböztethetetlen, ami arra utal, hogy a faj 10 000–26 000 évvel ezelőtt egy genetikai szűk keresztmetszeten ment keresztül , amelyben populációja olyan alacsonyra vált (talán csak egy vagy két egyed), hogy minden genetikai változatosság elveszett."

( [link] )

............


A Wollemi fenyő fosszíliája az Australian Museum oldalán.

[link]


Itt a Royal Botanic Garden oldalán a hasonlóság szemléltetéséhez ráhelyeztek egy példány leveleiből a fosszíliára.

[link]


Australian Museum


"A Wollemi-fenyő a 20. század legnagyobb botanikai felfedezése lehet, ugyanakkor a világ egyik legveszélyeztetettebb növényfaja is volt, csupán néhány kifejlett példányról ismert, hogy vadon él. Számos kormányzati ügynökség dolgozott együtt a fajok védelmében, és ennek egyik módja a fák megművelése és elérhetővé tétele a világ kertészei számára. ... Végül a növények legálisan elérhetősége megakadályozza, hogy a feketepiaci gyűjtőknek meg kell találniuk és kifosztaniuk a vadon élő állományt."

( [link] )

............


Videók a helyszínről és egyebekről.


Ez elég jól mutatja a mély szurdokot ahol élnek.

https://www.youtube.com/watch?v=nEkNMoypTJk


https://www.youtube.com/watch?v=rSCp8u68J4U

https://www.youtube.com/watch?v=EbJROrJCxM0

nov. 5. 20:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/19 A kérdező kommentje:

11-es válaszoló: városiasodott, komoly infrastrutúrával, közigazgatassal, iparral rendelkező országokat (Magyarország, Japán), ahol kevés a vadon terület - volt valahol régebben halottam, hogy esetleg Japánban vagy Angliában még élnek kihaltnak hitt helyi farkasok, és ez indított a kérdésre: elképzelhető, hogy évszázadokon keresztül nem fedezték volna fel? vagy ilyen csak az Amerikai, Afrikai, Új-Zélandi, Ázsiai ősrengetegekben, mocsarakban fordulhat elő...


13-as válasz: nagyon érdekes, köszönöm!

nov. 7. 09:29
 15/19 A kérdező kommentje:
Még egy példa az elszigetelt gigantizmusra: Balls Pyramid, óriássáska: [link]
nov. 7. 09:31
 16/19 A kérdező kommentje:
érdekes vonatkozó cikk: [link]
nov. 7. 10:34
 17/19 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Ez rendben van, hogy Angliában esetleg még élnek már kihaltnak hitt farkasok, de kétlem, hogy városokban élnének vagy azokhoz kimondottan közel. Mondjuk némi esélyt lehet adni neki, mivel az emberek a farkasokat összetéveszthetik a kutyákkal és esetleg nem ismerik fel, hogy az farkas. Csak kétlem. Szerintem a farkasok nem olyanok, mint a mindenevő mosómedvék, amik szinte bármit megesznek és a városi kukákat is ügyesen átválogatják az ennivalóért. Egy farkasnak naponta több kg húsra van szüksége és azt max a városszéli gazdaságokban találja meg, de belvárosokban kétlem, hogy megélnének és észrevétlenek lennének.
nov. 7. 12:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/19 TappancsMancs ***** válasza:
100%
Ott van a wollemi fenyő esete, ami egy teljesen lakatlan vidék és ha nem a botanikához értő és legalább félig szakember látja meg, akkor a ritkán arra járó túrázóknak soha sem tűnt volna fel. Kis esélye van talán fel nem fedezett állatoknak akár városokban is, de inkább azok peremvidékén az esélyesebb. Például botanikusoknak, ha új fajokat akarnak felfedezni, akkor elég mondjuk az Amazonas esőerdőibe menniük és szinte garantáltan több új fajt hoznak haza.
nov. 7. 13:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/19 A kérdező kommentje:

köszönöm, érdekes


a kérdés elsősorban arra irányult, hogy TELJESEN felfedezték-e (legalább a sűrűn lakott országok) állatvilágát (már 1900 körülre), vagy ez egy tévedés?

nov. 8. 08:18
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!