A Földi éjszakai égbolt ugyanolyan, mint amit a világűrben látnánk?
A világűr nagy. Egy galaxis közepén egész másmilyen az égbolt, mint a szélén vagy két galaxis között félúton.
Ha arra gondolsz, hogy milyen onnan, ahol a ma élő űrhajósok többsége jár, ott a csillagképek ugyanolyanok, viszont se a légkör, se a fényszennyezés nem kavar be, így több csillagot láthatnak, ha elsötétítik a kabinjukat.
Ha a Föld közelében, a légkör felett lennél akkor kevesebb lenne a torzítás, több égitestet és élesebben látnál.
A légkör, a por, füst, pára elég sokat kitakar, torzít.
#3
Az Uránusz megfelelően sötét, fényszennyezés mentes helyről a Földről is látható szabad szemmel. Persze elég határeset, nem véletlenül csak bőven a távcsövek korában fedezték fel.
Az űrben nyilván kicsit jobban látszódhat (megfelelő körülmények között), de nyilván onnan sem lenne nagyon fényes.
#5
Nekem még távcsővel sem sikerült megfigyelni :/
A Stellárium csillagtérképe alapján én egy sima 2×3 centis binokulárral tudtam azonosítani, és még csak ki sem mentem hozzá a falu közepéről. Persze csak egy pötty volt, nyilván, még csak kékesebbnek se látszott (amúgy nem is olyan kék, mint egyes túl populárissá vált hamis színes képeken), de attól még biztos vagyok benne, hogy az Uránusz volt.
Miután megvan a hozzávetőleges iránya, próbáld megjegyezni, hogy hogyan állnak hozzá hasonló látszófényességű csillagok körülötte, és akkor talán tudod majd azonosítani te is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!