Kb. azért, amit a könyvben említenek. A négy kötés képessége, aromás gyűrűk és szétágazódó szénláncok elég sok lehetőséget adtak a bonyolult molekulák kifejlődéséhez.
okt. 18. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
3/14 krwkco válasza:
Ahogy 2-es írta: Egy olyan atom, aminek 4 vegyértéke van nagyon változatos molekulákat tud létrehozni. És a szén kötései olyan energiatartományba tartoznak, amit viszonylag könnyű megbontani, akár a napsugárzás segítségével. De a bontáshoz elég nagy energia kell, hogy nagyjából stabilak maradjanak.
okt. 18. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
4/14 A kérdező kommentje:
Igen, kb. ez van leírva a könyvben is, csak részletesebben.
Köszi a segítséget, így már jobban átlátom ezt a témát.
okt. 18. 12:00
5/14 anonim válasza:
Még annyit lehet hozzátenni, hogy más ilyen anyag nincsen.
okt. 18. 12:49
Hasznos számodra ez a válasz?
6/14 anonim válasza:
Tudod, mennyi az ismert szervetlen molekulák száma? Kevesebb, mint ezer. És tudod, mennyi az ismert szerves molekulák száma? Több, mint 10 millió. Ez is elgondolkodtató.
okt. 18. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
7/14 A kérdező kommentje:
#6
Hát ez a szerves-szervetlen téma nem tiszta még a fejemben, hogy mi a kettő közötti pontos különbség.
okt. 18. 13:07
8/14 anonim válasza:
Kábé annyi, hogy a szerves kémia a szénalapú molekulákkal foglalkozik, a szervetlen pedig az összes többi elem által képzett mulekulával.
okt. 18. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?
9/14 anonim válasza:
Az úgy önmagában kevés, hogy 4 kovalens kötést tud kialakítani, ez igaz minden széncsoportbeli elemre. Mivel a szénatom atomsugara kicsi, ezért a kötési energiák nagyobbak, mint a többi széncsoportbeli elemnél, illetve ez magyarázza azt is, hogy a szén képes hosszú láncokat, aromás gyűrűket stb. képezni. Ezen kívül a szén vegyületei kellően reakcióképesek is ahhoz, hogy komplex folyamatokban vehessenek részt. És még hosszan lehetne sorolni, de annyiban igaza van a könyvnek, hogy annak, hogy a földi élet alapja a szén, kémiai oka van.
okt. 18. 14:36
Hasznos számodra ez a válasz?
10/14 anonim válasza:
A kilences már profin írja az okot, csak úgy érzem nem a kérdező szintjén fogalmaz a válaszban. A kérdező szintjén úgy kéne megfogalmazni, hogy a szén ÖNMAGÁVAL is szinte korlátlan számban tud kapcsolódni úgy, hogy közben más atomok is lehetnek a molekulában. Ez egyik más elem esetében sem valósul meg. A Si ugyan képes még önmagával kapcsolódni, de leginkább csak a szénhidrogénekhez hasonló vegyületek stabilak, és a heteroatomok (más atomok is szerepelnek a molekulában) nem olyan jellemzőek, mint a szén esetében.
A többi jellemvonást már az előttem szólók kiválóan ecsetelték.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!