Mire jó az emberbűz evolúciósan?
"Viszont erős versenyelőnyt jelent, ha valaki tisztálkodik, nem? :)"
Ma igen, akkor egyértelmüen csak hátrány volt.
"Viszont erős versenyelőnyt jelent, ha valaki tisztálkodik, nem? :)"
"Ma igen, akkor egyértelmüen csak hátrány volt."
Akkor is egészségesebbek voltak a tisztábbak, tehát vonzóbbak voltak.
NEM, nem voltak egészségesebbek a tisztábbak, mert NEM VOLTAK olyanok!
Fogd már fel, akkoriban az emberek NEM fürödtek, legfeljebb karácsony meg húsvét elött mosakodtak meg alaposabban.
Másrészt aki más, mint a megszokott, azt kiközösítik, ez így volt akkor is.
Kolozsvárról az erdélyi Fehérvárra keleti irányba kell
menni. Egész Szász-Magyar vilájetig az oláh ráják fekete
oláhok. Oláhországban a bégek nagyon zsarnokoskodtak ezek
fölött, azért e ráják azt mondva : »Áz igazság legyen igazság«,
mind Erdélyországba költöztek s a királynak egy-egy arany
adót adnak és más kötelességük nincs. Ezek a fekete oláh ráják
igen piszkosak, a magyar ráják és katonák pedig tiszták.
Evlia Cselebi 1666-os utazása
Hogy az embernek egyáltalán szaga van, az evolúciósan nem minden szempontból volt hasznos, mivel mind vadászként sikeresebb lett volna egy szagtalan ember, mind prédaként jobban el tudott volna bújni a nagyragadozók elől.
De mivel az ember nem műanyagból van, a testszag elkerülhetetlen, mivel a bőr kipárolog, zsírt bocsát ki, stb. Minden fejlettebb állatnak van szaga, hiába nehezedik meg ettől az életük. Mivel a szagot nem tudta eltüntetni az evolúció, legfeljebb csökkenteni egyes esetekben.
És ha már szag, akkor az aránylag jó szaglással rendelkező állatok ezt kihasználták azonosításra, és egyéb információk közlésére.
Pl. a majmoknál a csapaton belüli magasabb rang magasabb tesztoszterinszintet jelent, és ez az állatok saját szagán is érződik. Vagyis, a hímek esetében már a szag megmondja egy nősténynek, hogy ez egy menő pasi, tőle lesz érdemes kölyköt szülni, mert az jó eséllyel életerős lesz. (Embereknél is megmaradt, hogy a magas TST-szintű, vagyis nagyon férfias férfiak szaga férfiasabb.)
A nőstény állatok szaga is megmondja, hogy ivarzanak, vagy mi a helyzet. Még emberek esetében is megvan, hogy érzékeny orrú emberek egy erősebb szagú nőről, aki már órák óta nem mosdott, meg tudják mondani, hogy épp menstruál.
De még abban is fontos a szag, hogy a nők még a mai napig is izgatóbbnak tartják egy olyan férfi szagát, akinek a szaga nem hasonlít nagyon a saját férfirokonaik szagára. Ennek pedig az az evolúciós előnye, hogy más genommal rendelkező emberrel való szaporodás nagyobb valószínűséggel szűri ki a genetikai problémákat. Ha egy nő teherbe esik, onnantól ez megfordul, és már nem érdeklik az idegen szagok, hanem megnyugtatóbbnak tartja ismert szagú, tehát rokon férfiak közelségét, akiktől valamilyen szinten segítséget remélhet.
A válások magas számához is hozzájárul, hogy az emberek elfedik a testszagukat. De hosszú távon nem lehet ezt megtenni, és egy idő után az emberek már nem izgatónak, hanem idegesítőnek tartják a partnerük szagát, ha ő genetikailag közel áll hozzájuk.
#24: "NEM, nem voltak egészségesebbek a tisztábbak, mert NEM VOLTAK olyanok!"
Hááát, ez csak részben igaz. Az általános felfogás és a filmekben terjesztett sztereotípiákkal ellentétben az egyszerű kora középkori emberek többnyire ügyeltek a személyes higiéniára. A hideg vízben (mert a melegített nagyon költséges volt) való fürdőzés viszonylag tényleg ritka volt, de a száraz "dörzsöléssel" való tisztálkodás mindennapos volt, valamint a kéz és arcmosás is, továbbá a haj nyírása és gondozása is, és ezekben a korszakokban különösen fontos volt a mindenféle sapkahordás, aminek a haj tisztán tartásában is volt szerepe. Legalább hetente egyszer fürödtek is általában, patakokban, egyéb természetes vizekben, és nem egyszerűen lubickoltak, hanem csutakolták magukat. Igazándiból pont a későbbi gazdagok nem fürödtek rendesen, pl. egy 18. sz-i századi nemes nagyságrendekkel volt büdösebb egy egyszerű korai középkori parasztnál. Éppenhogy a korai középkorban jobban fürödtek, mivel a római korokból még sokáig fennmaradtak a fürdési szokások. Voltak nyilvános fürdők - igaz, messze nem olyan jók, mint a rómaiak - és a templomokban is hirdették a testi tisztaság fontosságát. Pl. a skandinávok nagyon sűrűn tisztálkodtak vízzel is, és már az 1100-as évek óta ismerték a szauna mainak mondható formáit (a hagyomány szerint már i.e. 2000 óta). Akkoriban úgy gondolták, hogy a tisztasággal (beleértve a ruházatot is) elkerülhetőek a betegségek.
Valójában a fürdőzés szokása a reformáció után kezdett kikopni általánosan is, és egyre erőteljesebben, majd a 18.sz-ban kezdett ismét magához térni. Előtte volt az a korszak, hogy még a gazdagok is fürdés helyett parfümöket használtak, és a filmek ezt az időszakot vetítik ki akár az egész középkorra, és minden emberre, ami pedig nem igazán történelemhű látképet ad a középkorról. Az ókor tekintetében is kedveltek voltak a fürdési szokások, feltehetőleg még az egyszerű emberek tekintetében is. Egészében véve azt mondanám, hogy az emberiség viszonylag mindig ügyelt a tisztántartására. Hpgy az ókor előtt mi lehetett? - aztatat nem tudom, de nyilván akkoriban nem lehetett túl fontos a tisztálkodási igény, így ott azok a szagok voltak a megszokottak, amik fürdés nélkül elterjedtek, ugyanakkor nyilvánvalóan lényegesen jobb lehetett az őseink szaglása, és több tucat betegségek erősebb/másabb szagokat termeltek ki (ahogy azt az állatok is jobban érzik nálunk, és egyébként a nemiséget, fogékonyságot reklámozó illatok is erőteljesebben terjednek a jellegzetes testszag erősödésével, főleg, ha az eleinknek még volt Jacobson szerve (vomeronasalis szerv)), így ezeket az embereket alighanem a többiek kerülték.
Az, hogy ma mit tartunk büdösnek, az nyilvánvalóan beégett ösztönök eredménye is, de ehhez hozzáadódik nem kevéssé a kultúra tanítása is. Pl. van egy hazánkba költözött csajnak podcast-ja (Amerikából Jöttem), aki mondta, hogy náluk nagyon ügyelnek a parfümözésre, viszont a magyarok csak fürdenek inkább, így neki előszörre kicsit még az is kellemetlen volt, hogy a buszon, villamoson érezte a nyers magyar testszagot, ami nem illatos volt.
Az, hogy ma mit tartunk büdösnek, az nyilvánvalóan beégett ösztönök eredménye is, de ehhez hozzáadódik nem kevéssé a kultúra tanítása is. Pl. van egy hazánkba költözött csajnak podcast-ja (Amerikából Jöttem), aki mondta, hogy náluk nagyon ügyelnek a parfümözésre, viszont a magyarok csak fürdenek inkább, így neki előszörre kicsit még az is kellemetlen volt, hogy a buszon, villamoson érezte a nyers magyar testszagot, ami nem illatos volt.
Hogy mi?
"Ezek a fekete oláh ráják
igen piszkosak, a magyar ráják és katonák pedig tiszták."
Evlia Cselebi 1660-1666 között
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!