Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nullás a vércsoportom, akkor...

Kisdanibrian19830112 kérdése:

Nullás a vércsoportom, akkor apukámnak miért A+?

Figyelt kérdés
Egy apa vércsoportja csak olyan lehet mint a gyermekéé, nem? Volt a Jóban Rosszban sorozatban! Így két édes ill két apai féltestvér vércsoportja csak azonos lehet.

#A+ Apa #0 Fiú
tegnap 17:14
1 2
 11/18 anonim ***** válasza:
@10 Csak így kilogikázva, szerintem arra, hogy nem "édes" az apa :)
ma 00:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/18 sadam87 ***** válasza:

#11

Csak arra pont nem arra mutat. :)

Hiszen a vázolt szituációban az anya az AB-s, tehát neki nem lehet(ne) 0-s gyereke. Az viszont az apa hűtlenségével elég nehezen jöhet össze. (Meg amúgy is. Bár nyilván azért vannak lehetőségek. Ezért is érdekelne, mire gondolt a 8. válaszoló.)

ma 01:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/18 anonim ***** válasza:
Hát akkor nem "édes" az anya. Ilyenre is volt már példa.
ma 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/18 anonim ***** válasza:
#12 Vagy örökbe fogadták, vagy elcserélték a kórházban, ha AB-s anyának nullás gyereke van, vagyis nem az adott nő az édesanya.
ma 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/18 anonim ***** válasza:
Esetleg a nagyon ritka hh antigén miatti látszólagos nullás. ( Bombay vércsoport: recesszív episztázis nevű genetikai jelenség miatt)
ma 10:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/18 sadam87 ***** válasza:

#14

Köszönöm! Azért is gondoltam, hogy jó volna kifejteni, mert elsőre én is azt hittem, arra gondolsz, amit a 11. válaszoló írt. Csak az pont nem jó magyarázat.

Amiket írsz, tényleg reális magyarázatok, talán a legvalószínűbbek. Azért még hadd írjak párat (amellett), amit a 10. válaszomban írtam:

- lehet, hogy elrontották a vércsoportvizsgálatot (nem olyan gyakori, de azért előfordul)

- nagyon ritkán előfordul, hogy megváltozik a vércsoportja valakinek, például ha csontvelő átültetésen esett át

[link]

- elvileg genetikai kimérizmus is állhat a háttérben (bár az már tényleg extrém ritka)


#15

A Bombay vércsoportot már én is említettem a 10. válaszomban. ;)

ma 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/18 anonim ***** válasza:

#16 Nem, én abból következtettem, hogy ha az anya AB, akkor semmilyen apától nem lehet nullás vércsoportú gyereke, a következő Punett-táblák alapján (mivel 0-ás AB0 vércsoportnál akkor lehet, ha homozigóta 0 a genotípus):

[link]

Ezért ha egy AB vércsoportú anyának terhesség után 0-ás vércsoportú gyereke születik, akkor nem az apát, hanem a kórházat kell gyanúsítani, mert nagyobb az esélye annak, hogy összecserélték, minthogy mutáció lépett volna fel, de annak is hogy szándékosan örökbefogadták őt. Persze én nem számoltam a Bombay-jelenséggel, csak az AB0 vércsoport monogénes öröklődését vettem figyelembe.

ma 11:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/18 sadam87 ***** válasza:

#17

Nekem világos, csak nem voltam benne biztos, hogy mindenkinek az. Ilyen felütés mellett szerintem a legtöbb ember arra asszociál, hogy az apa volt hűtlen. Azért is szerettem volna pontosítani, mert egyébként nagyon jó a 6. válaszod, ez az egy volt szerintem félreérthető benne.

Egyébként most próbáltam utána nézni, hogy mennyire gyakori az újszülöttek összekeverése a kórházban. Azért annyira nem, ahogy látom. Itt azt írják, hogy világszinten az évi 4 millió újszülöttből kb. 28 000-et cserélhetnek el véletlenül a kórházban.

[link]

Itt meg azt, hogy az USA-ban 1000-ből 1-et cserélhetnek el időlegesen (gondolom itt az időleges azt jelenti, hogy hamar rájönnek hibára):

[link]

Szóval nem túl gyakori. Nagyságrendileg kb. összevethető a vércsoport meghatározás hibájával. Itt egy felmérésben azt írják, az AB0 vércsoport meghatározásnál 0,14% volt a hiba aránya:

[link]

Itt azt írják az AB0 vércsoportot érintő hibás átömlesztések száma 10 000 esetből 0,9-ről 0,4-re csökkent. Ez mondjuk jóval kisebb arány, de ez már a tényleges átömlesztési hibákat jelenti.

[link]

De az első vércsoportos link adata részben régebbi periódusból is származik, a technika is fejlődött. No meg nyilván az sem mindegy, hogy hol, milyen céllal, hogyan tesztelik a vércsoportot.

ma 11:38
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!