Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az, hogy nincs szabályos kör...

Az, hogy nincs szabályos kör a matematikán kívül, összefüggésben van azzal, hogy a tér görbe?

Figyelt kérdés
ma 10:35
 1/10 anonim ***** válasza:
93%

Nincs a kettő között összefüggés. Azért nincs teljesen szabályos gömb, mert a természetben mindig vannak "zavaró" hatások, egy kis asszimetria stb. Ez független a téridő görbültségétől.


Amúgy meg a természt 3 D-s tehát kör eleve nem is nagyon "létezhet" önmagában. Inkább gömb az ami előfordul. Kör lap, vagy kör mintázat előfordulhat, de annak is van kiterjedése.

ma 10:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:

#1


Nem akarok vitázni veled, csak megjegyzem, hogy nekem ezek a ping pong labdák szabályos gömbnek tűnnek:


[link]


Hogyan lehet megcáfolni azt, hogy ezek szabályos gömbök?

ma 10:56
 3/10 anonim ***** válasza:
91%
Műszerekkel. A szemed nem tökéletes.
ma 10:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:

Illetve ezek a papír körök szabályos körnek tűnnek:


[link]


Ha ez csak illúzió, akkor mi a cáfolat?

ma 10:58
 5/10 krwkco ***** válasza:
94%
A legegyszerűbb érv, hogy ezek a tárgyak mind atomokból állnak. A szélük határozatlan és hullámvonalas. :-)
ma 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
94%

Te veteted fel, hogy nincs szabályos kör.


Egyébként pont a pingpong labda egy érdekes dolog, mert egészen komoly tudomány van mögötte, hogy hogyan lehet minnél jobban megközelíteni a tökéletes gömböt a gyártásnál. De ugyanez a problematik a golf labdák esetén is. Nem véletlenül van, hogy egy verseny labda elképesztő pénzbe kerül (mindkét sportnál).


A kivágott körlapok esetén senki nem vár tökéletest. És bocs, de a kérdésedben én a természetben előforduló dolgokra gondoltam, nem a mesterségesen előállítottakra ne haragudj. De előállítani sem tudunk tökéletes kört. Nem véletlenül van megadva minden gyártmány esetén (akár egy ilyen körlap esetén is), hogy mekkora lehet az eltérés a tökéletes körtől. De ez van pl. egy tengely esetén is aminek "tökéletes hengernek" kell lennie, és egészen durva egy szint után, hogy ezt megközelítsük. Ugyanígy tökéletes síkot sem tudunk gyártani, párhuzamost sem, sőt semmilyen szögben találkozó felületet sem. Mindig meg kell adni, hogy mi az a tűrés amin belül elfogadjuk körnek (gömbnek, hengernek), síknak, párhuzamosnak, szögben találkozónak.

ma 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 A kérdező kommentje:

#6


Igen, én vetettem fel, hogy nincs szabályos kör, de nem értettem mélyebben ezt a témát, azért kérdeztem rá.


"a pingpong labda egy érdekes dolog, mert egészen komoly tudomány van mögötte, hogy hogyan lehet minnél jobban megközelíteni a tökéletes gömböt a gyártásnál."


Akkor a pingpong labda kiváló példa az illúzióra, mert tökéletesnek tűnik, holott csak megközelíti a tökéletest.

Most elkezdett érdekelni, hogy miként gyárhatják ezeket a sportszereket.


"Nem véletlenül van megadva minden gyártmány esetén (akár egy ilyen körlap esetén is), hogy mekkora lehet az eltérés a tökéletes körtől."


Wow, én még ilyet nem láttam, de ez érdekelne. De akkor jobban elolvasom majd az adatait a csomagoláson, hátha megtalálom rajta.

ma 11:10
 8/10 anonim ***** válasza:
92%

" De akkor jobban elolvasom majd az adatait a csomagoláson, hátha megtalálom rajta." -> Nincs rajta a csomagoláson.


Régen voltak ún. termék szabványok a magyar műszaki szabványok között. Ezek szabályoztak mindent. Pl. a vonalzókon (régieken) volt egy ilyen, hogy MSZ xxx ez jelezte, hogy melyik szabvány szerinti vonalzó, és a szabvány tartalmazta.


Ma ezek nagyrészt megszűntek (ezek a termék szabványok). Ma ez úgy van, hogy ha szüksége van valakinek egy ilyn szerkezetre (pl. a fenti ábrán mutatott körlapokra). Akkor megmondjuk a gyártónak (én mint megrendelő), hogy olyan körlapokat szeretnék amiknek az eltérése a tökéletes körtől pl. +/- 0,1mm. Akkor ő ebből már tud gyártani.


Amúgy meg itt van egy pár jó összefoglaló:


[link]


[link]

ma 11:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 Psycho ***** válasza:
87%

Ide kapcsolódó érdekesség / fun fact, amitől én legalábbis emlékszem, hogy anno eldobtam az agyam, amikor olvastam róla:


Kérdés: szerinted melyik "simább" felszínű? A biliárdgolyó, vagy a Föld?


Válasz: A Föld. Legalább is domborzati értelmben. Ha felnagyítanád a biliárdgolyót akkorára, mint a bolygónk, akkor nagyobb felületi egyenlőtlenségek lennének rajta, mint amilyenek a valódi Föld hegyei.

Arányosan nézve tehát a Föld simább, mint egy biliárdgolyó!

ma 12:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:
100%
A neutroncsillagok állítólag a legjobban tökéletes gömbhöz közelítő testek a Világegyetemben.
ma 13:58
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!