Fekete lyuk lépett a Naprendszerbe & már a Marsnál jár. Kell félni hogy elnyel minket?
Ismert, hogy a fekete lyuk elnyel mindent. Az anyagot, a teret és az időt is. Onnan semmi sem szabadul ki még a fény sem. Innentől kezdve nagyon félek mivel már belépett egy ilyen a Naprendszerbe és azt oilvbasom, hogy már a Marsnál van.
Természetes ilyenkor az emberi félelem és még nem olvastam mélységében utána máshol. Így első reakcióm ide vezetett. Mennyire kell rettegni? Elpárolog vagy megmarad? Benyeli a Földet esetleg mást is?
Huhúúú :D
No. Menjünk ennek neki.
-> a feketelyuk nem nyel el mindent. Ahhoz, hogy "belezuhanj" egy feketelyukba, pontosan ugyanúgy energiát kell veszítened, mintha a Marsba csapódnál. Ha nem veszítesz elég energiát, akkor a feketelyuk körül pályára állsz, ha semmi energiát nem veszítesz, akkor meg kiröpülsz a francba.
-> a naprendszerben nincs feketelyuk. Egy proton méretű feketelyuk is úgy szétzilálná a bolygók pályáját, hogy előbb döglenénk bele abba, mint abba, ha esetleg belezuhannánk.
"Fekete lyuk lépett a Naprendszerbe & már a Marsnál jár. Kell félni hogy elnyel minket?"
Nagyon nem kell félni, mivel a cikkben szó nincs arról, hogy fekete lyuk léphet volna a Naprendszerbe. (Bár az origót tudományos szempontból messze nem tartom a legjobb forrásnak, azt el kell ismerni, hogy még az idézett cikkben sem állítottak semmi ilyet, még a címben is feltételes módban írnak.)
Szó nincs arról, hogy fekete lyukat fedeztek volna fel a Naprendszerben (vagy akár csak a közelében). Arról van szó, hogy ha kis méretű fekete lyukak vannak a Naprendszerben (ami úgy merült fel, hogy a sötét anyagra az egyik lehetséges magyarázat, hogy nagyon sok kis méretű fekete lyuk alkotja), akkor ezek kimutathatóak lehetnek az égitestekre (pl. Marsra) gyakorolt hatásukon keresztül. (Amúgy azt is leírják, hogy ha ez az elképzelés igaz - ami egyáltalán nem biztos - kb. 10 évente halad át egy ilyen kicsi fekete lyuk a Naprendszer belső részén. Szóval ha szerinted 10 évente szokott lenni világvége - mármint valós, mert a kitalált egyértelműen gyakoribb -, akkor nyugodtan kezdj el aggódni.
"Ismert, hogy a fekete lyuk elnyel mindent. Az anyagot, a teret és az időt is."
Hát igen. Kivéve a teret és az időt. De háromból egy nem is olyan rossz arány, érettségin már kettes.
"és azt oilvbasom, hogy már a Marsnál van."
Tényleg nagyon érdekelne, hogy ezt hol olvastad.
"Benyeli a Földet esetleg mást is?"
Nem nyeli.
#1
"Egy proton méretű feketelyuk is úgy szétzilálná a bolygók pályáját, hogy előbb döglenénk bele abba, mint abba, ha esetleg belezuhannánk."
Egy proton méretű fekete lyuk semennyire nem zilálná szét a bolygók pályáját.
Elolvastad, hogy mit ír a cikk, és mit ír feltételesen. Végeztek egy szimulációt, hogy ha lenne ilyen (nem tudjuk, hogy van-e), de azt feltételezték, hogy ha létezne ilyen... Akkor hogyan tudnánk kimutatni. Erre azt találták, hogy ha sikerülne mérni a Mars pályájában eltérést ami kb. 1m nagyságrendű (azért ez még a mai mérési hibahatár alatt van) azzal ki lehetne mutatni egy ilyen jelenséget. De ez az egész egy szimuláció, hogy egyáltalán képesek lennénk egy ilyet kimutatni vagy sem. És ha igen, akkor hogyan lehetne. Sem az origos sem az eredeti nem írja, hogy ilyen "belép a naprendszerbe", hanem annyit ír, hogy ha előfordulna az, hogy egy ilyen belép akkor azt hogyan lehetne egyáltalán detektálni. Hogyan vennénk észre, hogy egy egy ilyen belép.
Az állításod másik fele: "Kell félni hogy elnyel minket?" Olvasd el értő módon a cikket. Ha be is lépne nem nyelne el minket, mert a Mars pályáját is csak kb. 1 méterrel módosítaná. És a cikk írja is, hogy pl. a Föld-Hold rendszerben nem is lenne kimutatható a hatása. Komolyan te tovább olvastad az általad linkelt cikket a címénél? Nem szedne szét semmit, mert semmilyen hatása nem lenne. És a Mars pályájára is csak 1m-t hatna. Ami azért a Mars pályához képest elenyésző. A Mars - Nap közepes távolság kb. 230 millió km (kerekítve). azaz kicsit kifejtve:
230 milió km:
230 000 000 km
230 000 000 000 m
És ezen a távolságon lenne 1 m az eltérés. Azaz a
230 000 000 000 m változna 230 000 000 001 -re. Szerintem nem igazán észrevehető...
#1: egy kis pontosítás:
"Egy proton méretű feketelyuk is úgy szétzilálná a bolygók pályáját, hogy előbb döglenénk bele abba, mint abba, ha esetleg belezuhannánk."
Kérdés, mit értünk az alatt, hogy "proton méretű" - a proton tömegét, vagy átmérőjét? Feltételezem nem a tömegre gondoltál, hisz egy protonnyi tömeg (mivel... protonnyi), nem sok bajt okoz - ergo érdemes lefuttatni, mi lenne, ha egy ekkora átmérőjű fekete lyuk tévedne felénk.
A proton átmérője kb. 0.844 femtométer, ami 0.000000000000844mm.
Egy ekkora átmérőjű fekete lyuk tömege kb. 568.000.000 tonna (amúgy nem semmi).
Ez elsőre soknak tűnik, de egy nagyjából 750 méter átmérőjű sziklás/köves aszteroida méretének felel meg, ha 3g/köbcenti sűrűséggel számolunk.
Itt lecsekkolható az eseményhorizont kalkulátor:
Ha egy 750 méter átmérőjű aszteroida szétzilálná a bolygók pályáját, akkor a naprendszer nagy bajban lenne...
Az én fekete nadrágomon i van egy fekete lyuk. Rengeteg féle fekete lyuk léteik. Amelyik úgy kezdődik, hogy "naprendszerbe lépett", legalább annyira ártatlan (ha egyáltalán létezik), mint a fekete nadrágomon lévő.
Azonban az véresen komoly, hogy sok ember számára lehet úgy fogalmazni, hogy féljen. Ezt közönségesen manipulációnak hívják, ősidők óta ismert. És ilyenkor a helyes megoldás az, ami itt történt. Megkérdezzük. És remélhető, hogy valaki vagy valakik adnak hasznos választ a sok nem oda való között is.
"Fekete lyuk lépett a Naprendszerbe & már a Marsnál jár."
Bocsika, de hogy vették észre?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!