Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Nem értem a látást. Hogy...

U. Xorter kérdése:

Nem értem a látást. Hogy működik valójában?

Figyelt kérdés
Vegyünk egy egyszerű, stilizált esetet: sötétben vagyunk, van két pici led: egy piros és egy zöld. Ahogy a fényük a szemembe ér, kis közelítéssel pontszerűen látom őket egyszerre egymás mellett. Ha odébb lépek egy kicsit, akkor ugyanúgy látom mind a két fénypontot, csak természetesen kicsit máshol. Tapasztalati úton tudom, hogy körbe járva a fénypontokat, mindig látszódnak a látóteremben valahol, amíg ki nem takarja valami. Viszont adódik a kérdés, hogy akkor ezt a két fénypontot miért nem látom egyszerre a látóterem egész területén kitöltve annak egészét? Elvileg egy nagy összevisszaságot kellene látnom a piros és a zöld keverékeként. Tudjuk persze, hogy nem így van, de miért nem?

szept. 17. 06:56
 1/5 anonim ***** válasza:
91%
A szemlencse valós, fordított állású képet rajzol a retinára, az ott keletkező ingereket dolgozza fel látásélményként a központi számítógépünk.
szept. 17. 07:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:
81%

A tetrációs és ahhoz hasonló kérdések után már ez egy reménysugár!


Tehát a válasz:


A megoldás a szemlencséd képalkotó tulajdonságából adódik.


Mindkét fényforrás lehet akár egy kis kiterjedésű izotróp sugárzó, amelyek teljesen egyenletesen bevilágítják a helyiség falait, így egyenletes sárga megvilágítottságot biztosítva, de ha a sugárzókra tekintesz, akkor a szemedre eső összes fénynek iránykarakterisztikája is van egyben.


A szemlencséd egyik felére kissé más szögből érkezik a fény, mint a másik felére, így információ van jelen arról, hogy hol van annak a forrása. A leképezési geometriából eredően ez egy meghatározott helyen fog fókuszálódni.


A másik fényforrás fényének kissé mások a beesési szögei a szemlencséd ugyanazon helyeire, így azok az előbbitől eltérő helyre lesznek fókuszálva a leképezés síkjában, és így az másik fényérzékeny sejtet fog ingerelni az első fényforrás fényéhez képest.

szept. 17. 07:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
62%
Továbbá tudnunk kell, hogy ezek az érzetek azért jöhetnek létre, mert a fényforrás fogalma azt jelenti, hogy adott pontról (területről) fénysugarak (energia) áramlanak ki egyenes vonalban és minden irányban. ami a szemed megfelelő pontjaira ér, az idézi elő a fent leírtakat.
szept. 17. 10:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
86%

"akkor ezt a két fénypontot miért nem látom egyszerre a látóterem egész területén kitöltve annak egészét?"

Mert a ledekből, csak a közvetlenül a szemedbe érkező fénysugarakat látod. A fénysugarak egyenes vonalban terjednek. És a ledekből a nem a te irányodba kilépő fénysugarak később nem írnak le egy ívet és nem érkeznek más irányból a szemedbe.

szept. 17. 11:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:
62%
Felfogás kérdése, a fenti hozzászólásokkal teljesen egyetértek, azonban ha tovább boncolgatjuk, akkor valójában pontosan ez történik, végig látod a források fényeit. Hiszen a fénysugarak visszaverődnek a környező tárgyakról. Viszont ennek hatására megváltozik a hullámhossz és az irány is. Így nyilvánvalóan más lesz a sugár forrása. (Mármint az agyunkban alkotott képben) Gyakorlatilag pontosan az történik hogy egy összevisszaságot látunk sok sok különbőző fénysugár érkezik a szemünkbe, csak az agyunk egy képet alkot belőle, amit ráadásul kiegészít a saját tapasztalataival. Sokszor akár tévesen is, vannak erre nagyon jó kis optikai illúziós képek / videók.
szept. 17. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!