A jégkorszak idején mennyire voltak hidegek a telek a neandervölgyi ember területén?
8/ "Azért az a -25 nem tűnik olyan kiemelkedően hidegnek."
Hát ma Oroszországban tényleg nem, de Európa közepén már nem ilyenek az átlagos telek.
Ha belegondolunk azért a nyári maximum 15-20 °C az nem igazán egy nagy nyaralós időjárás egész nyárra! Vagyis egyáltalán nem voltak 30 °C-os nyarak. (Illetve voltak hirtelen rövid meleg időszakok, de azok után visszajött a hideg és azok kivételek voltak.)
És az átlagos télnek a -20, illetve az egész télen át tartó mélyen a fagypont alatti hőmérséklet azért nem kevés. Ma azért nem ilyenek a telek.
És az is igaz, hogy a jégkorszak - mint az adatokból látható - valóban nem volt örök fagy jellegű egész Európában (mint ahogy hinni szokták). A folyamatos jég és fagy az Európában csak északon volt (lásd a térképeken).
Mit érek rajta?
> "Hát ma Oroszországban" ...
> "Ma azért nem ilyenek a telek."
Ma - és ez akár csak a 2020-as éveket is jelentheti és korábbiakat is - de a telek Európa közepén nem folyamatosan fagypont alattiak. És Oroszországban vannak ma hasonlóak, de nem Közép- vagy Nyugat-Európában.
Az meg, hogy melegszik manapság a klíma az nem igazán változtat a paleoklimatológiai hőmérsékleteken (se egyes oroszországi mai hideg nyarakon és fagyos teleken sem).
Igazából nem mindenhol lettek a telek melegebbek, hanem bizonyos régiókban. Mondjuk oké, az említett orosz vidékeket is kis mértékben érinti, de Európát és az Arab-félszigetet sokkal inkább. Itt egy térkép, ahol a piros az nem hőmérséklet, hanem a szokásostól való melegebb felé eltérést jelenti. Második a szárazföldek majdnem összessége a felmelegedésben.
( [link] )
NASA
"Ahogy a térképek mutatják, a globális felmelegedés nem azt jelenti, hogy a hőmérséklet mindenhol azonos ütemben emelkedik. A hőmérséklet az egyik régióban 5 fokkal emelkedhet, a másikban 2 fokkal csökkenhet. Például az egyik helyen rendkívül hideg tél ellensúlyozhatja a világ másik részén a rendkívül meleg teleket. Általában a felmelegedés nagyobb a szárazföldön, mint az óceánok felett, mivel a víz lassabban veszi fel és engedi fel a hőt (termikus tehetetlenség). A felmelegedés bizonyos szárazföldi tömegeken és óceáni medencéken belül is jelentősen eltérhet."
( [link] )
Az orosz vidéken is bár van némi felmelegedés, csak azért ott a telek északon most is hidegek és nem olyanok mint nálunk. Jakutszkban (Yakutsk) télen még most is csak fagypont alatti hőmérsékleteket regisztrálnak, szóval ott a tél még mindig fagyos.
Magyarországon meg a -20 fok azért nem volt túl gyakori (és javítsa aki pontosat tud), illetve kivétel a jégkorszaki teleken (de nem nyarakon).
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!