Mi a különbség a fény részecske és a hullám természete között ?
"A hullám is részecskékből áll nem"
Nem. Szerintem ez a "hullám" szóból eléggé egyértelmű. Kimész a vízpartra, látsz egy hullámot. Mi az? Semmi. A hullám technikailag nem létezik, az csak a közvetítő közegnek az állapota, oszcillációja. A hullám önmagában nem egy létező fizikai objektum, közvetítő közeg nélkül nem létezhet és ezáltal nem is alkotja semmi.
A különbség, hogy milyen kísérleti elrendezésben vizsgáljuk. Van olyan helyzet amikor elektromágneses hullámkétn viselkedik (pl. a teljes optika, lencsék, tükrök, interferenciák); és vannak esetek amikor részecskeként viselkedik (pl. fotóelektromos hatás).
Amúgy a kérdező amit felvetetett "A hullám is részecskékből áll nem, csak ezek igen aprók. Nem lehet elképzelni részecske nélkül bármit is." -> Nem teljesen értelmetlen. Mert amikor 1864-ben Maxwell publikálta a róla elnevezett Maxwell egyenleteket és ebből kijött (matematikailg), hogy létenezk elektromágneses hullámok az akkori tudosók is azt hitték, hogy kell valami közegnek lennie ("anyag") amiben az elektromágneses hullám képes terjedni. Az is kijött a számításaikból, hogy a fény elektromágneses hullám (sebesség azonosság miatt). Később született csak meg az a megoldása a Maxwell egyenleteknek (és ehhez kellettek 1888-ban Heinrich Hertz kísérletei, amiben kimutatta, hogy tényleg léteznek elektromágneses hullámok, mert addig csak "feltételezés" volt, hog yléteznek mert csak a Maxwell egyenletek megoldásából jött ki), hogy nem szükséges külön közvetítő, hordozó (nevezzük aminek akarjuk) az elektromágneses hullámoknak. Nagyjából Hertz kísérleteivel egyidőben végezte (1887-ben kezdték) Michelson és Morley híres kísérletét (mai napig ez a Michelson-Morley kísérlet néven ismert), amiben szintén cáfolták, hogy lenne a fénynek közvetítő közege. Ez tudománytörténetileg így alakult. Alapvetően nem teljesen "helytelen" a kérdés felvetés, csak egy kb. 137 éve pontosan kiderült, hogy a fény ilyen szempontból "speciális".
A kérdés másik fele "A fénynek is lehet előbb- utóbb toxikus hatása"
Ez teljes mértékig így van. A napsugárzás az ismert rákkeltők (karcinogének) listáján szerepel pl. az IARC (WHO tagszervezete) listáján is "A" csoportos ld.:
[link] és itt megtalálod:
"Solar radiaton"
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!