Mi a különbség az édes és sós víz között? Hogyan alakult ki az édes víz és miért iható?
Ezt mi alapiskolán alsó tagozaton tanultuk a szocialista oktatási rendszerben. A tantárgy neve "természetismeret" volt a 3. és 4. osztályban - szlovákiai magyar iskolában.
Ma van internet googlival, és abba csak elég beírni "sós víz". A kilencedik találat a wikipédiás "tengervíz" szócikk, ahol minden részletesen el van magyarázva.
Bocsi az offért - de a gyakoris regisztrációs korhatár 16 év - ebből érdekes konzekvenciát lehet levonni!
"Mi a különbség az édes és sós víz között?"
A sós víz vagy másnéven tengervíz néhány százaléknyi oldott sót tartalmaz. Főleg nátriumkloridot. A kialakulását 1-es (A nagy Levin) leírta.
"Hogyan alakult ki az édes víz"
Az édesvízek alapjában eső vagy egyéb csapadék eredetűek. Azaz párolgással és lecsapódással, röviden desztillációval keletkeznek. A párolgás során a sós vízből csak a H2O vagyis a víz távozik. A sók az oldatban maradnak. Ezért a desztillált víz nem tartalmaz sókat.
"és miért iható?"
A megivott víz egyik fontos szerepe, hogy a szervezetből a felesleges vízben oldható anyagokat, sókat eltávolítsa. A vese egy bizonyos töménységű vizeletet tud létrehozni. Ha ennél nagyobb sótartalmú vizet iszunk, akkor a sók mennyisége nem csökken, hanem nő a szervezetben és "kiszáradunk". Lelassulnak vagy leállnak az ozmózison (a különböző koncentrációk kiegyenlítődése a sejthártyákon keresztül) alapuló folyamatok.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!