Mi lesz a rozsdával, ha nem lehet újrahasznosítani? Ezek szerint folyamatosan csökken a bolygónk vastartaléka?
"A rozsda, oxidréteg amely a
nyersvas széntartalmát szén-dioxiddá
alakítja. "
De ha rozsdásodik valami, a rozsda is vasból van, azután mi lesz vele, hogy a széntartalmat szén-dioxiddá alakítja?
A rozsda lényegében ugyan az az anyag ami a vasércekben is megtalálható. Rozsda ugyan úgy visszaalakítható fém vassá ahogy azt kinyerjük az ércekből.
Amíg képesek vagyunk összegyüjteni a vashulladék túlnyomó részét nem fogunk kifutni belőlle.
Amikor a rozsda széndioxiddá alakítja a szenet, a vas oxid molekuláról leválnak az oxigén atomok, és CO2-t képeznek. Ebből fém vas marad hátra, ami beleolvad az vas/acél elegybe.
Igen, valóban van baj, de nem a rozsdával önmagában és nem úgy ahogy gondolod.
A baj azzal van, hogy szétterítjük a nyersanyagokat a Föld teljes felszínén. Hatékonyan feldolgozni viszont csak a feldúsult anyagokat tudjuk, ezért dologzunk ércekkel.
A vasból meg más anyagból is, amit visszavisznek mint hulladék, azzal önmagában nincs akkora probléma, az lehet hogy hasonló vagy jobb, mint az érc. Pl a rozsdás vas az éppenséggel jobb, mint a vasérc. Viszont az a vas (illetve rozsda) amit elhord a szél, meg bemosódik a tengerbe, meg stb, az már nem kerül vissza a körforgásba. Illetve lényegében az sem, ami olyan tartós anaygokba van építve, pl vasbeton, ami akár évszázadokra is kivonja a körforgásból. Az ilyen kivonódás anyagonként eltér, és nem a vas fog először elfogyni.
"Viszont az a vas (illetve rozsda) amit elhord a szél, meg bemosódik a tengerbe, meg stb, az már nem kerül vissza a körforgásba."
Legalábbis a mi életünkben nem, vagy nem jellemzően. Bizonyos helyeken, valamikorra apránként fel fog dúsulni a vastatartalom, erről tesznek a természetes folyamatok és az élővilág. De ezek a folyamatok emberi léptékhez képest lassan dolgoznak, évmilliókba beletellhet, mire bizonyos helyeken feldúsul a vastartalom annyira, hogy azt megérje kitermelni az ember számára. Ennyi ideje senkinek sincs várni egy jó vaslelőhelyre.
Tehát ami vas van a bolygón, az itt is fog maradni, nem fogy el, csak az elhelyezkedése változik meg, homogenizálódik (mi homogenizáljuk) a bolygó felszínén. Ott lesz mindenhol, az utak mentén, a szántóföldeken, a folyók, tengerek iszapjában, az erdők, mezők talajában, stb, csak olyan, relatíve alacsony koncentrációban, hogy nem éri meg foglalkozni vele. Ki a fene akarna feltúrni 100 köbméter talajt egy kilónyi vasért? Ezért bányásszuk azokon a helyeken, ahol az évmilliók, évmilliárdok alatt már feldúsult, és még nem bányásztuk ki (vasérclelőhelyek), vagy használjuk újra, amit már egyszer kibányásztunk és felhasználtunk. Sokkal kevesebb munkával, energiabefektetéssel jár.
"... De nem kell aggódni!"
Nekünk! Az utódaink le vannak sz...!
#9 ""... De nem kell aggódni!"
Nekünk!"
Ha elmúltál már 70, akkor van esélyed rá, hogy nem kell aggódnod, ellenkező esetben van miért.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!