Őszintén kérdezem mert már elgem van a spirituális mesterekből, kuruzslókból, tudományosan bizonyították már hogy létezik tudatalatti? Szerintem még tudata sincs az embernek, minden a neuronhálozatnak az elektromos impulzusai ami miatt van tudatunk?
"...tudományosan bizonyították már hogy létezik tudatalatti?"
Attól függ, mit hívsz annak. Az ösztönös érzelmek, reakciók stb pl hívhatók akár tudatalattinak is, mert nem tudatos gondolatok, cselekvések.
Van itt néhány fogalom, amit mindenképp érdemes tisztába tenni, hogy egy húron pendüljünk.
Van tudat. Ezt arra a szubjektív tapasztalásra szoktuk érteni, hogy tisztában vagyok magammal, és lényegében megélem a létezésemet. Mint egyfajta belső, éber megfigyelő. Ezzel a neurológia foglalkozik.
Van olyan, hogy tudatos, tudatelőttes, és tudattalan szint. Ez inkább pszichológiai értelmezés.
---
A tudat neurobiológiáját nem érti (még) a tudomány. Nem tudni, hogy miért van, és azt sem, hogy hogyan.
Minden bizonnyal egy 'emergent property', vagyis a rendszer összetettségéből, mintegy "melléktermékként" keletkező jelenség. Nincs tehát központja. Abból ered, hogy az egész több, mint a részek összessége.
Egyes úttörő tanulmányok szerint az agyban lévő mikrotubulusok működésével áll összefüggésben (bár ez még vitatott terület, 'frontier science'). A TUDAT hogyanjára, tudományos szempontból, sajnos nem fogsz választ találni, mert feltáratlan területről beszélünk.
---
A tudattalan létezése, pszichológiai szemszögből, pedig százéves tény. Sigmund Freud, a pszichoanalízis atyja vezette be ezt a fogalmat. Azóta persze már csiszoltak rajta, de ennek a létezése megkérdőjelezhetetlen. Erre dolgozta ki a Jéghegy-modellt.
Nem írom le, mert google-el pillanatok alatt megtalálható (Freud, jéghegy modell címszavakkal).
Egy példa a tudattalan létezésére:
Józsi fejébe veszi, hogy elmegy futni, és lefut 30 kört a sporttelepen. Nekiveselkedik, de a 15. körnél már minden baja van (hisz edzetlen), fáj az oldala, sajognak az izmai.
Jönnek Józsi fejében a gondolatok, hogy húha, ma még el sem ment vásárolni, és ráadásul még a vacsorát is meg kellene csinálni. És még egy-két emailt is el kell küldeni. Ha itt húzza az időt a sporttelepen, sosem fog elkészülni ezekkel!
Józsi így mindenféle lelkiismeretfurdalás nélkül otthagyja az egészet a 17. körnél, és hazamegy.
Miért hagyta abba Józsi a futást?
Nem, nem azért, mert voltak még dolgai. Az csak ürügy. Hanem azért, mert elfáradt. De ez a tény, hogy nem elég jó a 30 körhöz, túl fenyegető az énképre nézve, ezért tudattalan marad.
A kimagyarázás meg már csak az elhárító mechanizmusok működése, amik ezt a tartalmat (hogy ő nem tudja megcsinálni amit akart) "letolják", lent tartják a tudattalanban. Racionalizálásról van konkrétan szó.
Ez tehát egy jó példa arra, hogy a tudattalan működés, bár (mint ahogy a neve is mutatja) NEM tudatos -Józsi nincs tisztában vele, hogy VALÓJÁBAN a fáradtság miatt fejezte be a futást-, mégis alapjaiban határozza meg a működésmódunkat.
---
A spirituális maszlagot pedig el kell felejteni, kuruzslókról beszélünk, akik jópénzért mindenféle baromsággal megetetik az embert.
Nem mondom, hogy MINDEGYIK az, de a nagytöbbség sajnos igen. Amennyiben fel tudnak mutatni hatástanulmányt, hogy a módszereik működnek, és az ellenőrzött keretek közt történő hosszmetszeti, kettős-vak elrendezésben megvalósuló kísérlet során a kontrollcsoporthoz képest szignifikáns javulást értek el náluk, akkor elhiszem, hogy működnek.
Még annyit, hogy léteznek olyan élőlények, amelyeknek tudatuk nincs, de tudattalan agyuk van.
Kutya, macska, ilyenek.
A tudattalan már tud gondolkodni. Persze sokkal alacsonyabb szinten, mint a tudat (tehát butább) - de sose felejt, és nagyon sok mindennel foglalkozik egyszerre.
Ha valamire szükséged van, fel tudja hozni a megfelelő emléket, és meg tudja azt mondani, hogy ha van egy helyzet, akkor régebben már volt-e hasonló, és annak mi lett a vége.
Azért nem hívják tudatalattinak, mert NINCSEN alárendelve a tudatnak. A tudat van alárendelve neki, tehát elveheti tőle a vezérlést, blokkolhatja, és ő mondja meg azt is, hogy mi kerülhet a tudatba. Például az óraketyegést nem hallod egy szobában, csak ha figyelsz rá. Ilyenkor a tudattalan blokkolja ezt a jelet a tudatod elől, hogy az ne legyen túlterhelve.
"Azért nem hívják tudatalattinak, mert NINCSEN alárendelve a tudatnak. A tudat van alárendelve neki, tehát elveheti tőle a vezérlést, blokkolhatja, és ő mondja meg azt is, hogy mi kerülhet a tudatba."
Ehhez hozzátennék annyit, hogy (túl) sokan gondolják úgy, hogy létezik az emberben egy olyan "tudatalatti elme", ami irányítani tudja a gondolatainkat és a cselekedeteinket. Ezzel szokták néha magyarázni, ha valaki olyan helyzetbe lavírozza magát, amit ő maga sem ért, hogy hogyan történhetett. Például ha valaki félelemben élt az erőszakos apja miatt, és mégis egy abuzív kapcsolatban köt ki, néha elintézik annyival, hogy tudat alatt vonzódik az ilyen helyzetekhez, mert igazából szerette az apját, és (mondjuk) tudat alatt megpróbálja újraélni a gyerekkorát.
Az ilyen "tudatalatti elme" jelenléte erősen vitatott. Gyakorlatilag semmilyen bizonyíték nincs rá, hogy létezne egy felsőbb rendű hatalom az agyunkban, ami olyan irányba terelheti a gondolatainkat, érzéseinket és cselekedeteinket, ami neki tetszik, akkor is, ha mi ezzel nem értünk egyet.
"ha mi ezzel nem értünk egyet"
Pedig a tudattalan agy tud ilyet is csinálni.
Nem felsőbbrendű, ezt senki se mondta.
De megteheti, hogy adott helyzetben, ha úgy érzi, hogy szükséges, blokkolja a tudatot, és ő maga cselekszik. Utólag aztán, ha úgy dönt, átadja a tudatnak az információt, hogy mi történt. Ennek az előnye az, hogy SOKKAL gyorsabb a tudatnál.
De ilyet az érzelmi agy is tehet, egy érzelmi döntésnél: például megijesztenek, és egy nagyot ugrasz. Ez sem tudatos.
"De megteheti, hogy adott helyzetben, ha úgy érzi, hogy szükséges, blokkolja a tudatot, és ő maga cselekszik. Utólag aztán, ha úgy dönt, átadja a tudatnak az információt, hogy mi történt."
Amiket te felhozol, azok nem ezek. A reflexek gyorsabban a tudatos működésnél, de pontosan azért, mert nem igényelnek kognitív funkciókat.
Ez távolról sem hasonlít arra, hogy a tudatalatti képes tőlünk függetlenül irányítani minket, aztán ha jónak látja, akkor akár át is adhatja az információt. Ez egy olyan folyamat, aminek semmilyen fizikai nyoma nincs, semmilyen módon nem tetten érhető, és mint ilyen, abszolút bizonyíthatatlan és cáfolhatatlan. Emiatt érdemben foglalkozni ezzel értelmetlen.
Ezzel magyarázni bármilyen cselekedetet egyáltalán nem segítség. Ha valaki segítséget vár azért, mert zátonyra futott az élete, akkor baromira nem segítesz neki azzal, hogy azt mondod neki, hogy "hát a láthatatlan sofőr az agyadban ide kormányzott, lol".
Szerintem ez a "tudatalatti", ami gyakorlatilag egy második tudat, és el van rejtve minden tudatos funkciótól, magyarázatként annyira hasznos, és nagyjából annyira bizonyítható, mint a démoni megszállás.
Nézd, nyolcas: hogy te mit képzelsz el, vagy mi testszene neked, az egy dolog.
Ezek bizonyított tények.
Például olyan esetben fordulhat elő ilyen, amikor egy tűzből menekülsz. Erre mondják, hogy "beszűkült tudat", ami pont azt jelenti, hogy tudattalanul cselekszel, NEM A TUDATOD DÖNT, vagy pedig "ösztönösen", ami nem teljesen igaz, mert ilyen kimunkált ösztön nem létezik bennünk.
Ilyenkor pont a tudattalan cselekszik.
...
A reflex is képes elvenni az irányítást, de nem csak az létezik. Azon kívül, hogy a reflex roppant egyszerű, csak egyetlen cselekvés lehet.
Az a vicc, hogy a tudat alá van rendelve mind a reflexnek, mind az érzelmi agynak, mind a tudattalan agynak. Mindegyik képes elvenni tőle a vezérlést.
Ugyanígy megvan a hierarchia a többi között is: a reflex alá van rendelve minden más, az érzelmi agy mindenkitől elveheti a vezérlést, a reflex kivételével, a tudattalan pedig a tudattól képes elvenni.
Tudat ALATTI pedig továbbra sem létezik, ez egy elavult fogalom.
Akkor bizony úgy tűnik, hogy elbeszélünk egymás mellett, mert én végig a tudatalattiról beszéltem. Mégpedig azért, mert folyamatosan úgy fejezted ki magad, mintha egy különálló entitásról beszélnél, ami döntést tud hozni, vagy információkat tud átadni. Ezek szerint félreértettelek.
Ha az ösztönös cselekvést tekinted "tudattalannak", vagy "tudatalattinak", akkor nagyjából egyetértünk.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!