Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Megváltoztatná-e egy lencse a...

U. Xorter kérdése:

Megváltoztatná-e egy lencse a kétrés-kísérlet interferenciaképét?

Figyelt kérdés

A rések és az ernyő közé helyezzünk el egy lencsét. Mit történik az interferenciaképpel az alábbi négy esetben?

A) A lencse konkáv, azaz a hullámokat széttárja,

B) A lencse sík, azaz nem befolyásolja az hullámok irányát,

C) A lencse konvex, és az összetartó hullámok fókuszpontja az ernyő mögött van,

D) A lencse konvex, de az összetartó hullámok fókuszpontja az ernyő előtt van.

Tippre a B nem változtat semmin, na de a másik három esetben mi van?



aug. 2. 06:28
 1/7 anonim ***** válasza:
Ha a rések és az ernyő között van ugyanannyit változtat mint bármely más kép esetén egy lencse ld. optikai lencse képalkotása. Szerkeszd ki nem egy túl bonyolult dolog.
aug. 2. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
100%
A "B" is változtat, hisz némi geometriai torzításon és szellemképen kívül, a be- és kilépőfelületeken veszteséget okozó visszaverődések is fellépnek, amely bizonyos kvantitatív mérésekre készített műszertechnikákban nem elhanyagolható mértékű!
aug. 2. 17:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
44%

A "sík lencsét" el sem tudom képzelni. A kérdező megint elfelejtette bevenni a gyógyszerét és akkor idióta kérdéseket tesz fel. "planparalel lemez" esetleg a neve. De már megszoktuk az értelmetlen "találmányait". Gondolkodni meg lusta erősen.


A B esetben még az is előfordulhat (hullámhossz és anyag függő ) és behejezési irány függvényében (mert azt nem írta le, hogy mit milyen szögben helyez el), hogy teljes visszaverődés következik be, és akkor semmit nem fog látni az ernyőn.

aug. 2. 17:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
A lencsék görbülete konvex esetben pozitív, konkáv esetben negatív, sík esetben (ami egy üveglap vagy valami hasonló) nulla, hű de nagy értelme nincs, csak akartam adni egy olyan átmenetet a kettő/három eset között, ami vélhetően megfelel az eredeti kísérletnek, legalábbis eredmény szempontjából. Amire nagyon utal a kérdés, hogy nem fog-e bármelyik esetben az áthaladó részecske hullámfüggvénye összeomlani, mint egy közbeiktatott, zavaró detektornál?
aug. 2. 17:46
 5/7 anonim ***** válasza:
A passzív optikai terelőelemek nem számítanak detektornak - logikus!
aug. 2. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim válasza:
50%

Hello!


Úgy tippelem, hogy Copilot-ot adta a választ, amivel nincs is baj, és nekem is kb. ugyanazt válaszolja:


A lencse hatása az interferenciaképre az alábbi módon alakulhat:


A) Konkáv lencse: A konkáv lencse széttárja a hullámokat, ami azt jelenti, hogy a hullámfrontok nagyobb területen oszlanak szét, így az interferenciasávok szélesebbek és kevésbé élesek lesznek.

B) Sík lencse: A sík lencse nem változtatja meg a hullámok irányát, így az interferenciakép nem változik.

C) Konvex lencse (fókuszpont az ernyő mögött): Ha a konvex lencse fókuszpontja az ernyő mögött van, akkor a hullámok összetartanak, és egy pontban koncentrálódnak, ami erősítheti az interferenciasávok intenzitását.

D) Konvex lencse (fókuszpont az ernyő előtt): Ha a konvex lencse fókuszpontja az ernyő előtt van, akkor a hullámok még az ernyő előtt összpontosulnak, ami megváltoztathatja az interferenciasávok elrendezését és intenzitását.

A kétrés-kísérletben a fény hullámtermészete miatt jön létre az interferenciakép, amikor a két résen áthaladó hullámok találkoznak és egymást erősítik vagy gyengítik. A lencse befolyásolja a hullámok terjedési irányát és fázisát, így változtatva az interferenciaképet


3/3 anonim "válaszadónak" infó: a lencséket dioptria alapján csoportosítjuk gyűjtő- vagy szórólencsékre. Ha a dioptria pozitív, a lencse gyűjtőlencse, mert a beérkező fénysugarakat összegyűjti, összetartóbbá teszi. A lencse dioptriáját geometriai jellemzői, és anyagának a környezet anyagára vonatkoztatott törésmutatója határozza meg. 𝐷 = (𝑛 − 1)(1/𝑅1+1/𝑅2), ahol n a lencse anyagának a környezet anyagára vonatkoztatott törésmutatója, R1 és R2 a két határoló felület sugara. R pozitív, ha a felület domború, negatív, ha a felület homorú. 1/R nulla, ha a felület sík (ez a sík lencse). Ha a dioptria negatív, a lencse szórólencse, mert a beérkező fénysugarakat szétszórja, széttartóbbá teszi.

A dioptria "skála" közepén van a síklencse, ami lehet egyben plánparalel lemez, de ebben a kontextusban a sík lencse inkább csak egy fogalom a nulla dioptriára.

további infó a lencsékről itt: [link]

A plánparalel lemez a nem merőleges beesési szög esetén "érdekes", de ebben a kísérletben azt gondolom nem erről van szó.

Nem értem miért kell sértegetni azt, ha valaki kérdez. A kérdezés viszi előre a tudományt. Mindenki csak a saját fejével tud gondolkodni, ezért ami Önnek triviális, az lehet másnak nem. Ha csak annyit tud válaszként adni, hogy kioktató hangnemben cinikus és arrogáns módon különböző jelzőkkel bele áll a kérdezőbe, akkor azzal csak a saját szegénységét bizonyítja.

aug. 2. 18:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
100%
Bébi, a lencse NEM nézi, hogy mi halad át rajta. És hol. Nem viselkedik detektorként. És nem omlik össze a hullámfüggvény.
aug. 5. 13:39
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!