Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A vinil egy alkil?

A vinil egy alkil?

Figyelt kérdés

Az alkilek egyes kötést tartalmazó szénhidrogén gyökök, tudom. De létezik külön kategória alkénből alkotott gyököknek is? Mondjuk alkenil?

Valahol olvastam, hogy a vinil-klorid egy alkenilhalogenid, de rá kerestem és sehol máshol nem találok ilyet.

Hogyan nevezik akkor azokat a halogénszármazékokat, amelyek szénhidrogéngyöke alkénből származik?



#vinil #Szénhidrogéngyök
júl. 31. 19:38
 1/1 Zcom09 ***** válasza:
100%

Az alkil "egy hidrogénatomtól megfosztott alkánt jelent". Általában nem gyököknél használjuk, hanem funkciós csoportok megnevezésénél. Például etil-alkohol, vagy etil-metil-keton. Persze használható gyökök megnevezéséhez is, de ettől egy "alkil" nem lezs garantáltan egy gyök.


Emelett a "vinil" maga is egy csoport neve (−CH=CH2), a vinil-klorid hivatalos megnevezése klór-etén.


A vinil gyök/csoport nem egy alkin, mivel kettős kötést tartalmaz. Az egy alkenil.

A sor így megy: alkil, alkenil és alkinil. Emelett még van jópár benzil, fenil, acetil, a már említett vinil és még sok más.


[link]

júl. 31. 21:10
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!