Vannak csillagok, amik nem csak pontszerűnek látszanak teleszkópban?
Mind pontszerűnek látszik! Azt látod kör alakúnak, amelynek egyik és másik oldaláról érkező fénysugarat a szemed felbontóképessége képes két sugárnak látni. A csillag átmérője és a távolságának aránya számít ebből a szempontból.
A nap jóval nagyobb a holdnál, te mégis egyformának látod. Az ok, hogy a naptávolság/napátmérő arány nagyjából megegyezik a holdtávolság/holdátmérő aránnyal. És a két szélükről érkező fénysugarak beesési szögének eltérését érzékeli a szemed.
A legközelebbi csillag 4 fényév távolságra van, de az ezer se ritka. Ezért olyan felbontóképességű optika kéne, ami után a szemed érzékelné az eltérést. Ma ilyen a földön nincs.
Igazából sadam87 linkjén ( enwp.org/Diffraction_spike ) a júl. 28. 19:33-as válaszban szerintem látszik a lényeg, de ebben a videóban valaki szemléletesen is megpróbálja elmagyarázni:
[link] youtu.be/os0a5au_3Mo
Nagy távcsövekkel és távcsőrendszerekkel amúgy sikerült néhány Naprendszeren kívüli csillagról is olyan képet készíteni, amin több pixelesnek látszanak (és nem a diffrakció miatt, hanem tényleg sikerült felbontani a felszínük képét), van is ezeknek a csillagoknak egy Wikipédia-oldala:
[link] enwp.org/List_of_stars_with_resolved_images
Szerintem ezeknél kicsit nagyobb szám a fekete lyukakról készült néhány kép, amiknek a készítésénél ugye az volt a trükk, hogy az egész Földet lefedő rádióteleszkóp hálózattal gyűjtötték az adatokat (szóval effektíve egy sok ezer kilométer átmérőjű távcsővel) nagyon sokáig, és aztán ebből a rengeteg adatból bányászták ki a kész képeket.
[link] enwp.org/Event_Horizon_Telescope
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!