Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A pók hogyan húz vízszintes...

A pók hogyan húz vízszintes fonalat két tárgy közé szélcsendben?

Figyelt kérdés

Konkrétan, otthon két, egymástól fél méterre lévő bútor közt találtunk egy pókfonalat fél méter magasságban. A lakás napokig zárva volt, semmi huzat, egyéb légmozgást keltő berendezés se működött a közelben.

Ilyenkor a pók felmegy egyik bútoron fél m magasra, kiköti a fonalát, lejön, átmegy másik bútorhoz, mindvégig fonalat bocsátva ki – ekkor már 0,5 * sqrt(2) méter a fonalhossz, felmegy másik bútorra és visszaszedi a felesleges hosszt? (Arról hallottam, hogy a pókok meg tudják enni, így újrahasznosítani a felesleges pókselymet, de csak azzal összefüggésben volt erről szó, amikor nem akad préda, így jobbnak látják odébb állni.) Ja és még bonyolítja a dolgot, hogy egyik bútor lába sem volt a pókfonál alatt, pedig elvileg azon tudott volna csak felmászni.



júl. 25. 21:18
 1/9 Thunderfairy ***** válasza:
91%
Én pont így képzelem el ahogy leírtad.
júl. 26. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Itt a megoldás


[link]

júl. 26. 12:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 veszettkecske ***** válasza:
100%
Ez nagyon jó kérdés, főleg a természetben, ahol még akadályok, ágak stb is vannak a két pont között/alatt/felett bőven. Szóval ha elkezdi felhúzni, még rengeteg ágacska, fűszál, falevél is van a szál útjában...
júl. 26. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 A kérdező kommentje:

#3, a szabad természetben, úgy tudom, a szelet használják ki, hogy ferde szögben (akár közel vízszintesen is) kifeszítsék a fonalat, ami hálókészítésnél a tartófonál lesz, illetve máskor csak át akar jutni A-ból B-be, és azt is fonálon lebegve, szél hátán teszi meg. Vagy direkt a légi utazásra bocsát ki egy hosszú fonalat (ökörnyál), ami véletlenül is beleakadhat bármibe, de a repülési magasságot és a kívánt helyen landolást is szabályozni tudja a fonál visszaszedésével.

Az érdekes, hogy beltérben hogyan működik, amikor egymástól távoli dolgokat köt össze, függőlegestől eltérő irányban. Még arra gondolok, fenti példaként hozott esetben, amikor hazaértünk, rögtön ablakot nyitottunk a másik szobában, és noha a kérdéses hely a huzat számára bőven egy áramlási holttér volt, de oda is juthattak kisebb örvények (amúgy viszonylag élénk szél volt), és a pókot a fonalával már annyi légmozgás is el tudja sodorni lapos szögben. Vagy magasabbról rajtolt el egy szabad végű szállal, és a levegőben süllyedve akadt meg a szál két vége (egyiken a pókkal) a két bútoron, szintén a huzat okozta holttéri örvénylések hátán. Érdekes viszont, hogy a pókfonál jól ki volt feszítve, valószínűleg hálót akart ráépíteni, máskülönben, ha csak utazik egyet, miért foglalkozna a feszítéssel?

júl. 27. 00:30
 5/9 A kérdező kommentje:
#2, érdekes topik, köszönet érte. Lehet-e még, hogy a mennyezetről indítanak fonalat, ami kötélgörbe alakban alálóg, és amint megakadt két lenti tárgyon, lemásznak és a továbbiakban a két tárgy közti szakaszt kifeszítik?
júl. 27. 00:45
 6/9 anonim ***** válasza:
Lehetséges, de ennyire nem értek sajnos a pókok életéhez, inkább jobb vagyok a keresés művészetében 😁
júl. 27. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 veszettkecske ***** válasza:
Igen, a szél egy jó megoldás, de vannak elég nagy keresztespókok is, és láttam több méteres vízszintes szálakat fák között, de mást én sem tudok elképzelni, csak a széllel csinálják valahogy.
júl. 27. 11:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
#7, ha jól tudom, az működhet úgy is, hogy a pók marad a kiinduló oldalon, csak a szálat engedi ki (így az mentes a pók súlyától), de azzal kezdi, hogy tesz a végére (vagyis az elejére) egy ragasztócseppet (ez egy másik mirigyéből származik), és ahogy eléri a szál vége a túloldalt, megragad, majd ezután ráér megfeszíteni a szálat.
júl. 28. 16:13
 9/9 veszettkecske ***** válasza:
Köszönöm, így érthető már ez is, ezt sosem gondoltam volna :D tényleg nagyszerű megoldás!
júl. 28. 16:17
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!