Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A függöny színe számít a...

A függöny színe számít a fényáteresztés szempontjából?

Figyelt kérdés

A fehér szín jobban visszaveri a fényt és a fekete elnyeli, eddig értem.

Viszont mintha a fehér függöny kevésbé sötétítene, mint a fekete/sötét. Ez csak az anyag vastagságán múlik, vagy van valami összefüggés a színével is?


2024. júl. 17. 09:30
 1/5 anonim ***** válasza:
100%

A színárnyalat (hue) csak annyiban számít, hogy a fény spektrumjából melyik összetevőt engedi át/nyeli el a függöny - az áteresztés mértékét pusztán a színárnyalat nem befolyásolja.


"Viszont mintha a fehér függöny kevésbé sötétítene, mint a fekete/sötét."

Az már nem a színárnyalat hanem a fényesség/érték (brightness/value).


A színárnyalat/telítettség/fényesség illetve érték összefüggéseiről:

[link]

2024. júl. 17. 11:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 2*Sü ***** válasza:
100%

A vizsgálódás szempontjából bármilyen anyag 3 dolgot tud csinálni a fénnyel:

1. Átengedi.

2. Visszaveri.

3. Elnyeli.


Te a visszaverést hasonlítod össze az első mondatodban. Aztán az átengedéssel kapcsolatos tapasztalataiddal folytatod. Ez két külön dolog.


Hasraütéses számok jönnek:


Mondjuk egy vékony fehér – nem csipkés – függöny elnyeli a fény 20%-át, a 30%-át átengedi, az 50%-t meg visszaveri.

Mondjuk egy színes függöny elnyeli a fény 80%-t, a 10%-átengedi, a 10%-át meg visszaveri.


A fehér függöny jobban visszaveri a fényt? Igen, hiszen az 50% több, mint a 10%.

A fehér függöny jobban sötétít? Nem, hiszen az 30% átengedett fény több, mint a 10%.


> Ez csak az anyag vastagságán múlik


Azon is. Hiszen ha kétszer olyan vastag az a fehér függöny, akkor kb. olyan, mintha két függöny lenne egymás mögött. Az első által átengedett 30%-nak is elnyeli a 20%-át a második függöny és visszaveri az 50%-át. Kicsit bonyolultabb mindent összegezni, de végül az fog kijönni, hogy hasonló arányú fényt ver vissza, viszont több fényt nyel el, így kevesebb fényt enged át.


> vagy van valami összefüggés a színével is


Inkább a fényességével (sötét/világos), mint a színével (narancssárga vagy zöld). Fizikai értelemben a szín az adott fény hullámhosszát jelenti. Lásd: [link] . Más területen, meg a hétköznapokban viszont a szín magába foglalja a különböző hullámhosszú összetevők arányát és intenzitását, így a fényerőt is. (Hétköznapi értelemben meg akár még egyéb más tulajdonságokat is, pl. egy arany szín egy sárgától nem a fény összetevőinek a hullámhosszai vagy fényereje különbözteti meg, hanem a fény visszaverődésének a módja, iránya is.)

2024. júl. 17. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:

Köszönöm mindkét válasz hasznos számomra. A második kicsit többet segített.

Majd még többször elolvasom, mert a melegtől alig jár az agyam. Úgyhogy a kitűnő példák ellenére se biztos hogy eléggé megértettem...

Létezne ideális színű függöny? Egy elég vastag fehér függöny lenne a legjobb a hőszigetelés szempontjából? Mert az sokat visszaver, tehát kevésbé melegszik? Vagy mindegy a színe, mert az ablakon már úgysem jut ki a függönyről visszavert fényt, tehát ugyanúgy melegíti a szobát, mint ahogy a felmelegedett, sötét függöny?

köszi

2024. júl. 17. 12:27
 4/5 2*Sü ***** válasza:
100%

A visszavert fény sokat számít. Hiszen az aztán az ablaküvegen keresztül kimegy a szobából. Az elnyelt fény már kicsit komplexebb. Mert ez melegíteni fogja magát a függönyt, így közvetve a szoba levegőjét is. Viszont lokálisan, a szoba távolabbi pontjába ez lassan adódik át, illetve más módon távozhat a szobából.


Ilyen szempontból a legtutibb a fehér színű redőny/reluxa, a fény jelentős részét veri vissza, a vissza nem vert fény jelentős részét elnyeli, és nagyon keveset enged át. A redőny annyival tutibb megoldás, hogy az még ráadásul a szobán kívül van, így az elnyelt fény sem a szoba levegőjét melegíti. Csak hát ugye ha nincs, akkor macerás/drága beszerelni. A reluxa előnye, hogy olcsóbb, könnyebben felszerelhető.


Ha ez nincs, akkor olyan vastag anyag kell, ami kívülről nézve fehér – minél világosabb, annál jobb –, viszont a vastagsága révén kevés fényt enged át.


De sokat ne várj ettől sem, a szobában a levegő hőmérsékletét jelentős mértékben maga az épület, illetve a szobában található mindenféle objektumok határozzák meg. Egy ablak nélküli helyiségben is meleg van, hiába nem süt be a nap, a falakon, padlón, mennyezeten keresztül az is szépen felmelegszik. Mert a falak és a födém is kb. olyan, mintha függönyök lennének, amik át ugyan nem engednek fényt, de elnyelni jelentős mértékben nyelnek el és adják át a hőt – főleg gyatra hőszigetelés esetén – a másik oldalon. Megfelelő árnyékolással lehet, hogy néhány fokot is le lehet faragni, de csodát nem csinál.

2024. júl. 17. 13:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:
Értem, köszönöm!
2024. júl. 17. 13:06

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!