Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Az evolúció hogyan magyarázza...

Az evolúció hogyan magyarázza a depressziót és öngyilkosságot? Hogyan segítik ezek a faj fennmaradását?

Figyelt kérdés
Ugye evolúciós értelmezésben életünknek nincsenek lelki céljai, csakis a fajfenntartás. Akkor miért alakított ki ilyesmiket az evolúció? Miért válna hasznára a fajnak?
júl. 15. 13:16
1 2 3
 11/26 anonim ***** válasza:
19%

#9


Ez igaz, bár egy öngyilkos embernek nem is lesz annyi gyereke, amennyi lehetne. Na meg ha lesz is, továbbadja ezt a hajlamot. Haverom egyik osztálytársa is öngyilkos lett. Ismertem én is: visszahúzódó, de egyébként becsületes srác volt. Na most, haver elmondta, hogy ennek a srácnak már az apja is öngyilkos lett!


Egyébként meg ha egy öngyilkos tiniről van szó, akkor igaz a felvetésem. Annak idején nagy port kavart a neten egy bizonyos Amanda Todd nevű amerikai tinédzser öngyilkossága. Volt fent a YouTube-on egy videó, ahol a srác kifejtette a videóban és a kommentszekcióban, hogy Amanda túl gyenge volt ahhoz, hogy éljen. Ez a videó már nem elérhető, de amit ott elmondott, az nem kizárt, hogy a tabudöngető, de kegyetlen igazság volt.

júl. 15. 14:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/26 anonim ***** válasza:
89%

"ahol a srác kifejtette a videóban és a kommentszekcióban, hogy Amanda túl gyenge volt ahhoz, hogy éljen"


Hát ha a srác kifejtette a videóban, akkor biztos igaza volt. Senki sem merne megkérdőjelezni egy srácot a videóból. Remélem a pszichológusok és pszichiáterek azonnal visszaadták a diplomájukat és beszüntették a komplett tudományágat.

júl. 15. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/26 anonim ***** válasza:
18%

#12


Mindegy, hogy a pszichológusok mit mondanak, mert az eredeti, darwin-i tanítások alapján az lehet a helyzet, amit a srác kifejtett.

Szerinted miért gyűlölte meg a világ Darwint, amikor előjött a Fajok eredetevel?

Az eredeti evolúciós tanítások/elméletek teljesen szembemennek azzal, amiben az európai lakosság addig hitt (és ma is hisz): tehát a keresztény erények: a betegek, és a gyengék megsegítése. Ehelyett az jött be, hogy az életre alkalmatlanok elpusztulnak, míg a többiek magasabb szintre lépnek.


Darwin persze fel volt készülve a gyűlöletre. Ő tudós volt, és azt írta le, amit egy tudósnak le kellett írnia, akkor is, ha az nem a nép szája íze szerint való igazság.

júl. 15. 14:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/26 anonim ***** válasza:
69%
És igen: én olvastam A fajok eredetét.
júl. 15. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/26 Tevenyereggyarto ***** válasza:
100%

#Kérdező


“De hogyan szelektálja ki, ha még mindig vannak depressziós emberek és egyre többen?”


Egyre többen, de ez örökletes hátterű? Mert kb csak akkor beszélhetünk evolúcióról. Ha nincs sok köze az öröklődéshez s ez inkább “pillanatnyi” társadalmi és/vagy személyes probléma akkor nem az evolúció az oka. Legalábbis nem közvetlenül úgy ,hogy ezek előnyt jelentenének s emiatt elterjednének. Mert nyilván nem.

Sőt, eleve az sem igaz ,hogy csak az előnyös dolgok öröklődnek mert a mutációk zöme inkább semleges, plusz olykor a kissé hátrányos tulajdonságok is szépen öröklődhetnek ha nem túl hátrányosak vagy esetleg van valami más előnyük, lásd: vérszegénység és malária viszonya.


Depresszióra vagy öngyilkosságra való hajlam létezhet s öröklődhet, de itt is számít ,hogy az illető milyen környezetben él. Illetve a többség általában jól leéli az életét, szaporodik stb, szóval az egész fajt nézve az ilyesmik simán lehetnek viszonylag kisebbségben előforduló “melléktermékek”. A nagy képet nézve nem fordulnak elő annyira ,hogy az a faj kihalását fenyegesse ezért nem nagyon van szelekciós nyomás az ilyesmik teljes megszüntetésére (s ha lenne sem biztos ,hogy teljesen megszűnnének, mármint amennyire a géneket érintik).

júl. 15. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/26 anonim ***** válasza:
100%
Az evolúciós pszichológia alapvetően azt mutatja, hogy minden késztetés motiváció a biztonság/szaporodás irányba visz, vagyis a fajfenntartáshoz. Ezek sikertelenségének esetében ki kellett fejlődnia a negatív szubjektív viszonyulásnak, hogy pozitívvá váljon a biztonság/szaporodás. Viszont az ember nem tökéletes, ezért gyakran válhat egy érzelem az irracionálissá. És nyilván benne van a genetika. Pl. ha nézzük a pesszimista filozófusokat: Schopenhauer apja öngyilkos lett, Nietzsche családjában is voltak patologikus egyének. A genetikai változatosság viszont elősegíti az evolúziót és a fajfenntartást, mert nem tudhatjuk, hogy holnap milyen tulajdonságok növelik majd az életbenmaradás esélyét.
júl. 15. 16:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/26 A kérdező kommentje:

“ Lehet, lettek volna lehetőségei, de nem volt elég intelligens ahhoz, hogy észrevegye azokat. ”


Akik öngyilkosságot követnek el nem feltétlen buták, alacsony intelligenciájúak. Sőt az öngyilkosság jellemzőbb intelligensebb emberekre mint butábbakra. Csakhogy egy magasabb intelligenciájú ember komplexebb és komplexebb igényei vannak a boldogsághoz, jobban el van távolodva az ösztöneitől, tudatosabb és az kevésbé az ösztönei rabszolgája.


“ A depresszióra nincs magyarázatom. Habár azt tudom, hogy kisebb mértékben a reálisabb gondolkodás jele.”


Igen. A magasabb intelligencia jele is lehet, egy magasan intelligens ember nagyobb eséllyel kiég vagy veszi észre a dolgok jelentéktelenségét és emiatt nagyobb eséllyel lesz depressziós.

Talán a (túl) magas intelligencia evolúciós szempontból hátrány mert csökkent motivációt eredményez a biológiai dolgok iránt, mint szaporodás, fajfenntartás, státusz stb.

júl. 15. 17:24
 18/26 anonim ***** válasza:
azt hiszem ezt nagyon jól megfogalmaztad
júl. 15. 17:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/26 anonim ***** válasza:
75%

#17


Természetesen tiszteletben tartom a véleményed, de nem igazán értek veled egyet. Az intelligenciát úgy értelmezem, hogy a túlélés érdekében jött létre. Az intelligens ember tehát már csak azért sem lehet öngyilkos, mert elég okos ahhoz, hogy megtalálja a megoldást a nehézségek közepette. Az öngyilkos ember pont azért menekül az öngyilkosságba, mert úgy értelmezi a világot, hogy bezárultak a lehetőségei, ami érzelmileg súlyosan megterhelő számára.


Nézd ezt a varjút:


[link]


Olyan problémával találja szembe magát, amivel egy galamb nem tudna mit kezdeni. Ám ő képes felmérni reálisan a helyzetez, ezért nem adja fel, hanem elég okos ahhoz, hogy megtalálja a megoldást, és elérje a célját.

Ez az intelligencia.

júl. 15. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/26 Gugu Gabor ***** válasza:
100%
Egyébként az egyre több depressziós emberben benne van az is, hogy egyre messzebb vagyunk a "természtes" közegünktől. De ez elég messzire vezet. (És most nem arra célzok hogy menjünk vissza a kőbaltához)
júl. 15. 20:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!